JAV traukiasi iš UNESCO, o jos vadovė labai apgailestauja dėl to

Jungtinės Amerikos Valstijos ketvirtadienį paskelbė nutarusios trauktis iš Jungtinių Tautų mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO), dar ir kaltindamos šią įstaigą „antiizraelietiška šališkumu“.

Sprendimas trauktis iš UNESCO įsigalios 2018 metų sausio 1 dieną.

Valstybės departamento atstovė Heather Nauert (Heter Noert) sakė, kad Vašingtonas įsteigs „stebėtojų misiją“ vietoj savo atstovybės Paryžiuje būstinę turinčioje UNESCO.

Jungtinės Valstijos supyko 2011 metais, kai UNESCO narės suteikė Palestinai visateisę narystę savo organizacijoje, nors tam priešinosi JAV sąjungininkas Izraelis.

Vašingtonas priešinasi bet kurios JT agentūros sprendimui pripažinti Palestinos valstybę, nes mano, kad pirmiau reikia sulaukti taikos Artimuosiuose Rytuose derybų pabaigos.

Šios organizacijos finansavimą JAV sustabdė 2011 metais ir dabar yra skolingos apie 550 mln. dolerių.

Be to JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) administracija šiuo metu peržiūri ir kitus daugiašalius savo įsipareigojimus, laikydamasi vadinamosios „Amerika pirmiausia“ užsienio politikos.

H. Nauert sakė, kad Valstybės departamentas apie savo sprendimą iš UNESCO generalinio direktoriaus posto pasitraukiančią Iriną Bokovą informavo anksčiau ketvirtadienį.

„Šį sprendimą nebuvo lengva priimti; jis atspindi JAV susirūpinimą dėl didėjančių įsiskolinimų UNESCO organizacijoje, būtinybę ją iš esmės reformuoti, ir tebesitęsiantį antiizraelietišką šališkumą joje“, – sakoma H. Nauert pareiškime.

„Jungtinės Valstijos nurodė generalinei direktorei savo pageidavimą toliau dalyvauti UNESCO veikloje ne nare stebėtoja, kad galėtų pateikti JAV požiūrį, perspektyvas ir kompetenciją kai kuriais svarbiais šioje organizacijoje svarstomais klausimais, tarp jų ir dėl pasaulinio paveldo išsaugojimo, spaudos laisvės gynimo, mokslinio bendradarbiavimo ir švietimo propagavimo“, – pažymima pareiškime.

Tuo tarpu UNESCO vadovė I. Bokova ketvirtadienį išreiškė „didį apgailestavimą“ dėl Jungtinių Valstijų sprendimo trauktis iš JT kultūros ir švietimo įstaigos, ir šį pasitraukimą ji pavadino „netektimi multilateralizmui“ (daugiašališkumui).

„Norėčiau pareikšti didį apgailestavimą dėl Jungtinių Amerikos Valstijų sprendimo pasitraukti iš UNESCO“, – sakoma I. Bokovos pareiškime.

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus