Kremlius tvirtina nežinąs, kas ištiko Britanijoje apnuodytą buvusį rusų šnipą

Kremlius antradienį pareiškė neturįs jokios informacijos apie Didžiojoje Britanijoje buvusį Rusijos šnipą ištikusios tragedijos priežastis.

Tai sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas, komentuodamas žiniasklaidos pranešimus, kad Sergejus Skripalis galėjo būti apnuodytas nežinoma nuodinga medžiaga.

„Dabar matome panašią tragišką situaciją. Visgi mes neturime informacijos, dėl ko tai galėjo nutikti, kuo užsiėmė šis žmogus, su kuo tai galėtų būti susiję. Todėl tiesiog negaliu nieko komentuoti“, – sakė D. Peskovas, žurnalistų paprašytas pakomentuoti tai, kas nutiko Didžiojoje Britanijoje prieglobstį gavusiam buvusiam Rusijos karinės žvalgybos agentūros GRU darbuotojui S. Skripaliui.

„Negaliu pateikti jums kažkokios reakcijos, nes neturime jokios informacijos. Žinote, kaip jis atsidūrė Vakaruose, dėl kokių veiksmų ir sprendimų. Nekartosiu to“, – pridūrė Vladimiro Putino atstovas spaudai.

D. Peskovas taip pat nurodė, kad Rusija negavo jokių kreipimųsi dėl bendradarbiavimo atliekant su S. Skripaliu susijusio incidento tyrimą, tačiau, pasak jo, Maskva visuomet yra pasirengusi sąveikai.

„Niekas su tokiu prašumu į mus nesikreipė, palūkėkime. Maskva visuomet atvira sąveikai“, – sakė jis žurnalistams, paklaustas, ar Maskva prisidėtų prie su S. Skripaliu susijusio incidento tyrimo.

Kremliaus atstovas taip pat sakė neturįs informacijos, ar Rusijoje bus iškelta baudžiamoji byla dėl pasikėsinimo į S. Skripalį kaip užsienyje esantį Rusijos pilietį.

„Tiesiog to nežinau, todėl negaliu atsakyti į šį klausimą“, – nurodė jis.

Buvęs GRU pulkininkas S. Skripalis šiuo metu gydomas Jungtinės Karalystės Slosberio miesto ligoninėje. Jo būklė kritinė; vyras gydomas reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuje.

Kaip informavo britų nacionalinis transliuotojas BBC, 66 metų S. Skripalis buvo paveiktas „nežinoma medžiaga“.

Anksčiau vietos policija pranešė, kad viename iš Solsberio miesto prekybos centrų sekmadienį dėl nenustatytos medxžiagos poveikio prastai pasijuto du žmonės. Jie buvo skubiai nuvežti į ligoninę.

Kai kuriuose žiniasklaidos pranešimuose sakoma, kad vyras ir moteris buvo paveikti mirtinai nuodingu opiatu.

S. Skripalis dirbo Rusijos karinės žvalgybos agentūros GRU ir 1999 metais iš jos pasitraukė. Po to jis dirbo Užsienio reikalų ministerijoje, o vėliau ėmėsi verslo.

Po jo arešto Maskvoje 2004 metų gruodį S. Skripalis prisipažino 1995 metais buvęs užverbuotas britų specialiųjų tarnybų ir teikęs joms informaciją apie Europoje veikiančius GRU agentus. Maskva nurodė, kad jam už šią informaciją buvo sumokėta daugiau kaip 100 tūkst. JAV dolerių.

Per S. Skripalio teismą Rusijos žiniasklaida citavo Federalinės saugumo tarnybos pareiškimą, kad šio šnipo veiksmai gali būti lyginami su žala, padaryta Sovietų Sąjungos GRU pulkininko Olego Penkovskio, šnipinėjusio JAV ir Didžiajai Britanijai. O. Penkovskiui 1963 metais buvo įvykdyta mirties bausmė.

Tačiau S. Skripaliui buvo suteikta malonė; 2010 metų liepą jis buvo paleistas per JAV ir Rusijos šnipų apsikeitimą, įvykusį amerikiečiams išaiškinus Jungtinėse Valstijose veikusį vadinamųjų rusų miegančiųjų agentų tinklą.

Didžioji Britanija suteikė S. Skripaliui prieglobstį.

www.bns.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus