Remontuojate namus? Ruoškitės, galite sulaukti nekviestų svečių iš savivaldybės

Jeigu susiruošėte remontuoti savo butą, nepamirškite pranešti apie tai savivaldybei, o po kurio laiko sulauksite ir svečių – savivaldybės darbuotojai ateis patikrinti jūsų rezultatų. Žinoma, tik tada, jeigu esate sąžiningas, paisote visuotinių taisyklių ir pranešėte apie planuojamus darbus.

Nuskuodė į Savivaldybę

Iš Šiaulių į Palangą nusprendęs atsikraustyti Romualdas Ivoškus būtent su tokiu patikrinimu ir susidūrė. „Jokio skundo nebuvo, po truputį remontuoju, netriukšmauju, neturiu pinigų greit susitvarkyti, tad toks vizitas buvo išties keistas“, – suglumęs buvo naujasis palangiškis.

Kaip papasakojo Romualdas, prieš kurį laiką sugalvojęs persikelti į Palangą – pensininkų ramybės uostą, kaip pats įvardino, iš Šiaulių. Susirado butą, nusipirko jį, tačiau, butas nebuvo pačios geriausios būklės.

„Butas neremontuotas nuo to laiko, kai daugiabutis pastatytas. Kaip sakoma, brežnevinis butelis be remonto. Norėjosi gražiau gyventi, tad pradėjau tvarkytis“, – aiškino vyras.

Ėmus krutėti, nešti šiukšles į konteinerį, jį pastebėjo pro šalį ėjusi palangiškė. „Tai ką, sienas griaunat, negalima, reikia pranešti, būtinas leidimas remontuoti – pagrasė ji man. Kaip supratau, sistema „Laiptinė stebima kaimynų“ veikia, tad aš, kaip sąžiningas pilietis, nuskuodžiau į savivaldybę ir pasipasakojau, ką ketinu daryti, kokiais įrankiais darbuotis“, – šypsojosi Romualdas.

Vyriškis pasvarstė, jog tikriausiai iki metų pabaigos spės visus darbus atlikti, tačiau ėmęs darbuotis pamatė, kad pinigėliai senka, darbai nejuda – nesuspės.

„Aš pats esu pensininkas, kaip žinote, pensija nėra didelė, kalnų nuversti nelabai išeina su tais gaunamais pinigėliais. Samdyti brigados negaliu, o vienas pats dirbdamas nelabai ir daug triukšmo keliu. Be to, aš nedirbu nei naktimis, nei kitomis ramybės valandomis. Remontuoju po truputį“, – apie darbų eigą pasakojo Romualdas.

Anot pašnekovo, daug kainavę ir būtiniausi darbai. „Nureketavo mane langininkai, durininkai, santechnikai, butų ūkis ir net projektuotojas. O tenorėjau pasikeisti radiatorių, mat sugalvojau, kad noriu nestandartinio lango“, – savo remonto viziją atskleidė pašnekovas.

Teko rodyti ir įrankius

Tad ramiai namus sau po truputį tvarkęs naujakurys vieną dieną sulaukė skambučio, kad nori pas jį apsilankyti savivaldybės darbuotojai – pažiūrėti, kaip sekasi remontuoti savo butą, ar viskas taip, kaip buvo nurodęs vyras.

„Pensija – maža, remontas – ilgas. Viskam lėšų nebeužtenka. O čia dar tikrintojai iš Savivaldybės prisistatė. Pagal gražiausias katalikiškas tradicijas kalėdoti nutarė. Metė visus darbus ir visu būriu (net trise) pas mane apsireiškė. Negi nebėra svarbesnių darbų, kaip tikrinti besiremontuojančio pensininko namus? Dar kai atėjo, nenorėjau įleisti, ką aš žinau, gi visi žinome, kad taip ir sukčiai veikia – paskui išvis liksiu it musę kandęs. Parodė man pažymėjimą, pagrasė, kad jeigu neįleisiu, tuomet turiu pasirašyti. O ką aš žinau, kokios sankcijos tuomet manęs lauks, jeigu neįleisiu. Atlapojau duris, nors jie orderio ir neturėjo, – ironizavo naujakurys. – Ėmė manęs klausinėti, kodėl netinkuota, plytelės nesuklijuotos, grindys nešlifuotos ir išvis, kodėl remontas nejuda. Bandžiau paaiškinti, kad pensininkai nėra turtingiausi žmonės. Tada dar paprašė parodyti deklaruotuosius darbo įrankius. Neva iš klausos nustatys jų keliamą triukšmą, net aparatūros išmatuoti triukšmui nereikia.“

Specialistai naujakurio bute neužtruko – pasižymėjo, kas jiems atrodė reikalinga ir išėjo. Romualdui tik nedavė ramybės mintis: negi nėra rimtesnio darbo Savivaldybėje, o gal valstybės tarnautojų yra gerokai per daug, kad tokius menkaverčius patikrinimus turėtų atlikti net po tris žmones. „To net sovietmečiu nebuvo“, – lingavo galva Romualdas.

Griežčiau nuo metų pradžios

Nuo metų pradžios Triukšmo valdymo įstatymas buvo papildytas nauju kontrolės tvarkos aprašu, kuris sugriežtino iki tol galiojusį reikalavimą informuoti savivaldybes apie statybos ir remonto darbus daugiabučiuose. Nuo šių metų gyventojai privalo ne tik likus septynioms dienoms iki planuojamo remonto pradžios raštu pateikti pranešimą savivaldybei, tačiau ir rizikuoja sumokėti 600 Eur baudą, jeigu keliamas triukšmas erzintų kaimynus.

Specialistams reikia nurodyti, koks remontas bus atliekamas namuose, kiek laiko jis truks ir kokie įrankiai bus naudojami. Mat nauja tvarka siekiama sutramdyti vakarais daromus remontus, kai triukšmas trukdo kaimynams ilsėtis. Nesilaikantiems taisyklų gresia rimta bauda – nuo 57 iki 289 eurų.

Planuojant statybos ir remonto darbus gyvenamojoje aplinkoje, privaloma, kaip minėta, ne vėliau kaip prieš septynias kalendorines dienas iki šių darbų pradžios Savivaldybei pateikti informaciją apie triukšmo šaltinių naudojimo vietą, planuojamą triukšmo lygį ir jo trukmę per parą bei triukšmo mažinimo priemones. Nepateikus informacijos, darbai negali būti pradėti, o jau pradėti turi būti nedelsiant nutraukti.

Privalo laikytis įstatymo

Kaip teigė Palangos miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vyr. specialistė Inga Šileikienė, patikrinimais jie tiesiog laikosi numatytos tvarkos ir jeigu to nedarytų, patys būtų tikrinami, kodėl neatlieka to, kas numatyta įstatymų.

„Vyksta planiniai patikrinimai, kuriuos privalu atlikti. Juolab, kad mes, prieš apsilankydami pas žmones, jiems iš anksto pranešame, nesiveržiame netikėtai. Jeigu tokių tikrinimų nevykdytume, pažeistume tvarką, mums grėstų atsakomybė. Viena vertus, tą atliekame prevenciškai, tai naudinga ir kaimynams, ir pačiam remontą atliekančiam žmogui. Dabar gi visi labai jautrūs triukšmui“, – teigė vyr. specialistė.

Ji paminėjo, kad po vieną tokių tikrinimų neatlieka – kiekvienas specialistas turi savas užduotis. Be to, ne taip ir smagu jiems tikrinti gyventojų namus, bet toks jų darbas, atlieka tai, kas pavesta.

Gyventojai turi teisę kreiptis į policijos pareigūnus dėl bet kokio kaimynų keliamo triukšmo ar diskomforto. Ne kiekvienas keliamas triukšmas matuojamas. Vertinant statybų, laisvalaikio ir buitinį triukšmą, matuoti neprivaloma, gali būti remiamasi liudytojų, nukentėjusiųjų parodymais, garso, vaizdo įrašais ir panašiai. Jei kviečiama policija, užtenka vien to, kad atvykę pareigūnai girdėtų keliamą triukšmą.

www.alfa.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus