Rosenhano eksperimentas: Tyrimas, kuris sukrėtė psichiatrijos pasaulį

1973 metais Jungtinėse Amerikos Valstijose buvo atliktas eksperimentas, pavadintas “Psichiškai sveiki nesveikų vietoje”. Šis tyrimas privertė suabejoti dėl psichiatrinės diagnozės patikimumo ir sukėlė tikrą audrą psichiatrijos pasaulyje.

  1. Eksperimentas buvo atliktas psichologo Davido Rosenhano. Yra žinoma, kad šis eksperimentas privertė suabejoti visos psichiatrijos diagnostikos patikimumu.

Rosenhanas įrodė, kad nustatyti psichikos ligą tikrai yra neįmanoma.

 

  1. Kaip jis atliko tyrimą?

8 žmonės – trys psichologai, pediatras, psichiatras, menininkas, namų šeimininkė ir pats Rosenhanas – kreipėsi į psichiatrijos ligoninę, besiskundžiant klausos haliucinacijomis. Žinoma, tokių problemų jie neturėjo. Visi šie žmonės nusprendė apsimesti sergančiais, o vėliau pasakyti gydytojams, kad viskas jiems yra gerai.

 

Ir čia prasidėjo keistenybės. Gydytojai nepatikėjo “sergančiųjų” žodžiais, jog jie jaučiasi gerai, nors jie elgėsi gana adekvačiai. Ligoninės personalas ir toliau priversdavo juos vartoti tabletes ir išleido eksperimento dalyvius į laisvę tik po priverstinio gydymo kurso.

  1. Bet Rosenhanas ties to nesustojo …

Po to dar viena tyrimo dalyvių grupė aplankė dar 12 psichikos ligoninių su tais pačiais negalavimais – klausos haliucinacijomis. Jie kreipėsi tiek į žinomas privačias klinikas, tiek į paprastas miesto ligonines.

  1. Ir ką jūs galvojate? Visi šio eksperimento dalyviai vėlgi buvo pripažinti sergančiais!

Pseudo-ligoniai sakė, kad jie girdi balsus, kurie sako jiems tokius žodžius, kaip “tuštuma”, “kritimas”, “bedugnė”. Visus šiuos žodžius parinko Rosenhanas, kadangi jie nurodo į individo egzistencinės krizės buvimą.

 

Po to, kai 7 tyrimo dalyviams diagnozavo šizofreniją, o vienam iš jų depresinę psichozę, visi jie buvo hospitalizuoti.

 

Kai tik jie buvo atvežti į kliniką, “sergantieji” pradėdavo elgtis normaliai ir tikino darbuotojus, kad jie nebegirdi balsų. Tačiau, tam kad gydytojai būtų įtikinti dėl pacientų ligos nebuvimo vidutiniškai prireikė 19 dienų. Vienas dalyvis praleido ligoninėje 52 dienas.

 

5.Visi eksperimento dalyviai buvo paleisti, įrašant į jų medicinines korteles diagnozę “šizofrenija remisijoje”

Tokiu būdu, šie žmonės buvo paženklinti, kaip psichiškai nesveiki.

 

  1. Dėl šio tyrimo rezultatų psichiatrijos pasaulyje kilo pasipiktinimo audra.

Daugelis psichiatrų pradėjo tikinti, kad jie niekada taip neapsigautų ir tiksliai sugebėtų atskirti tikrąjį nuo  pseudo-sergančiojo. Be to, vienos psichiatrijos klinikos gydytojai kreipėsi į Rosenhaną, prašydami atvežti savo pseudo- sergančiuosius be įspėjimo, teigdami, kad jie galės nustatyti simuliantus per kelias minutes.

 

7.Rosenhanas priėmė šį iššūkį …

Per ateinančius tris mėnesius ligoninės administracija sugebėjo nustatyti 19 simuliantus iš 193 priimtų pacientų.

 

O dabar prisisekite saugos diržus, mūsų mielieji skaitytojai … Rosenhanas natūraliai “apmovė” visus gydytojus – jis nieko nesiuntė!

 

  1. Šis eksperimentas suteikė pagrindo padaryti tokią išvadą:”Akivaizdu, kad psichiatrinėse ligoninėse mes negalime atskirti sveikų pacientų nuo nesveikų.”

9. O žinote, kas įdomiausia?

Pirmoje eksperimento dalyje su pseudo-sergančiaisiais, tikrieji klinikų pacientai pradėjo įtarti, kad  Rosenhano pasiųsti dalyviai – simuliantai, tuo tarpu kai ligoninės personalas to pastebėti nesugebėjo.

 

Tiksliau, 35 tikrųjų pacientų sugebėjo nustatyti, kad tyrimo dalyviai apsimeta. Pacientai prieidavo prie jų ir sakydavo: “Jūs negalite būti bepročiais. Jūs turbūt koks nors žurnalistas ar profesorius, atsiųstas čia patikrinimui”.

 

Na, ir ką jūs manote apie tai?

 

 

 

http://vmirechudes.com

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus