Top 3 mitai: stereotipai apie automatines greičių dėžes neišnyko

„Jei suges automatinė pavarų dėžė, remonto išlaidos ir paskutines kelnes numaus“ – tai palyginti dar visai neseniai tarp vairuotojų vyravęs stereotipas kalbant apie automobilius su automatine transmisija.

Stereotipų būta ir daugiau, pavyzdžiui, automobilių su automatine greičių dėže negalima vilkti – būtina kviesti automobilvežį, taip pat negalima nieko tempti, net priekabos, arba automatinės greičių dėžės turi mažai pavarų, todėl yra „bukos“ ir neekonomiškos.

Tarp vyriškos lyties vairuotojų vyravo stiprus įsitikinimas, kad „automatas“ skirtas moterims, bet tikrai ne „profesionalais“ save įvardijamiems vyrams. Situacija dabar pasikeitusi visiškai.

„Prieš gerą dešimtmetį automobilis su automatine transmisija buvo laikomas kone prabanga ir dėl patogaus valdymo priskiriamas moteriškai vairuotojų auditorijai. Dabar situacija visiškai pasikeitusi – automatinę transmisiją vertina tie vairuotojai, kurie taupo laiką automobilių spūstyse, nori turėti laisvas rankas ir vertina saugumą“, – pastebėjo „Inchcape Motors“ Serviso ir atsarginių detalių plėtros vadovas Artūras Kviliūnas.

Inchcape Motors Serviso ir atsarginių detalių plėtros vadovas Artūras Kviliūnas

Tiesa, verta pripažinti, kad nors daugelis anksčiau vyravusių įsitikinimų pamiršti arba jau neaktualūs, kai kurių vairuotojai vis dar laikosi.

A. Kviliūnas pateikia tris populiariausius šiuo metu susiformavusius mitus apie automatines transmisijas.

Pirmas mitas – automobiliams su automatine transmisija reikia dažniau keisti stabdžių trinkeles

„Šis mitas susiformavo dėl to, kad automobilių su šia transmisija stabdžiai yra jautresni – vos spustelėjus stabdžio pedalą automobilis sustoja. Važiuojant automobiliu su mechanine transmisija ir stabdant, reikia stipriau paspausti stabdžio pedalą. Žmonėms atrodo, kad jei stabdžiai geriau stabdo, tuomet ir greičiau naudojasi. Tuo metu transporto priemonėse su automatine transmisija stabdžių kaladėlės kaip tik ilgiau tarnauja, nes stabdoma tolygiau, nereikia stipriai spausti pedalo.“

Antras mitas – „automato“ pravažiavimo intervalas mažesnis

Šį mitą A. Kviliūnas vadina visiškai nepagrįstu. Anot jo, automatinė transmisija labiau reaguoja į neteisingą eksploataciją, tad jos tarnavimo laikas tiesiogiai priklauso nuo vairuotojo žinojimo, kaip ją eksploatuoti.

„Pagrindinis „automato“ naudojimo principas – pasikrovimas, ypač žiemą. Šaltu metų laiku automatinė transmisija nejungia aukščiausio laipsnio, o žemesni laipsniai jungiami esant didesnėms variklio apsukoms. Automatinė transmisija delsia perjungti laipsnius, kol variklis neįšyla iki darbinės temperatūros. Štai kodėl vairuotojams kyla klausimų dėl šios pavarų dėžės tinkamo veikimo.“

Trečias mitas – automobiliai su automatine transmisija naudoja daugiau degalų

A. Kviliūno teigimu, sunaudotų degalų kiekis tiesiogiai priklauso nuo „protingo“ važiavimo ir vairuotojo „kojos sunkumo“.

„Kai kurie automobiliai su automatine pavarų dėže yra net ekonomiškesni, nes adaptuojasi prie vairuotojo važiavimo stiliaus. Tokiu atveju degalų sąnaudos yra mažesnės, nei važiuojant automobiliu su mechanine pavara.“

Eksperto teigimu, dauguma mitų susiformavo tiesiog dėl nežinojimo ir yra absoliučiai klaidingi.

„Jei teisingai eksploatuosite automobilį su automatine transmisija, bent kartą per metus patikrinsite servise, saugiai juo važiuosite ilgai, nepaisant to, ar automobilis naujas, ar ne. Man naujų ar senų automobilių nebūna, būna tik prižiūrėti ir neprižiūrėti“, – teigė A. Kviliūnas.

Neoficialiais duomenimis, skaičiuojama, kad Lietuvoje du trečdaliai automobilių – su mechaninėmis greičių dėžėmis.

Naujas automobilis

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus