Praėjus 14 metų nuo vagystės du V. Van Gogo paveikslai grįžo į muziejų Amsterdame
Praėjus daugiau kaip 14 metų nuo sensacingos meno kūrinių vagystės du tapytojo Vincento Van Gogo (Vincent Van Gogh) paveikslai sugrįžo į Amsterdamą. Laimingas ir didžiuodamasis Van Gogo muziejaus direktorius Akselis Riugeris (Axel Rueger) antradienį pristatė paveikslus: „Jie vėl čia. Aš niekuomet negalvojau, kad galėsiu tai kada nors pasakyti”, praneša agentūra dpa.
Vertingi ankstyvojo laikotarpio tapytojo kūriniai „Jūros peizažas Scheveningene” („Zeegezicht bij Scheveningen”, 1882) ir „Tikintieji, išeinantys iš Reformatų bažnyčios Niunene” („Het uitgaan van de Hervormde Kerk te Nuenen”, 1884/1885) iš muziejaus buvo pavogti 2002 metų gruodį. Tik praėjusį rugsėjį italų policija paveikslus surado mafijos boso Rafaelės Imperialės (Raffaele Imperiale) dvare į pietus nuo Neapolio.
Paveikslų būklė, išskyrus kelis nežymius pažeidimus, yra santykinai gera, teigia muziejus. Italų tyrėjai spėja, kad jie ilgai neliečiami gulėjo suvynioti į medvilnės audinį paslėpti už sienos. Kūriniai buvo apgadinti, kai vagišiai pjovė juos iš rėmų. Dabar muziejus paveikslus eksponuos iki gegužės 14 dienos, o tada jie bus restauruojami.
„Ši vagystė buvo viena juodžiausių dienų muziejaus istorijoje”, – sakė direktorius. Abu paveikslai turi didžiulę meninę istorinę reikšmę. „Mūsų kolekcija pagaliau vėl pilna”, – pabrėžė A. Riugeris.
Ilgapirščiai iš tikrųjų norėjo pavogt garsesnius V. Va Gogo kūrinius, pavyzdžiui, „Saulėgrąžas” ar „Bulvių valgytojus”, – neseniai viename interviu televizijai pareiškė vienas nusikaltėlių. Jis 2002 metais naktį į gruodžio 7-ąją su bendrininku kopėčiomis nusileido nuo stogo ir išdaužę langą pateko į muziejų. Tačiau vienas paveikslas esą buvo pernelyg gerai apsaugotas, o kitas per didelis.
Vagišiai 2005 metais buvo nuteisti kalinimo bausmėmis. Tačiau jie niekada neatskleidė, kas buvo jų užsakovas ir kiek pinigų jie gavo už grobį.