Proeuropietiškų pažiūrų Vokietijos kanclerės Angelos Merkel sąjungininkai ketvirtadienį išdėstė griežtą savo poziciją Didžiosios Britanijos išstojimo iš Europos Sąjungos (ES) derybų klausimu. Tarp jų paminėtų visos Bendrijos prioritetų yra ir Londonui skirta išstojimo sąskaita, praneša “Reuters”.
Centro dešiniųjų Europos liaudies partija (ELP), kontroliuojanti pagrindines ES institucijas Briuselyje ir savo gretose turinti vyriausiąjį Europos Sąjungos derybininką dėl vadinamojo “Brexit” Mišelį Barnjė (Michel Barnier), bus viena svarbiausių spaudimo grupių derybų dėl Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš ES užkulisiuose.
Dvi dienas trukusiame suvažiavime, kurio diskusijų temose dominavo trečiadienį Jungtinės Karalystės (JK) oficialiai pareikštas ketinimas išstoti iš Bendrijos, įtakingiausia Europos politinė šeima sakė sieksianti užtikrinti, kad JK būtų garantuojamos ES piliečių teisės. Partija pridūrė, kad Šiaurės Airija norėtų išvengti “kietos” sienos su Airija ir kad pasitraukdamas Londonas turės padengti savo sąskaitas.
“Visą išstojimo sąskaitą turės apmokėti JK”, – sakė aukšto rango ELP narys prancūzas Žozefas Dolis (Joseph Daul).
“Partija neleis, kad, panašiai kaip per pastaruosius kelis dešimtmečius, būtų renkamasi tik palankiausios nuostatos”, – teigė partijos lyderis Manfredas Vėberis (Manfred Weber), pabrėždamas, kad Didžioji Britanija ateityje santykių nebegalės formuoti taip, kaip tai darė būdama ES nare, kuomet rinkdavosi, kuriose srityse bendradarbiauti nori, o kuriose – ne.
Apie galimą 60 mlrd. eurų sąskaitą Briuselis užsimindavo jau nuo pernai, tačiau pareigūnai pabrėžia, kad kol kas ji paskaičiuota labai grubiai ir konkrečiau turės būti aptarta derybų metu. Derybos turėtų prasidėti gegužės viduryje.