Jungtinė Karalystė tikisi tęsti dabartinę ES sutartį dėl laisvosios prekybos su 40 šalių
Jungtinė Karalystė tikisi tęsti dabartines ES sutartis dėl laisvosios prekybos (FTA) su 40 šalių, kai pasitrauks iš Europos Sąjungos, užuot rengus ir sudarinėjus naujus prekybinius susitarimus, sakė šalies Tarptautinės prekybos sekretorius Liamas Foksas (Liam Fox).
Kartu jis pažymėjo, kad ne visi dabartiniai susitarimai yra lygiaverčiai ir naudingi Jungtinei Karalystei, todėl prioritetas bus teikiamas toms prekybinėms sutartims, kurios sudarytos tarp ES ir Korėjos, taip pat tarp ES ir Šveicarijos.
“Mes aiškiai pasakėme šalims, su kuriomis norėtume, kad jų sutartis su ES būtų pakeista į sutartį su Jungtine Karalyste, kai pasitrauksim iš ES. Kol kas nėra nė vienos šalies, kuri su tuo nesutiktų. Daug lengviau tęsti sutartis, nei rengti derybas dėl naujų”, – sakė jis trečiadienį kalbėdamas parlamente.
Sausį L. Foksas teigė, kad Jungtinė Karalystė atlieka prekybinį auditą dėl kai kurių šalių ir kad pradėjo neoficialias derybas dėl dvišalių prekybinių susitarimų sudarymo su dvylika šalių – Kinija, Indija, Australija, Naująja Zelandija, Pietų Korėja, Norvegija, Kuveitu, JAE, Kataru, Bahreinu, Saudo Arabija ir Omanu.
Klausimas dėl dvišalių sutarčių sudarymo po “Brexit” tapo aktualus po to, kai premjerė Teresa Mei (Theresa May) paskelbė, kad pasitraukimas iš ES vyks pagal “kietąjį” variantą, Jungtinei Karalystei pasitraukiant iš ES muitų sąjungos ir iš bendrosios Europos rinkos. Atsakydama į kritikų pareiškimus, esą prieigos prie bendrosios rinkos atsisakymas katastrofiškai atsilieps šalies ekonomikai, T. Mei tvirtino, kad Jungtinė Karalystė sudarys su visomis ją dominančiomis šalimis dvišalius prekybinius susitarimus ir kad tokia sistema bus daug veiksmingesnė.