Lietuva vejasi Didžiąją Britaniją: ne pagal algas, o pagal kainas

Lietuvos pragyvenimo suvestinė šokiruoja. Pienas per metus pabrango 13–19 proc. Lietuviško pieno kaina parduotuvėje dabar siekia 1,14 Eur. Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas sako, kad jau ne pirmą kartą pastebima situacija, kai pieno produktų kainos nesikeičia arba didėja. Pasak jo, kodėl tai vyksta, reikėtų klausti prekybininkų.

Pabrangimą labai stipriai pajuto dainininkė Renata Klimaitytė. Jos du sūnus per dieną išgeria litrą pieno. Kadangi pakilo pieno kaina, pabrango ir jo produktai – varškė, sūreliai, jogurtai.

Saulėgrąžų aliejaus kaina per metus pakilo 33 proc. Litro kaina – 3,01 Eur.

„Viena vertus, tai susiję su pasaulinėmis tendencijomis, pasaulyje mes turėjome ciklą, kuris pasižymėjo krentančiomis naftos, žaliavos ir maisto kainomis. Dabar visas tas ciklas sukasi į kitą pusę, t. y. pasaulinės kainos tų produktų kyla“, – sako ekonomistas Žygimantas Mauricas.

Vis dėlto atpigo bulvės, burokai ir svogūnai, tačiau ekonomistai čia didelio džiaugsmo neįžvelgia, nes daržovių kainos labai svyruoja ir priklauso nuo derliaus.

„Čia yra cikliniai dalykai ir yra labai sudėtinga sekti kainas, nes gali būti grynai techninis dalykas: buvo didesnis derlius ir dėl to dabar yra daugiau atsargų“, – aiškino Ž. Mauricas.

Kitų maisto produktų kainų augimas – labai prastas ženklas. Pasak Ž. Maurico, Lietuva labai sparčiai vejasi Didžiąją Britaniją, bet ne pagal algas, o pagal kainas.

„Jau dabar Lietuva, tarkime, rūbai, ypatingai vaikams, taip pat avalynė yra šiek tiek brangesnė nei Jungtinėje Karalystėje. Manau, kad sulauksime to momento, kai maisto produktai Lietuvoje bus brangesni nei Didžiojoje Britanijoje“, – sakė ekonomistas.

Kuo toliau, tuo gali būti blogiau. Ogi todėl, kad pasijutome turtuoliais eidami į parduotuvę ir perkame viską iš eilės. Nebetaupome, jokios krizės neva mums nebegresia.

„Einant į parduotuvę reikia būti pavalgiusiems ir per daug neatsipalaidavusiems. Reikia pamąstyti, ar ta kaina yra logiška ir racionali. Žmonės daro psichologinę klaidą, kai mato, kad kaina vis dar litais. Ir aš pats kartais vis dar pasiverčiu į litus ir žiūriu: ne, man per daug ir tokių dalykų aš neperku“, – pasakoja Ž. Mauricas.

Pasak ekonomisto Lietuva yra fenomenali – išleidžia pusantro karto daugiau, nei uždirba.

 

 

Alfa.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus