N. Stardžen sieks, kad būtų surengtas antrasis referendumas dėl Škotijos nepriklausomybės

Kitą savaitę Škotija pradės prašymo teikimo Didžiosios Britanijos vyriausybei, kad 2018 metų pabaigoje-2019 metų pradžioje jai būtų leista surengti antrąjį referendumą dėl šalies nepriklausomybės, procesą. Tai pirmadienį paskelbė Škotijos premjerė Nikola Stardžen (Nicola Sturgeon), informuoja naujienų agentūra AFP.

Šį pareiškimą ji padarė Didžiosios Britanijos premjerei Teresai Mei (Theresa May) rengiantis šią savaitę pradėti šalies pasitraukimo iš Europos Sąjungos (ES) procesą.

“Kitą savaitę kreipsiuosi į Škotijos parlamentą, kad šis susitartų su Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybe (…) dėl procedūros, leisiančios Škotijos parlamentui priimti teisines priemones, būtinas norint surengti referendumą dėl nepriklausomybės”, – kalbėjo N. Stardžen.

Tačiau N. Stardžen, už Škotijos nepriklausomybę pasisakančios Škotijos nacionalinės partijos (Scottish National Party, SNP) lyderė, neatmetė galimybės su Didžiosios Britanijos vyriausybe siekti kompromiso. Ji teigė: “Neatsuku nugaros tolimesnėms diskusijoms”.

Vis dėlto Škotijos premjerė tikino, kad jos prašymai leisti Škotijai pasilikti bendrojoje ES rinkoje Londone atsimušė kaip į sieną.

“Negaliu prieš Škotijos žmones apsimesti, kad yra nors kiek vilčių pasiekti kompromisinį susitarimą”, – sakė ji.

“Manau, kad svarbu, jog Škotija galėtų pasinaudoti teise pati pasirinkti savo ateitį tada, kai galimi pasirinkimai bus aiškesni, nei yra dabar, tačiau tada, kai dar nebus per vėlu patiems pasirinkti savo kelią”, – kalbėjo N. Stardžen.

2014 metų rugsėjį vykusiame pirmajame nepriklausomybės referendume Škotijos gyventojai 55 proc. prieš 45 proc. balsavo prieš nepriklausomybę, ir Didžiosios Britanijos vyriausybė teigia, kad tai išsprendė nepriklausomybės klausimą.

Tačiau N. Stardžen ir jos rėmėjai tvirtina, kad “Brexit” referendumo rezultatas viską pakeitė, nes net 62 proc. Škotijos gyventojų balsavo už pasilikimą Bendrijoje.

Tyrimų bendrovės BMG Škotijos laikraščio “The Herald” užsakymu atliktos apklausos rezultatai parodė, kad 56 proc. iš 1009 apklaustųjų nepalaiko iniciatyvos surengti dar vieną referendumą dėl nepriklausomybės dar iki vadinamojo “Brexit”.

Tuo tarpu 52 proc. apklaustųjų teigė apskritai nenorintys, kad Škotija atsiskirtų nuo JK.

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus