Reikalavimas įsirengti dūmų detektorių staigiai padidino paklausą

Paskelbus, kad nuo gegužės 1 d. visose gyvenamosiose patalpose turės būti įrengti autonominiai dūmų detektoriai, prekybininkai pajuto didžiulį būstų savininkų aktyvumą. Per kelias pirmąsias vasario dienas internetinėje parduotuvėje Pigu.lt dūmų detektorių buvo nupirkta tiek, kiek per visus devynis pirmuosius praėjusių metų mėnesius.

Iki šiol galiojo reikalavimas dūmų detektorius įrengti statomuose, rekonstruojamuose ir renovuojamuose būstuose. Tačiau nuo gegužės mėnesio jie turės būti įrengti visuose gyvenamuosiuose būstuose. Pigu.lt komunikacijos projektų vadovė Indrė Beganskaitė sakė, kad susidomėjimas autonominiais dūmų detektoriais pastebimai išaugo iškart po naujų priešgaisrinės saugos reikalavimų paviešinimo ir toliau didėja.

„Internetinės parduotuvės pasiūloje dūmų detektorių kainos svyruoja nuo 5 iki 40 eurų. Vidutiniškai vienam dūmų detektoriui išleidžiama apie 10 eurų. Taip pat matome, kad dūmų detektorius perka ne po vieną, o iškart kelis – į kiekvieną kambarį, skirtingas namų patalpas“, – sakė I. Beganskaitė. Ji pridūrė, kad dūmų detektorių paklausa taip pat suaktyvėja po skaudžių, visuomenę sukrėtusių nelaimių, kai per gaisrus žūsta žmonės, laiku nepajutę dūmų.

Skirtingos dūmų detektorių funkcijos

Kaina atspindi ir dūmų detektoriaus funkcijas. Paprasčiausi butams, namams, biurams, sandėliams tinkantys dūmų detektoriai skleidžia garsinį ir LED šviesos signalą pavojaus atveju – užfiksavus dūmus. Dažniausiai pigesni autonominiai dūmų detektoriai naudoja elementų energiją. Taip pat galimas kombinuotas energijos šaltinis: dūmų jutiklį jungiant prie elektros tinklo ir naudojant elementus, kurie gelbsti dingus elektrai. Tokie dūmų jutikliai montuojami statomuose būstuose ar atliekant remontą, renovaciją, kai galima numatyti elektros išvedimo vietą detektoriui.

Brangesni dūmų detektoriai turi ličio baterijas, kurios gali tarnauti ir 10 metų. Taip pat jie atlieka daugiau funkcijų: leidžia rankiniu būdu reguliuoti prietaiso jautrumą, testuoti ir nutildyti prietaisą, jeigu signalizacija įsijungia per klaidą, pavyzdžiui, dėl intensyvaus maisto ruošimo, taip pat turi mechanizmą, apsaugantį nuo atsitiktinio prietaiso išmontavimo.

Pasak I. Beganskaitės, renkantis dūmų daviklį svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kokį pavojų jis gali atpažinti. Paprastesni dūmų davikliai optiniu dūmų koncentracijos detektoriumi nustato, ar ore yra dūmų, susidarančių degant įvairiems objektams. Brangesni davikliai turi ir anglies monoksido (smalkių) atpažinimo funkciją: naudojama elektrocheminė kenksmingų medžiagų aptikimo technologija, kuri leidžia fiksuoti ir mažiausią smalkių koncentraciją patalpoje.

Taip pat kai kurie dūmų ir smalkių detektoriai turi LCD ekranus, leidžiančius matyti net mažiausius aptinkamų kenksmingų medžiagų kiekius. Spalvų LED indikatoriai gali perspėti apie skirtingo lygio pavojų: žalios spalvos indikatorius mirksi kas 30 sekundžių ir rodo, kad prietaisas veikia tinkamai, raudonos spalvos indikatorius signalizuoja apie aptiktą pavojingą anglies monoksido lygį, geltonos spalvos indikatorius perspėja apie galimą prietaiso gedimą ar senkančias baterijas.

Skirtingi dūmų detektoriai apie gaisro pavojų gali informuoti skirtingais būdais: garsiniu signalu, optiniu signalu – spalvotu LED indikatoriumi, balso pranešimu, informuojančiu, kokio tipo pavojaus signalas užfiksuotas.

Kur ir kaip įrengti dūmų detektorių

Detektorių įrengimą reglamentuoja Bendrosios priešgaisrinės saugos taisyklės. Specialistai dūmų detektorių pataria įrengti patalpos centre, kad jis kuo greičiau aptiktų dūmus. Skirtingų dūmų detektorių jautrumas ir veikimo zonos skiriasi, tačiau bendroji taisyklė yra tokia, kad kiekviena patalpa, kambarys turi turėti po atskirą dūmų detektorių. Patariama dūmų detektorius įrengti miegamosiose, gyvenamosiose patalpose, o virtuvėje, anot specialistų, detektoriaus nebūtina turėti, nes jautresni prietaisai gali suveikti nuo garų, gaminamo maisto.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, Lietuvoje kasmet per gaisrus žūsta apie 100 žmonių. Šiuo metu dūmų detektorius turi tik 16 proc. šalies gyventojų. Nuo gegužės įsigalios nauji teisės aktai, pagal kuriuos visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose, kuriuose nėra priešgaisrinės signalizacijos, turės būti įrengti autonominiai dūmų detektoriai. Įgyvendinus šiuos reikalavimus ir gyventojams tinkamai prižiūrint dūmų detektorius žmonių žūčių Lietuvoje turėtų sumažėtų apie tris kartus.

www.bns.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus