4 paprasti būdai, kaip patikrinti alyvų aliejaus kokybę

Alyvų aliejaus pasiūla prekybos centruose jau yra plati. Kaip neapsirikti, pasirenkant produktą?

Žinoma, geriausias būdas patikrinti aliejaus kokybę bus jo paragauti. Egzistuoja keturi pagrindiniai degustacijos būdai, padedantys nustatyti produkto kokybę ir įvertinti jo skonį.

Taurėje pašildytas aliejus

Įpilkite truputį alyvų aliejaus į taurę ir sukite ją, tarytum degustuotumėte vyną. Delnų šilumos aliejui užteks, nes tinkamiausia temperatūra jam laikoma 28 laipsniai. Tada atsiskleidžia visi alyvų aliejaus aromatai.

Uostymas

Įkvėpkite ir pabandykite nustatyti alyvų aliejaus aromato niuansus – jie turi būti natūralūs. Jokių cheminių ar mechaninio poveikio kvapų neturi būti. Jeigu juos pajuntate, žinokite, kad tokio aliejaus geriau nevartoti.

Ragavimas

Paimkite nedidelį gurkšnelį aliejaus į burną, tolygiai paskirstykite jį ant liežuvio, kad visi receptoriai gautų darbo. Tada nurykite jį. Taip galėsite nustatyti aliejaus skonį. Koks jo intensyvumas: lengvas, vidutinis, stiprus? Jis priklauso nuo alyvuogių rinkimo meto ir metodo, vaisių rūšies ir dirvožemio sudėties.

Pagal skonį galima nustatyti ir apytikrį alyvų aliejaus amžių. Pikantiškas kartumas būdingas šviežiam aliejui. Po tam tikro laiko jis pasidaro mažiau juntamas. Jei aliejus kokybiškas, bus juntamas alyvuogių prieskonis, o jį nurijus riebalų jausmo burnoje nelieka.

Alyvų aliejaus spalva neturi įtakos jo kokybei. Jis gali būti nuo šviesiai žalsvo iki sodriai auksinio atspalvio.

Prieš pirkimą

Nustatyti alyvų aliejaus kokybę prekybos centre galima atidžiai išstudijavus jo etiketę. Atsakingi gamintojai būtinai nurodys laiką, per kurį buvo apdorotos alyvuogės (jis turi būti ne ilgesnis už vieną parą), vaisių rūšį, surinkimo periodą, auginimo regioną, taip pat rūgštingumą – pastaroji informacija yra labai vertinga.

„Extra Virgin“ kategorijos aliejaus rūgštingumas turi būti nuo 0,2 iki 0,8 proc. Jeigu aliejaus rūgštingumas nėra nurodytas, tai greičiausiai tai bus nedidelio kiekio vertingo aliejaus mišinys su pigesniu, kurio rūgštingumas didesnis nei 2 proc. Toks aliejus dar bus tinkamas salotoms palaistyti, bet kepimui jo naudoti nepatartina.

Alfa.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus