Piknikų sezonui įsibėgėjant: kaip tinkamai laikyti duoną?

Vasara – tai piknikų ir sumuštinių sezonas, tačiau maisto laikymui netinkamos oro sąlygos – drėgmė, šiluma, saulės kaitra – dažnai sugadina jų kokybę. Neteisingai pakuojant ir gaminant sumuštinius duona sudrėksta, todėl sumuštiniai praranda savo išvaizdą ir skonį. Kepyklos „Fazer Lietuva“ gamybos vadovas Tadas Aleknavičius pataria, kaip teisingai laikyti ir rinktis duoną, kad atvėrę pikniko krepšį išvengtumėte nemalonumų.

Pasirinkite geriausią duonos rūšį

Pirmasis ir svarbiausias sumuštinio ingredientas – duona, todėl, anot T. Aleknavičiaus, būtent nuo jos pasirinkimo priklausys, kiek ilgai sumuštinis išlaikys savo formą, išliks tvirtas ir nepraras savo skonio.

„Jeigu jums nepatinka, kai sumuštinių duona ištyžta ir peršlampa, rinkitės kietesnę duonos rūšį, pavyzdžiui, ruginę duoną arba porcijines duoneles, kurios dėl savo formos puikiai apsaugos bet kokius ingredientus, įdedamus į duonelių vidų. Jeigu vis tik mėgstate įprastą pjaustytą batoną, prieš ruošdami sumuštinį, galite jį šiek tiek paskrudinti, kad išgarintumėte dalį drėgmės. Net ir trumpas duonos paskrudinimas sukuria traškesnę plutelę, kuri neleidžia kitų ingredientų drėgmei prasiskverbti ir taip sumuštinis ilgiau išlaiko savo formą ir skonį“, – teigia T. Aleknavičius.

Vietoje paprastos duonos taip pat galite rinktis traškias džiovintos duonos alternatyvas – jos pritaikytos iškyloms ir yra atsparesnės drėgmei, lėčiau genda.

Sandariai įpakuokite sumuštinius

Ne mažiau svarbus duonos laikymo aspektas – tinkamas supakavimas. Pakuodami savo sumuštinius įsitikinkite, kad jūsų pikniko krepšyje jie atsidurs pačiame viršuje ir nebus suspausti. Ta pati taisyklė galioja ir duonos kepalams. Nuo suspaudimo išgelbės ir plastikinė arba stiklinė dėžutė, kurioje laikomi sumuštiniai išsaugos savo formą. Tačiau T. Aleknavičius pataria sumuštinių įpakavimui nesirinkti dažnai tokiais atvejais naudojamos folijos.

„Sumuštiniai arba duonos riekelės, įvynioti į foliją ar vienkartinį plastikinį maišelį, greitai sudrėksta ir praranda savo skonį. Geriau sumuštinius ar duonos riekeles pakuoti į kepimo popierių ar sumuštinių popierinius maišelius – jie leis duonai „kvėpuoti“, tad ši ne taip greitai suminkštės“, – pataria kepyklos atstovas.

Dar geresnis būdas apsaugoti duonos skonį – sumuštinių neruošti namuose, o visus ingredientus ir duoną supakuoti atskirai, o sumuštinį pasigaminti tik prieš pat ruošiantis valgyti.

Saugokite duoną nuo pelėsio

  1. Aleknavičius teigia, kad ruošiantis į pikniką gamtoje svarbu pagalvoti apie vasarą itin aktualią problemą – duonos pelėsį. Gamtoje nėra galimybės laikyti duoną tinkamose sąlygose ir temperatūroje – didesnė drėgmė ir karštis gali lemti greitesnį duonos pelijimo procesą, kuris neišgelbės net skaniausio ir geriausiai paruošto sumuštinio.

Anot „Fazer Lietuva“ gamybos vadovo, ruošiantis ilgesnėms kelionėms ar piknikams gamtoje, dauguma duona apsirūpina iš anksto. Vis dėlto T. Aleknavičius pataria, kad geriau reikėtų rinktis duoną mažesnėse pakuotėse ir suvartoti ją per vieną-dvi dienas.

„Jeigu vis dėlto tenka apsirūpinti duonos atsargomis iš anksto, galite ją laikyti šaldytuve, šaldiklyje ar šaltkrepšyje. Tačiau tokiomis sąlygomis duona gali prarasti savo įprastą skonį bei kvapą. Norint „grąžinti“ duonos traškumą ir aromatą, prieš vartojant riekeles galima paskrudinti orkaitėje ar skrudintuve, o šių sąlygų neturint – pakaitinti ant griliaus“, – pataria T. Aleknavičius.

„Fazer Lietuva“ gamybos vadovas teigia, kad vasarą labai svarbu atkreipti dėmesį ir į duonos laikymo sąlygas. Būdami gamtoje duoną laikykite drėgmei atspariame maišelyje arba suvyniokite ją į sausą ir švarų rankšluostį bei laikykite vėsioje vietoje. Jokiu būdu nelaikykite vietose, kur duona galėtų gauti tiesioginių saulės spindulių.

„Jei netyčia suvalgėte supelijusios duonos gabaliuką – neišsigąskite, mažas kiekis žmogaus organizmui nepakenks, tačiau geriau laikytis šių patarimų ir pelėsio išvengti. Juk vasara – pats geriausias laikas mėgautis pramogomis gamtoje, tad kuo geriau pasiruošite namuose – tuo linksmiau praleisite laiką“, – rekomenduoja T. Aleknavičius.

 

Apie „Fazer“

„Fazer“ yra tarptautinė šeimai priklausanti kompanija, siūlanti duonos, saldumynų (šokoladas, saldainiai, sausainiai) produktus, taip pat teikianti maitinimo, restoranų ir kavinių paslaugas. „Fazer“ veiklą vykdo aštuoniose šalyse, o savo produkciją eksportuoja į daugiau nei 40. „Fazer“ misija yra kurti skonio sensacijas. Įmonės sėkmė nuo jos įkūrimo 1891 metais yra pagrįsta geriausia produktų ir paslaugų kokybe, mylimais prekių ženklais ir sumaniais bei atsakingai savo darbą vertinančiais žmonėmis. Pagrindinis bendrovės tikslas – dalintis geru gyvenimo skoniu kasdien.

Grupės grynieji pardavimai 2016 m. sudarė daugiau nei 1.603,5 milijonų eurų, bendrovėje dirba daugiau nei 15 tūkst. darbuotojų. „Fazer“ veikla atitinka etikos principus, kurie remiasi grupės vertybėmis ir JT Pasauliniu susitarimu.

Lietuvoje „Fazer“ atstovauja UAB „Fazer Lietuva“ – viena pirmaujančių kepyklų šalyje, prekiaujanti duonos gaminiais, pažymėtais „Gardėsio“ prekės ženklu. Kaune esančioje kepykloje šiuo metu dirba 230 darbuotojų. Populiariausi duonos prekių ženklai – „Jorė“, „Skrudink ir ragauk“, „Auksė“. Žinomiausi „Fazer“ saldumynų prekių ženklai Lietuvoje yra „Karl Fazer“ ir „Geisha“. Bendrovės apyvarta 2016 metais buvo 16,625 mln. eurų.

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus