90-ųjų stiliumi: teista trijulė kaltinama reketu ir ginklų laikymu, verslininko reikalauta sumokėti už „stogą“

Laukinio kapitalizmo laikais vadinamas XX a. paskutinysis dešimtmetis, kai, atgavus nepriklausomybę, organizuotos gaujos reketuodavo verslininkus, jau seniai praėjo. Tačiau tokio braižo nusikaltimai – dar ne praeityje.

Vilniaus apygardos teismas šią savaitę ėmė nagrinėti trims kriminalinę praeitį turintiems Švenčionių rajono gyventojams iškeltą baudžiamąją bylą, kurioje aiškinamasi, ar ši trijulė reketavo langų ir durų bendrovę turintį verslininką, bandydami priversti susimokėti už priedangą nuo galimų nemalonumų.

Vertė susimokėti už ramybę

Kaltinimų dėl turto prievartavimo sulaukė trys jau teisti vyrai – Švenčionių rajone ūkininkaujantis Slavikas Sokolovas (gim. 1964 m.), jo sūnus Ruslanas Sokolovas (gim. 1993 m.) ir Turalas Alachverdijevas (gim. 1984 m.). Pastarasis vyras yra ne kartą teistas, šiuo metu atlieka laisvės atėmimo bausmę.

Į kaltinamųjų suolą trijulę atvedusi istorija prasidėjo 2016 m. pradžioje. Bylos duomenimis, atlikęs laisvės atėmimo bausmę ir į laisvę sugrįžęs T. Alachverdijevas ėmė ieškoti kontaktų su Švenčionių rajone langų ir durų montavimu užsiimančiu verslininku – SMS žinutėmis sutarė susitikti, vasario 2 d. susitiko degalinėje. T. Alachverdijevas verslininkui teigė, kad juo domisi žmonės iš Kauno, vėliau pakeitė versiją, kad išties domisi vilniečiai, tačiau detaliau nieko nepaaiškino.

Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad T. Alachverdijevas apie savo planus po šio susitikimo galėjo papasakoti R. Sokolovui, pastarasis nutarė prisidėti prie turto prievartavimo ir greičiausiai įkalbino prisidėti tėvą. Verslininkui buvo rašoma, kad juo „domisi“ kauniečiai, „berniukai“ iš Vilniaus, galintys padegti jo turtą.

Vasario 6 d. dėl gautų žinučių sunerimęs verslininkas vienoje Visagino kavinėje per pažįstamą susitiko su S. Sokolovu, kuris pažadėjo priedangą, vadinamąjį „stogą“, už 5 tūkst. eurų, kuriuos nukentėjęs verslininkas turėjo sumokėti per mėnesį. Tačiau verslininkas šių pinigų nesumokėjo, o vėliau pabūgo ir kreipėsi į teisėsaugą – pareigūnų padedamas įrašė kitą su S. Sokolovu įvykusį susitikimą, taip pat perdavė teisėsaugos paruoštus 1 tūkst. eurų. Pastaruosius pinigus paėmęs S. Sokolovas 800 eurų atidavė sūnui, o likusius pinigus pasiliko sau.

Po šios operacijos abu vyrai, tėvas ir sūnus, buvo sučiupti. 2016 m. balandžio 13 d. S. Sokolovo namuose teisėsauga taip pat aptiko ginklų – lygiavamzdį 20 kalibro medžioklinį šautuvą, dujinį revolverį, vieną 20 kalibro šovinį, dar 17 kitokio kalibro šovinių.

Prieš teismą stoję vyrai nepripažįsta užsiėmę turto prievartavimu. S. Sokolovas pripažįsta, kad rasti ginklai buvę jo, tačiau teigė, kad šie ginklai buvo antikvariniai.

Kreipėsi į teisėsaugą

Ketvirtadienį Vilniaus apygardos teismui ėmus iš esmės nagrinėti baudžiamąją bylą dėl turto prievartavimo, buvo apklaustas nukentėjusiuoju pripažintas verslininkas. Vyras teigė, kad 2016 m. pradžioje jam paskambino T. Alachverdijevas, pageidavęs susitikti. Vyrai susitiko degalinėje, kur T. Alachverdijevas papasakojo apie neaiškius žmones neva iš Kauno ar Vilniaus, kurie verslininku domisi.

Anot nukentėjusiojo, nors konkretūs grasinimai nebuvo įvardyti, T. Alachverdijevas buvo grįžęs iš įkalinimo įstaigos, todėl jis suprato, kad minimi žmonės iš Kauno bus susiję su nusikalstamu pasauliu. „Supratau, kad čia vyksta kažkas negerai, kad žmogus yra sėdėjęs“, – teigė verslininkas.

Pasak nukentėjusiojo, T. Alachverdijevas vėliau ėmė teigti, kad „domisi“ ne kauniečiai, o vilniečiai, gąsdinti, kad ruošiamasi padegti verslininko turtą, galiausiai parašė žinutę, kad Sokolovas (S. Sokolovas – Alfa.lt) yra „prie reikalo“ – susijęs su neva juo besidominčiais asmenimis.

Verslininkas teigė, kad iki to laiko nebuvo bendravęs su S. Sokolovu, tačiau Švenčionys – nedidelis miestas, todėl iš pažįstamų buvo girdėjęs apie tokį asmenį ir iškart žinojo, kas yra „Sokolovas“.

Verslininkas taip pat žinojo, kad turi su S. Sokolovu bendrą pažįstamą – Visagine gyvenantį imtynių trenerį. Su pastaruoju susisiekęs, verslininkas paprašė išsiaiškinti, kas gi juo domisi ir kas galėtų grėsti, vėliau paprašė suorganizuoti susitikimą su S. Sokolovu.

Susitikimą imtynių treneris surengė vienoje Visagino kavinėje vasario 6 d. Verslininkas teigė su S. Sokolovu susitikęs atskiroje patalpoje, o į teisiamųjų suolą sėdęs ūkininkas žadėjo jį „pridengti“, tikino, kad gali padėti, davė savo telefono numerį ir sakė, kad, iškilus problemoms, verslininkas gali skambinti tiek dieną, tiek naktį. Tačiau už „stogą“ nurodė kainą – 5 tūkst. eurų, kuriuos verslininkas sutarė sumokėti per mėnesį.

Nukentėjusysis teisme pasakojo, kad po šio susitikimo po kelių savaičių nusprendė kreiptis į teisėsaugą. Pavojaus signalu, kaip teigė, tapo prie jo įmonės ankstų rytą, apie 6 val., atvykęs automobilis, kurį nufilmavo vaizdo kameros. Nors atvykėliai nesikėsino nieko padegti, apsisuko ir nuvažiavo, pasak verslininko, jo įmonė yra gan nuošalioje vietoje, o iš tos pusės, iš kurios atvyko automobilis, paprastai niekas nevažiuoja, nes ten – laukai, kuriuose nėra ką veikti.

Anot verslininko, transporto priemonės tamsiu paros metu prie jo bendrovės buvo privažiavusios ne kartą, todėl jis nusprendė ieškoti teisėsaugos pagalbos.

Verslininkas sakė, kad po kurio laiko jam ėmė skambinti tiek pažįstamas imtynių treneris, suvedęs su S. Sokolovu, tiek T. Alachverdijevas – vyrai bandė įkalbėti verslininką, kad šis paskubėtų atsiskaityti už apsaugą, vadinamąjį „stogą“. Iš pradžių sakęs, kad neturi pinigų, ir prašęs palaukti, galiausiai su S. Sokolovu verslininkas atsiskaitė teisėsaugos paruoštais 1 tūkst. eurų.

Parodymus davęs verslininkas teisme teigė manantis, kad galbūt juo besidomėjusių kriminalinio sluoksnio atstovų galėjo nebūti, tiesiog teisiamieji sumąstė būdą išgauti iš jo pinigų. Nukentėjusysis taip pat teigė apie S. Sokolovo sūnaus dalyvavimą nusikaltime sužinojęs tik pradėjus ikiteisminį tyrimą.

Teisme nukentėjęs verslininkas pateikė 10 tūkst. eurų ieškinį. Nukentėjusysis teigė patyręs didelę moralinę žalą, kadangi kelis mėnesius, kol tęsėsi ši istorija, dėl budėjimo naktimis sustojo jo verslas ir prarasta nemažai klientų, norėdamas apsaugoti žmoną su vaikais, išsiuntė juos pagyventi į kitą miestą.

www.alfa.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus