19 pilotų ir jų padėjėjų atvirumų, atskleidžiančių paslaptis, kurių jūs nežinojote!
Daugelis žmonių tiesiog dievina keliones oru. Bet ar jie žino, kas vyksta skrydžio metu? Vienoje internetinėje bendruomenėje paklausė: “Skrydžio palydovai, pilotai ir inžinieriai, ar yra kokių nors paslapčių, kurių nežino lėktuvo keleiviai?” Oro linijų darbuotojai turi aiškius atsakymus į tai, kas vyksta už kabinos durų. Štai įdomiausi atsakymai.
Įspėjimas: žemiau pateiktos informacijos skaitymas gali priversti jus dukart susimąstyti prieš sėdant į lėktuvą.
- Tiesa apie būtinybę išjungti elektros prietaisus.
Atsako pilotas: “Reikalavimas išjungti išmaniuosius prietaisus iš tikrųjų yra visiškai nenaudingas: telefonai ir planšetės nesukels karastrofos. Tiesiog įsivaizduokite save piloto vietoje, kuris ruošia lėktuvą pakilimui ir staiga tuo pačiu metu girdi šimtų telefonų, praradusių tinklą, signalą. Porą kartų aš maniau, kad mes turėjome problemų su varikliu”.
- Pilotai miega didžiąją laiko dalį.
“Pusė pilotų miega, trečdalis jų atsibunda ir mato, kad jų partneris taip pat užmigo”.
- Kaip pilotai pradeda leistis.
“Jei kada nors jums teko sunkiai leistis blogu oru, tai ne dėl piloto patyrimo stokos. Jei kilimo ir tūpimo takas yra padengtas vandeniu, orlaivis nusileidžia sunkiau, kad “pramuštų” vandens sluoksnį ir išvengtų slydimo. Iš esmės, nusileidimas – tai kontroliuojama aviacijos katastrofa”, – sako pilotas.
- Jei skrendate stambesnių oro linijų lėktuvu, tai visiškai nereiškia, kad pilotas yra patyręs.
Sako regioninių linijų pilotas: “Tu gali nusipirkti Delta, United arba American bilietą, bet skrisi subrangovo lėktuvu. Tai reiškia, kad vietiniai pilotai gauna šiek tiek pinigų bei mokymų ir patirties iš pagrindinės įmonės. Be to, moka tikrai ne per daug, kad aš rūpinčiausi tuo, ar jūs laiku atvyksite į paskirties vietą. Didžiąją laiko dalį mes skrendame lėčiau, siekiant sutaupyti degalų. Skrydis maksimaliu greičiu būna arba oro linijų įmonės nuoroda, arba, jei tai paskutinė dienos pamaina”.
- Tiesa apie deguonies kaukes.
“Jei užsidėsite kaukę, deguonies ten yra ne daugiau kaip 15 minutėms. Tačiau, šio laiko užteks tam, kad pilotas nuleistų lėktuvą į aukštį, kuriame keleiviai galės normaliai kvėpuoti. Svarbu yra tai, kad esant ore, jūs turite tik 15-20 sekundžių, kol neteksite sąmonės. Pirmiausia užsidėkite kaukę sau, o paskui vaikui. Nualpimas kelioms sekundėms vaikui nepakenks”.
- Vanduo tualetuose labai purvinas.
“Ką bedarytumėt, negerkite vandens tualete. Mes valome vandens talpyklas pagal griežtą grafiką ir pašaliname tik tvirtas nuosėdas. Bakterijos, esančios viduje,jau seniai turi imunitetą mūsų valikliams”.
- Apie maistą lėktuve.
“Mano tėvas dirba aviacijos pramonėje, štai keletas paslapčių nuo jo. Dviems pilotams suteikiamas skirtingas maistas. Tai daroma siekiant išvengti abiejų pilotų apsinuodijimą. Skrydžio palydovų maisto vagystės (net jei vėliau jį išmes) atvėjai lemia atleidimą iš darbo ir draudimą atlikti šias pareigas. Todėl maisto būtina prašyti, o ne imti pačiam. Skrydžio palydovės neleidžia žmonėms painiotis virtuvėje”.
- Tiesa apie skrydį su gyvūnais.
“Aš esu degalų pilstytojas. Mane išveda iš kantrybės tai, kaip yra elgiamasi su gyvūnais. Aviakompanija gali visapusiškai pataikauti jums, bet jūsų augintinis sulauks visiškai kitokio elgesio. Kliegesys ir lojimas prie bagažo skyriaus tiesiog baisūs. Dukart pagalvokite prieš paimdami su savimi gyvūnus”.
- Ką veikia skrydžio palydovės po prašymo išjungti telefonus?
“Mano sesuo – skrydžio palydovė. Po to, ji eina į savo skyrių ir pradeda susirašinėti su draugais”.
- Lėktuve negalima gerti vandenį, kuris yra pilamas ne iš butelio.
“Net neprisilieskite prie tokio vandens! Atliekų iš tualeto siurbimo skylės ir orlaivių vandens papildymo sistemos randasi šalia. Kartais tai daro vienas žmogus”.
- Tikroji priežastis to, kodėl išjungiamas apšvietimas, kai lėktuvas leidžiasi.
“Kai lėktuvas leidžiasi tamsoje, šviesa yra prislopinama, kad jūsų akys būtų pasiruošusios tamsai lauke, jei teks avariniu būdu evakuotis iš salono”.
- Žaibas ir piloto galia.
“Mano tėvas skraido jau 20 metų ir sako, kad žaibas beveik visada pataiko į lėktuvą. Jei keleivis elgiasi keistai, orlaivio vadas gali neįleisti jo į lėktuvą ir skristi be jo. Apskritai, po to, kai įėjimai yra užrakinami, vadas turi beveik neribotą valdžią: jam leidžiama suimti žmones, išrašyti baudas ir netgi priimti mirštančių keleivių testamentą”.
- Tualetus galima atidaryti iš išorės.
“Dažniausiai mechanizmas yra po ženklu”WC”: tereikia pakelti jį ir pastumti slankiklį į šoną”.
- Tikroji sprogimo grėsmės istorija.
“Mano draugas – komercinių linijų pilotas. Maždaug prieš 5 metus, jis vykdė skrydį iš Los Andželo į Tokiją. Kai jiems paskambino ir pasakė, kad lėktuve yra bomba, jie skrido kažkur virš Ramiojo vandenyno. Avialinijos turi instrukcija tokiais atvejais: nepanikuoti, kad negąsdinti keleivių. Jis sako, kad visą likusį skrydį jis jautė adrenaliną su kiekvienu drebėjimu turbulencijos zonoje. Jie rimtai įvertino sprogimo pavojų, nes pirmąja klase skrido keli aukšto lygio valdininkai”.
- Arbatpinigiai skrydžio palydovėms.
“Mano draugė buvo stiuardesė. Jei keleivis duos jai 5 $ po pirmosios stiklinės, visą likusį skrydį gers nemokamai”.
- Parduotuvė ore – apgaulė.
“Bet kurią iš lėktuve parduodamų prekių internetu galima nusipirkti kur kas pigiau“.
- Lėktuvai su neveikiančiais varikliais gali skristi dar ilgą laiką.
“Jei suges lėktuvo varikliai, orlaivis gali planuoti 6,5 km kiekvienam aukščio kilometrui. Toku būdu, iš 11 tūkstančių metrų aukščio lėktuvas praskris dar 65-67 km. Štai kodėl dauguma katastrofų įvyksta pakilimo ar nusileidimo metu”.
- Lėktuvams sunku skristi karštu oru.
“Aš dirbau kroviniame lėktuve Finikse. Karštomis dienomis mes turėjome iškrauti lėktuvą, nes kilti neprisotintame ore buvo labai sunku”.
- Kaip pranešti esantiems žemėje, kad lėktuvas užgrobtas.
“Jei lėktuvas yra užgrobiamas, leidžiantis pilotas neįtraukia užsparnių, tad lėktuvas leidžiasi lėtai, ir tai yra signalas antžeminėms tarnyboms, kad lėktuve kažkas atsitiko”.
Anot statistikos, lėktuvas – šiai dienai saugiausia transporto priemonė. Tačiau kelionės lėktuvu turi ir kitą medalio pusę: bet kokiu atveju, skrydis – visgi neįprasta žmogui būsena. Žinoma, mažai tikėtina, kad bijantys skristi po šios informacijos atsikratys savo baimių. O tiems, kas lėktuve įprato atsipalaiduoti, rekomenduojame būti atsargiems.