Kamuolys yra ES aikštės pusėje, sako britų premjerė prasidedant naujam „Brexit“ derybų ratui
Didžiosios Britanijos vyriausybės vadovė Theresa May (Tereza Mei) pirmadienį ketina pareikšti Europos Sąjungai, kad dabar „kamuolys yra Bendrijos aikštės pusėje“, susiskaldžiusiai britų vyriausybei Briuselyje pradedant naują „Brexit“ derybų ratą.
Sakydama kalbą Bendruomenių Rūmuose, premjerė paragins abi derybų šalis parodyti „lankstumą“ siekiant susitarimo dėl Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš ES, nurodė Th.May biuras Dauningo gatvėje.
„Nauja, stipri ir ypatinga partnerystė tarp suverenios Jungtinės Karalystės ir tvirtos bei klestinčios Europos Sąjungos yra mūsų tikslas ir pasiūlymas mūsų europiniams draugams“, – sakys Th.May.
„Tokiai partnerystei pasiekti reikės lyderystės ir lankstumo – ne tik mūsų, bet ir mūsų draugų, 27 ES valstybių“, – pabrėš ji.
„Mums laukiant kito etapo, kamuolys yra jų pusėje. Bet aš nusiteikusi optimistiškai ir manau, kad sulauksime teigiamo atsakymo“, – ketina pasakyti Th.May.
Praėjus pusmečiui po to, kai Th.May pradėjo dvejus metus truksiantį šalies pasitraukimo ši ES procesą, derybose su Europos Komisija dėl išstojimo sąlygų pažanga daroma labai lėtai.
Praėjusį mėnesį sakydama kalbą Florencijoje, ministrė pirmininkė pasiūlė tam tikrų nuolaidų sprendžiant Britanijos finansinių įsipareigojimų Briuseliui ir Jungtinėje Karalystėje gyvenančių ES piliečių teisių klausimus, siekdama suteikti impulsą į aklavietę patekusioms deryboms.
Tačiau Europos Parlamentas praėjusią savaitę priėmė rezoliuciją, kurioje konstatuojama, kad „Brexit“ derybų pažanga yra nepakankama kitam derybų etapui dėl būsimų prekybos ryšių pradėti.
Be kita ko, europarlamentarai pažėrė griežtos kritikos Th.May vyriausybei dėl vidaus nesutarimų „Brexit“ klausimu.
Nuo tada, kai birželį vykusiuose pirmalaikiuose rinkimuose konservatoriai prarado daugumą parlamente, Th.May sunkiai sekasi užtikrinti vienybę savo vyriausybėje, kurios ministrai, ypač užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas), nevengia „Brexit“ klausimais išsakyti kitokią nei premjerės poziciją.
Įtampa vyriausybėje dar išaugo po katastrofiškai nesėkmingos Th.May penktadienio kalbos Konservatorių partijos suvažiavime, po kurios tapo žinoma, kad mažiausiai 30 torių parlamentarų ketino pamėginti nušalinti premjerę.
Įtakingi ministrai, tarp jų B.Johnsonas, savaitgalį išreiškė palaikymą Th.May. Be to, pasigirdo kalbų, kad vyriausybė gali būti pertvarkyta, premjerei siekiant sutvirtinti savo valdžią.
Vyriausybės vadovė pademonstravo raumenis, suspendavusi konservatorių europarlamentarus Julie Girling (Džuli Gerling) ir Richardą Ashworthą (Ričardą Ašvertą), palaikiusius Europos Parlamento rezoliuciją dėl prekybos derybų atidėjimo.