Už Atlanto auga susirūpinimas dėl „Brexit“
Beveik visi įmanomi prekybiniai santykiai tarp Jungtinės Karalystės (JK) ir Europos Sąjungos (ES) po „Brexit“ būtų mažiau naudingi nei tuo atveju, jei šalis būtų likusi Bendrijoje, teigia įtakinga ekspertų grupė, informuoja BBC.
„Rand Corporation“ atliktas tyrimas parodė, kad blogiausias būtų „jokio susitarimo“ scenarijus. Tuomet iki 2029 metų Jungtinės Karalystės ekonomika taptų 4,9 proc. skurdesnė.
Toks „jokio susitarimo“ scenarijus neigiamai atsilieptų ir ES ekonomikai, nors poveikis būtų „palyginti nedidelis“.
Kaip teigiama ataskaitoje, netgi „švelnusis „Brexit“, kurio atveju šalis liktų laisvojoje rinkoje, nebūtų toks naudingas ekonomikai, kaip tuo atveju, jei šalis liktų Europos Sąjungoje.
„Rand Corporation“ vaidmuo Amerikoje ypač svarbus, pusę lėšų jai finansuoti skiria JAV vyriausybė. Europoje „Rand“ pataria britų vyriausybei tokiais klausimais, kaip psichinė sveikata, taip pat teikia konsultacijas Europos Parlamentui ir Europos Komisijai.
Ataskaitoje tvirtinama, kad „Brexit“ greičiausiai turės „daugiausia neigiamą poveikį“ Amerikos interesams Europoje, atsižvelgus į tai, kad Jungtinė Karalystė yra tvirta JAV sąjungininkė saugumo srityje ir remia laisvąsias rinkas.
„ES be JK galbūt bus linkusi sudaryti kliūčių ES nepriklausančioms bendrovėms, ir tai pakenktų JAV bendrovėms ir JAV ekonomikai“, – teigiama ataskaitoje.
„Rand“ ataskaitoje teigiama, kad Jungtinės Karalystės situaciją, pasitraukus iš Bendrijos, palengvintų tik vienas scenarijus: jeigu būtų sudarytas išsamus trišalis prekybinis susitarimas tarp Jungtinės Karalystės, JAV ir ES. Bet ataskaitoje kartu pripažįstama, kad toks scenarijus vargiai tikėtinas, atsižvelgus į tai, jog dabartinių prekybos derybų tarp JAV ir ES (Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės (TTIP) neremia JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) ir kad dabar derybose – „pertrauka“.