Šiurpi kinų stoglaipio mirtis: kas kaltas?
Kinijos socialinėje žiniasklaidoje cirkuliuojančioje vaizdo medžiagoje jaunas vyras daro prisitraukimus, kabėdamas ant 62 aukštų pastato Čangša mieste – be jokių saugos diržų, lynų, nieko.
Galiausiai jaunuoliui nebepavyksta vėl užlipti ant stogo krašto, ką jis yra sėkmingai daugybę kartų atlikęs dešimtyse vaizdo įrašų. Akimirką jis sustingsta, žvilgteli žemyn – ir krenta žemyn.
Wu Yongjingas, Kinijos socialiniuose tinkluose save vadinęs „Kraštutinumu“, tapo pasaulinės nutrūktgalvių tendencijos, žinomos kaip „stoglaipystė“ (rooftopping), auka. Pastaruoju metu Kinijoje, kur išdygo daug naujų įspūdingų dangoraižių ir labai išplito socialinė žiniasklaida, atsirado ir labai daug stoglaipių.
Praėjus nemažai laiko nuo Wu mirties lapkričio 8 dieną, valstybinis leidinys „China Daily“ stoglaipių klausimui skyrė redakcinį straipsnį. Viena iš rekomendacijų buvo griežčiau kontroliuoti Kinijos srautinio vaizdo siuntimo (livestreaming) programėles.
„Jei Wu nebūtų toks populiarus srautinio vaizdo siuntimi programėlėse, jis gal nebūtų žuvęs… Dalis jų tiesiog ieško populiarumo, imdamiesi nepadorių ir pavojingų veiklų, siekdami pritraukti kuo daugiau akių ir pasipelnyti. Metas tai užbaigti“, – skelbia gruodžio 12 dieną pasirodęs straipsnis.
reklama
Rizika už pinigus
Ne visi stoglaipiai daro pavojingus triukus ant pastato stogo krašto. Kai kuriems pakanka nusifotografuoti ant stulbinamai aukštų, dažnai neseniai užbaigtų statinių, į kuriuos jie dažnai patenka be leidimo. Tačiau tokie kaip 26-erių sulaukęs Wu Yongjingas visą laiką bando peržengti ribą.
Ankstesni Wu vaizdo įrašai neretai rodo jį kabantį ant dangoraižio stogo krašto. Kartais jis daro prisitraukimus.
Tačiau kinė stoglaipė Claire, prašiusi CNN neatskleisti jos tikrojo vardo, teigė dėl Wu mirties kaltinanti ne vien jo pomėgį rizikuoti. Pasak jos, kaltinti reikėtų ir stoglaipius remiančias bendroves.
„Šios įmonės moka pinigus filmų kūrėjams“, – sakė ji. Taip stoglaipių vaizdo medžiagoje atsiranda vietos reklamoms.
„Jeigu pasirašai su jais sutartį, jie sumoka už tavo bilietus, apgyvendinimą ir visa kita, kad nuvyktum į kitą miestą ir darytum pašėlusius dalykus. Ir jie labai aiškiai nurodo, kad nėra atsakingi už galimas nelaimes“, – sakė Claire.
https://www.instagram.com/p/BcMvVbrhTfD/
Mergina nedaro nieko išskirtinai pavojingo, nors jos nuotraukos „Instagram“ paskyroje rodo pomėgį būti aukštybėse.
Wu Jongjingo šeima sakė kinų leidiniui „Beijing News“, kad jam buvo pasiūlyta 100 tūkst. juanių (12,8 tūkst. eurų) už videoklipą. Pinigus jis ketino atidėti savo vestuvėms.
Vaikino tėvai sakė neįtarę, kuo jis užsiima. Jis jiems pasakodavo, kad bando tapti aktoriumi.
Socialiniai tinklai ir dangoraižiai
Stoglaipystė neatsirado Kinijoje – pavojinga veikla jau daugelį metų yra socialinės žiniasklaidos dalis.
reklama
Tačiau, kaip CNN sakė Pekine įsikūrusi žurnalistė Dominique Wong, Kinijoje tai tik visai neseniai tapo madinga veikla – iš dalies dėl to, kad šalyje buvo blokuojami daugelis populiarių Vakarų socialinių tinklų, tokių kaip „YouTube“.
„Daugelis kinų iš tiesų nebuvo susidūrę su šia idėja ir tokiais vaizdais“, – sakė D. Wong.
Claire mano, kad spartus Kinijos ekonomikos augimas, kartu su socialinių tinklų iškilimu, padėjo įplieksti susidomėjimą rizikingu hobiu.
„Dangoraižių kilimas tikrai pasitarnavo kaip šios aplinkos dirva ir pamatai. Socialinės žiniasklaidos išplitimas leido lengviau pasiekti pripažinimo, kas traukia pavienius asmenis“, – sakė ji.
https://www.instagram.com/p/BXxm1ighSU1/
Stoglaipys Danielis Lau, 2015 metais kalbėjęs su CNN apie savo hobį, savo „Instagram“ paskyroje turi 116 tūkst. sekėjų. Jau po Wu Jongjingo mirties jo sekėjų skaičius peržengė 60 tūkst. ribą.
Claire pasakoja stoglaipystę atradusi, kai kentė nuo depresijos. Atsistojusi ant apleisto Pekino dangoraižio „Guoson Center“ stogo ir regėdama prieš save besidriekiantį didmiestį, ji sako „pagijusi“.
„Ant pastato stogo negali galvoti apie nieką kitą. Tai kažkiek išstūmė mano depresiją. Jaudulys pakankamai didelis, kad užimtų tavo protą“, – sakė ji.
https://www.instagram.com/p/BVhEgrEhSqb/
D. Wong teigimu, daugelis jos kalbintų Pekino stoglaipių šią veiklą atrado tamsiai gyvenimo tarpsniais.
„Daugeliui tai tiesiog kelia jaudulį. Tai ne visada yra dvasinių išgyvenimų ar terapijos priemonė“, – pridūrė žurnalistė.
Ar tikrai verta?
25-erių Honkongo stoglaipys fotografas, prašęs CNN neminėti jo vardo, sakė, kad Wu Jongjingo mirtis gali paskatinti bent dalį kinų stoglaipių atsisakyti pavojingo hobio.
„Žmonėms, kuriems tai yra artima, buvo liūdna. Tai buvo tarsi signalas susimąstyti, ar tikrai verta toliau tuo užsiimti“, – teigė jis.
Fotografas pasakojo lipantis ant aukštų pastatų tik dėl galimybės padaryti gražių nuotraukų, o ne jaudulio.
„Viskas gerai, kai žinai, kad turi būti atsargus ir atsakingai elgtis, kai fotografuoji. Tai neturi būti daroma vien dėl šaunumo“, – sakė CNN pašnekovas.