Vis mažiau abejonių: didžiausia kibernetinė ataka – Šiaurės Korėjos darbas
Baltųjų rūmų nacionalinio saugumo patarėjas Tomas Bossertas pirmadienį pareiškė, kad JAV laiko Šiaurės Korėją atsakinga dėl „WannaCry“ kibernetinės atakos, surengtos anksčiau šiais metais.
„Atlikus kruopštų tyrimą, JAV šiandien viešai priskiria masyvią kibernetinę ataką „WannaCry“ Šiaurės Korėjai“, – T. Bossertas rašė komentare „The Wall Street Journal“.
Jis tęsė: „Ataka plačiai pasklido ir kainavo milijardus, o Šiaurės Korėja yra tiesiogiai už tai atsakinga.“
T. Bosserto teigimu, JAV turi įrodymų, pagrindžiančių šį teiginį, o Jungtinė Karalystė ir „Microsoft“ anksčiau priėjusios prie analogiškų išvadų dėl atakos, gegužės mėnesį užgriuvusios kompiuterius visame pasaulyje.“
Įtaria „Lozoriaus grupę“
Britų užsienio reikalų tarnyba išpuolį priskiria „Šiaurės Korėjos veikėjams – „Lozoriaus grupei“ (Lazarus Group).
Tarnybos ministras, lordas Ahmadas iš Vimbldono, teigė, kad „beatodairiškas išpirkos reikalaujančios programos „WannaCry“ naudojimas rodo, kad Šiaurės Korėja yra pasiryžusi „apeiti sankcijas“. Jis taip pat pridūrė, kad Jungtinė Karalystė siekia persekioti atsakingus dėl atakos asmenis, „kad ir kur ji būtų kilusi“.
Australijos vyriausybė išleido pareiškimą, smerkiantį išpuolį, dėl kurio atsakomybė vėlgi priskiriama Pchenjanui.
„Australijos vyriausybė smerkia Šiaurės Korėją panaudojus išpirkos reikalaujančią programą „WannaCry“ pasaulinėms atakoms prieš verslo įmones ir viešąsias institucijas“, – teigiama dokumente. Kanados, Naujosios Zelandijos ir Japonijos vyriausybės taip pat paskelbė manančios, kad atsakomybė tenka Šiaurės Korėjai.
Manoma, kad „Lozoriaus grupės“ programišių pavogti pinigai, kurių, tiesa, nebuvo labai daug dėl užpuolikų padarytų kritinių klaidų, buvo panaudoti Šiaurės Korėjos branduolinei programai plėtoti, apeinant tarptautines sankcijas.
Siekia didesnio privačių bendrovių įsitraukimo
Neseniai paskelbta, kad technologijų milžinės „Microsoft“ ir „Facebook“ bendradarbiavo su neįvardytomis saugumo tarnybomis, siekdamos suduoti smūgį ir neutralizuoti „Lozoriaus grupę“.
Tačiau T. Bossertas pabrėžė, kad JAV prezidento administracija siekia dar didesnio privačių bendrovių įsitraukimo, siekiant užkirsti kelią naujiems panašaus pobūdžio incidentams.
Baltųjų rūmų atstovas taip pat pastebėjo, kad Šiaurės Korėjos „kenkėjiškas elgesys“ tęsiasi jau ne vienerius metus ir tampa vis įžūlesnis.
„WannaCry“ buvo beatodairiška ir neatsakinga“, – rašė T. Bossertas. Jis taip pat nurodė, kad ateityje siekiant užkirsti kelią masyviems kibernetiniams incidentams, gali prireikti koncentruotų pastangų. Prezidentas Donaldas Trumpas esą jau ėmėsi reikalingų priemonių, tokių kaip įsakymas modernizuoti federalinės valdžios informacines technologijas, didinant JAV kompiuterių sistemų saugumą ir dalijantis su programų kūrėjais informacija apie jų pažeidumus.
T. Bossertas taip pat perspėjo apie Rusijos programišių keliamą grėsmę, su kuria esą taip pat bandoma kovoti. Jis atskirai nurodė D. Trumpo administracijos sprendimą uždrausti federalinės valdžios kompiuteriuose naudoti Rusijoje įsikūrusios bendrovės „Kaspersky Lab“ produkciją.
Baltųjų rūmų atstovas galiausiai nurodė, kad JAV teisėsauga pastaruoju metu apkaltino ne vieną Kinijos bei Irano pilietį įsilaužimais į kompiuterių sistemas bei tapatybės ir verslo paslapčių vagystėmis, ir paragino visus dažniau aiškiai įvardyti „blogą elgesį“ – taip pat ir, jo žodžiais tariant, „korumpuoto režimo“ Teherane.