Amerika rimtai sunerimusi dėl D. Trumpo psichinės sveikatos

JAV politikai, psichinės sveikatos medikų bendruomenė ir, neabejotinai, tam tikra visuomenės dalis vis garsiau kalba apie abejotiną šalies prezidento Donaldo Trumpo ppsichologinę būseną.

Praėjusį mėnesį Kapitolijuje lankėsi Jeilio universiteto psichologijos profesorė dr. Brandy X. Lee, kuri konsultavo politikus dėl pastaruoju metu vis dažniau pasireiškiančio neįprasto prezidento elgesio.

Privačiuose susitikimuose dalyvavo keliolika Demokratų partijos atstovų ir vienas respublikonas (D. Trumpo bendrapartietis), kurio tapatybės profesorė nepanoro atskleisti.

„Netrukus jis atsiskleis visiškai, matome šios atomazgos ženklus“, – politikus Vašingtone perspėjo B. X. Lee.

Interviu metu profesorė tikino, kad D. Trumpo polinkis tikėti konspiracijos teorijomis, neigti faktus, kuriuos anksčiau jis pripažino, viešinami smurtingi vaizdo įrašai yra asmenybės nestabilumo požymiai.

„Manoma, kad jo polinkis visais krizės atvejais naudotis socialiniu tinklu taip pat įrodo nesusidorojimą su stresinėmis situacijomis. D. Trumpo psichinė sveikata gali blogėti, tuomet susitvarkyti su spaudimu einant tokio lygio pareigas gali tapti nebeįmanoma“, – tvirtino moteris.

Beje, B. X.Lee yra leidinio apie psichinę sveikatą „Pavojingas Donaldo Trumpo atvejis“ (angl. The Dangerous Case of Donald Trump) redaktorė. Knygoje profesorė, drauge su dar 27 psichinės sveikatos ir psichologijos ekspertais, perspėja dėl „pavojingos“ D.Trumpo pasiektos ribos.

Mygtukų lenktynės

Kapitolijuje vykstančios diskusijos apie D. Trumpo psichologinę būklę, dar labiau paaštrino pasipiktinimą dėl prezidento pareiškimo, kad „jo branduolinis mygtukas yra kur kas didesnis ir galingesnis, nei Šiaurės Korėjos“.

„Ar kas nors iš jo išsisėmusio ir badaujančio režimo informuos jį, kad aš taip pat turiu branduolinį mygtuką ir jis yra kur kas didesnis ir daug galingesnis nei jo. Ir mano mygtukas veikia!“, – antradienį savo socialinio tinklo paskyroje rašė prezidentas.

Šis pasisakymas sukėlė rimtas diskusijas dėl prezidento psichinės būklės ir 25-osios pataisos aktyvavimo. 25-oji pataisa leidžia nušalinti prezidentą, jei viceprezidentas ir didžioji kabineto dalis abejoja dėl jo fizinių ar psichologinių galimybių atlikti pareigas.

Nors nėra jokių ženklų, kad viceprezidentas Mike’as Pence’as ar prezidento kabineto nariai sukiltų prieš D. Trumpą, praėjusią savaitę kilęs šaršalas dėl „mygtukų dydžio“ sukėlė nerimą net D. Trumpo bendrapartiečių respublikonų gretose.

M. Pence’o atstovas spaudai nekomentavo klausimų dėl D. Trumpo psichologinės sveikatos ar viceprezidento nuomonės apie tai.

Šis žmogus negali būti atsakingas už branduolinius ginklus

Baltuosiuose rūmuose prezidentaujant respublikonui George’ui W. Bushui, teisininku dirbęs Richardas Painteris žaibiškai sureagavo į D. Trumpo žinutę tviteryje ir pareiškė, kad „šis žmogus negali būti atsakingas už branduolinio ginklo detonavimą“.

„Ši jo žinutė jau yra pakankamas pagrindas aktyvuoti 25-ąją pataisą“, – tame pačiame socialiniame tinklalapyje rašė R. Painteris.

Tuo metu Baltųjų rūmų personalas tikina, kad diskusijos apie prezidento psichinę sveikatą yra ne kas kitas kaip fantazijos ir dar vienas D. Trumpo oponentų mėginimas išversti jį iš posto.

„Prezidentas ir šios šalies žmonės turėtų būti sunerimę dėl Šiaurės Korėjos lyderio psichologinės būklės“, – sakė Baltųjų rūmų spaudos atstovė Sarah Huckabee.

Taip pat pasitaikė teisės ekspertų perspėjančių, kad abejonės JAV lyderio psichologine sveikata kelia pavojų demokratijai.

„25-oji pataisa turi būti aktyvuota tik kraštutiniu psichozės ar visiško negebėimo mastyti atveju. Pastorosios diskusijos prasilenkia su realybe. Jei mes nepritariame kažkieno politikai – agituojame prieš ją, o ne kaltinam asmenį beprotybe. Tai tiesiog pavojinga“, – tikino Harvardo universiteto Teisės mokyklos profesorius Alanas Dershowitzas.

Vienaip ar kitaip, prezidento „Twitter“ paskyros turinys ir joje demonstruojama retorika toliau kelia nerimą ir abejones dėl D. Trumpo tinkamumo šiam postui. Nors pats lyderis tikina, kad tai yra jo novatoriškas būdas komunikuoti su žmonėmis. Diplomatijos ekspertai abejoja dėl prezidento vartojamo tono praktiškumo, o šalies psichologai nerimauja D. Trumpo sugebėjimu susitarkyti su stresinėmis situacijomis.

Internete pasirodžius D. Trumpo žinutei apie „mygtukų palyginimus“, profesorė B.X. Lee drauge su kitais dviem ekspertais paviešino pranešimą, kuriame dar kartą išreiškė susirūpinimą dėl prezidento pajėgumo eiti atsakingas pareigas.

„Mes kreipiamės kaip psichologinės sveikatos priežiūros ekspertai <...> Esame labai sunerimę dėl Donaldo Trumpo psichologinių gebėjimų. Manome, jog jo pareiškimai vis labiau atskleidžia nestabilų būdą, kuris gali sukelti branduolinę grėsmę… Visus, kurie supa prezidentą ir mūsų išrinktus atstovus raginame imtis skubių veiksmų, sukontroliuojant jo veiksmus ir užbėgant už akių potencialiai branduolinei katastrofai, kuri gresia ne tik Korėjai ar JAV, bet visai žmonijai“, – rašoma pranešime, kuris buvo išplatintas JAV nacionalinės psichologų ekspertų asociacijos vardu ir patvirtintas daugiau nei šimtu šios srities specialistų parašų.
Baltųjų rūmų atstovė spaudai atsisakė komentuoti šį pranešimą.

Nerimą kelianti diskusija

Kai kurie D. Trumpo sąjungininkai jau pradėjo nerimauti dėl grėsmingą pagreitį įgaunančios diskusijos apie prezidento psichologinės būklės. Vienas buvęs jo rinkiminės kampanijos padėjėjas tikino, kad „prezidentui trūksta labai nedaug, kol 25-oji pataisa bus aktyvuota“.

D. Trumpo šalininkus taip pat neramina faktas, kad lyderis yra linkęs imtis veiksmų nepasitaręs su prezidentūros personalu. Neapgalvotų veiksmų pavojus ypač padidėja, kai jis vieši savo rezidencijoje „Mar-a-Lago“, kur jo nesupa patarėjai ir jis sutinka duoti neplanuotus interviu.

www.alfa.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus