Sunku patikėti: paauglys apsimetė CŽA vadovu, gavo duomenis apie šnipų veiklą pasaulyje

Jungtinėje Karalystėje nagrinėjama neįprasta byla – 15-metis britas gavo priėjimą prie įslaptintų žvalgybos duomenų apie operacijas Afganistane ir Irane, nes apsimetė CŽA, kitų JAV žvalgybos agentūrų vadovais pateko į jų kompiuterių tinklus bei nutekino slaptą informaciją, praneša The Telegraph.

Kane‘as Gamble‘as iki suėmimo gyveno Kolvilio mieste ir miegamuoju dalinosi su savo motina. Naudodamasis „socialine inžinerija“, kuri padeda susikurti netikrą tapatybę ir tokiu būdu gauti dar daugiau asmeninės informacijos, paauglys gavo prieigą prie galingiausių JAV šnipų asmeninių duomenų ir darbo bylų.

Įsilaužti neprireikė

Jaunuoliui pavyko įtikinti vieną didžiausių interneto paslaugų teikėjų, kad jis yra tuometinis Centrinės Žvalgybos Agentūros vadovas Johnas Brennanas ir taip gavo priėjimą prie tikrojo direktoriaus kompiuterio. Įtikinęs Fedaralinio Tyrimų Biuro informacinio skyriaus darbuotojus, kad yra biuro direktoriaus pavaduotojas Markas Giuliano, jis gavo prieigą prie žvalgybos duomenų bazės.

K. Kamble‘as taip pat taikėsi į JAV Nacionalinės gynybos sekretorių ir Baracko Obama‘os paskirtą Nacionalinio saugumo direktorių.

Teismas praneša, jog paauglys persekiojo savo aukas kibernetinėje erdvėje, viešino jų asmeninę informaciją, atakavo skambučiais ir žinutėmis, į jų kompiuterius parsiuntė pornografiją, perėmė „iPad“ ir televizorių kontrolę.

„Jis ėmėsi kontroliuoti šiuos žmones ir žaidė su jais, siekdamas apsunkinti gyvenimą“, – The Telegraph cituoja teisėją Charlesą Haddon-Cave‘ą.

Prokuroras teigia, jog K. Gamble‘as dar 2015-aisiais įkūrė grupę „Crackas With Attitude“ ir žurnalistams pareiškė: „Viskas prasidėjo, kai mane vis labiau ėmė nervinti JAV valdžios korupcija ir šaltakraujiškumas, todėl nusprendžiau imtis veiksmų.“

Prokuroras taip pat nurodė, jog klaidinga šią grupuotę suvokti kaip hakerius, nes tai „socialine inžinerija“ užsiimantys asmenys, kurie stengėsi gauti priėjimą prie el. pašto dėžučių, telefonų, kompiuterių ir teisėsaugos tarnybų portalų.

Informaciją nutekino

K. Gamble‘as pripažino savo kaltę dėl 10 skirtingų įstatymo pažeidimo atvejų. Iš pradžių jaunuolis atakavo J. Brennaną – apsimetęs interneto tiekėjo „Verizon“ darbuotoju, o vėliau pačiu CŽA direktoriumi, gavo daug informacijos ir susikūrė netikrą profilį.

Iš pradžių jam nepavyko gauti priėjimo prie J. Brennano asmeninio kompiuterio, nes negalėjo įvardinti direktoriaus augintinio vardo. Vėliau skambučių centro darbuotojas pakeitė saugumo klausimus, kurie reikalingi nustatyti tapatybę.

Pasinaudodamas panašiais metodais paauglys gavo prieigą prie J. Brennano el. pašto, kontaktų sąrašo ir paskyros duomenų „debesyje“, jam netgi pavyko perimti CŽA vadovo žmonos „iPad“ valdymą.

Prokuroras žurnalistams sakė, jog baiminasi, kad paauglys „gavo priėjimą prie itin jautrios informacijos, kuri susijusi ir su karinėmis bei žvalgybinėmis operacijomis Afganistane bei Irane“.

K. Gamble‘as, kuriam dabar 18 metų, šia jautria informacija dalinosi „Twitter“ paskyroje, nutekino ją „Wikileaks“ portalui ir gąsdino pareigūnus savo galimybėmis. Kartais jis naudojo grotažymes #freePalestine (angl. laisva Palestina), o savo veiksmų priežastimi įvardino JAV valdžios rengiamas „nekaltų civilių žudynes“.

Aukas terorizavo

Naudodamasis šia technika jaunuolis taip pat įsilaužė į Nacionalinio saugumo sekretoriaus Jeho Johnsono namų interneto tinklą, galėjo klausytis jo balso pašto pranešimų, siuntinėti žinutes iš jo telefono.

reklama
K. Gamble‘as gąsdino sekretorių ir jo žmoną skambučiais, kuriuose grąsino išprievartauti jų dukrą.

2015 metų spalio mėnesį paaugliui pavyko gauti prieigą prie FTB duomenų bazių. K. Gamble‘as čia rado kriminalinės žvalgybos informaciją, pareigūnų ir tarnautojų asmeninius duomenis. Tuo metu internete jis gyrėsi: „Tai turbūt didžiausias įsilaužimas, aš turiu priėjimą prie duomenų, kuriuos federaliniai agentai naudoja asmenų patikrai.“

FTB netrukus suprato, kad į jų sistemą buvo įsilaužta, todėl pakeitė duomenų bazės slaptažodį. Tačiau programišiui pavyko jį vėl pakeisti, kai skambindamas į agentūros informacijos skyrių apsimetė direktoriaus pavaduotoju M. Giuliano.

Dėl nesibaigiančių grąsinimų įvairūs aukšti žvalgybos agentūrų vadovai turėjo prašyti policijos apsaugos.

Programišius chaosą kėlė 8 mėnesius, kol 2016 metų vasarį pateko į JAV Teisingumo departamento tinklą ir gavo prieigą prie duomenų apie 20 tūkst. FTB agentų.

FTB bei kitos JAV slaptosios tarnybos dėl šio atvejo nedelsiant kreipėsi į Jungtinės Karalystės policiją ir paauglys buvo sulaikytas savo namuose.

Teismo posėdyje paviešinta, jog vieno susirašinėjimo metu paauglys ėmęs abejoti savo veikla, kuri gali į pavojų statyti žmonių gyvybes. Tačiau netrukus jis „susiprato, kad jie kasdien žudo nekaltus žmones.“

Ištyrę kaltinamąjį medikai teigia, jog K. Gamble‘as yra linkęs į autizmą, o nusikalstamos veiklos metu jo psichika prilygo 12-mečiui. Jaunuolis neturi draugų, o artimiausias jo žmogus – motina, kuri dirba valytoja ir 1997 metais loterijoje laimėjo 1,8 mln. eurų, tačiau pinigus prarado nesėkmingai investuodama į nekilnojamą turtą.

Suimtas K. Gamble‘as sakė, kad tai daryti jam buvo „lengva“ ir jo nekankina sąžinės graužatis. Šiuo metu kaltinamasis laukia teismo verdikto.

www.alfa.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus