Sukrečiantis skandalas: žmogaus ir beždžionės hibridas sukurtas jau ne kartą
Garsus mokslininkas tvirtina, kad žmogaus ir šimpanzės hibridas buvo sukurtas atliekant mokslinius tyrimus dar prieš 100 metų. Tačiau netrukus padaras buvo nužudytas supanikavusių gydytojų ir mokslininkų, rašo news.com.au.
Evoliucinis psichologas ir Albany universiteto profesorius Gordonas Gallupas sukūrė terminą „žmoganzė“ (angl. „humanzee“ = human +chimpanzee), kuris vartojamas apibūdinti moksliškai įmanomą hibridą tarp žmogaus ir šimpanzės, bandytą sukurti XX amžiuje.
Tai mokslininkas, kuriam priskiriami garsiojo veidrodinio „savęs atpažinimo“ testo sukūrimo laurai. Šis testas leido įrodyti, kad primatai gali suprasti savo paties atvaizdą. G.Gallupas tvirtina, kad jo pažįstamas profesorius pasakojo, jog „žmoganzė“ buvo sukurta mokslinėje laboratorijoje, kurioje jis dirbo.
„Vienas įdomiausių užfiksuotų atvejų buvo JAV, Floridoje, Orange parke įkurtame pirmajame primatų tyrimų centre. Viskas vyko trečiame XX amžiaus dešimtmetyje.
Moteriškos lyties šimpanzė buvo apvaisinta nežinomo donoro sperma ir buvo pranešta, kad ji ne tik ėmė lauktis, bet ir pagimdė hibridą. Tačiau po kelių dienų mokslininkai ėmė spręsti moralines bei etines dilemas ir gimusiam hibridui netrukus buvo pritaikyta eutanazija“, – pasakoja G.Gallupas.
Mokslininkas D.Galupas tvirtina, kad minėtasis profesorius pirmiausiai dirbo Yerkes nacionaliniame primatų centre, o maždaug apie 1930-uosius metus persikėlė dirbti į Emory universitetą esantį Atlantoje, Džordžijos valstijoje.
„Jis pasakojo, kad gandai buvo tikri. Ir nėra pagrindo juo abejoti, nes jis savo laiku buvo laikomas pažangiu ir žinomu mokslininku“, – sako evoliucinis psichologas.
Garsiausiai pasaulyje kalbėta apie Rusijos biologo Iljos Ivanovo „žmoganzės“ projektą, vykdytą irgi apytiksliai tuo pačiu metu. Naudodamas vyrų spermą ir šimpanzes jis nesėkmingai bandė sukurti patingus sovietų super-karius „žmoganzes“.
Dar vienas paskelbtas „žmoganzių“ projektas vykdytas Kinijoje 1967 metais, kur šimpanzės patelė taip pat buvo apvaisinta žmogaus sperma. Hibridas mirė dėl nepriežiūros po to, kai laboratoriją apleido mokslininkai, skubėję gelbėtis prasidėjus kultūrinei revoliucijai.
„Žmoganzės“ terminas paplito po to, kai 1970-aisiais visuomenei buvo parodytas padaras, žinomas kaip Oliveris – tai buvo plika šimpanzė, vaikščiojusi ant užpakalinių kojų. Tačiau 1996 metais atlikti tyrimai parodė, kad Oliveris turėjo 48 chromosomas ir nebuvo žmogaus ir beždžionės hibridas.