Sparčiai plinta pavojingos ligos forma: masiškai guldo lietuvius

Kaip ir pernai, šiemet gripas Lietuvoje įsisiautėjo sausio viduryje, o šiuo metu epidemija jau apėmusi daugiau nei pusę savivaldybių. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, šiais metais sergančiųjų skaičius, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, yra didesnis.

Tokią tendenciją stebi ir „Lietuvos draudimas“: bendrovės duomenimis, šį sausį, palyginti kitais šaltaisiais mėnesiais, pagal sveikatos draudimą įsigyjamų gripui gydyti skirtų antivirusinių vaistų parduota keliolika kartų daugiau, pirmąją pusę vasario tokių vaistų įsigyta jau net 30 proc. daugiau nei per visą sausį, o vizitų į gydymo įstaigas fiksuojama trečdaliu daugiau.

„Įprasta, kad žiemos sezonu sveikatos draudimo paslaugos yra aktualesnės ir jomis dažniau naudojamasi.

Vis tik šiais metais stebime itin išaugusią ambulatorinių paslaugų paklausą bemaž visur, kur jau yra paskelbta gripo epidemija. Ypač išaugo vizitų privačiose klinikose skaičius – tai vienas pagrindinių sveikatos draudimo privalumų, leidžiančių sergančiajam laisvai pasirinkti, kur kreiptis dėl gydymo ir jį gauti greičiau bei patogiau“, – sako Žalų valdymo skyriaus vadovė Viktorija Katilienė.

Tai, kad gripas šiemet yra agresyvesnis, teigia ir medikai. Pasak Aušros Zaleskienės, klinikos „Aušvėja“ šeimos gydytojos, dabar siaučiantis gripo virusas yra labai panašus į tą, kuris sukėlė didžiulę sergamumo bangą 2009-aisias.

„Šiais metais gripo forma yra išties agresyvi ir kelia didesnes komplikacijų, pavyzdžiui, plaučių uždegimo, rizikas. Sergančiuosius kamuoja aukšta temperatūra, kosulys, o sveikimo periodas yra itin ilgas. Taigi labai svarbu, kad reikiamą gydymą sergantieji gautų kaip galima greičiau vos pajutę pirmuosius negalavimo simptomus“, – atkreipia dėmesį A. Zaleskienė.

Kaip saugoti sveikatą epidemijos metu?

Žmogus, užsikrėtęs gripo virusu, dažniausiai suserga per pirmąsias 48 valandas. Gripui būdinga staigi pradžia, aukšta temperatūra sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, nuovargis ir silpnumas.

Gripo virusas dažniausiai plinta čiaudint, kosint: jo dalelės pasklinda aplinkos ore, nusėda ant įvairių paviršių, o į kito žmogaus organizmą patenka įkvėpus arba užterštomis rankomis palietus akių, nosies, burnos gleivinę.

Gripo epidemijos metu, siekiant išlikti sveikam, rekomenduojama:

1. Vengti didesnių viešojo susibūrimo vietų – prekybos centrų, koncertų ir kitų renginių, net viešojo transporto. Esant galimybei, pasilikti dirbti namuose, ypač jei jaučiami pirmieji negalavimo požymiai.

2. Dažnai plauti rankas. Kai kur galima rasti patarimų išaugus sergamumui rankas plauti kas 2-3 valandas. Galbūt tai ir per dažnai, tačiau svarbiausia rankas plauti grįžus iš viešųjų erdvių, po dažno kontakto su kitais asmenimis, prieš valgį. Epidemijos metu, esant galimybei, taip pat rekomenduojama rankas plauti ne su įprastu, bet su anti-bakteriniu muilu. Taip pat galima naudoti specialius rankų dezinfekavimo skysčius.

3. Vėdinti patalpas. Žiemos laikotarpiu didžiąją laiko dalį praleidžiame patalpose, su daug kitų žmonių, tarp kurių jau gali būti ligos nešiotojas. Todėl rekomenduojama patalpas kasdien periodiškai vėdinti. Tik nepamirškite, kai vėdinate patalpą, išeikite iš jos.

4. Gerti daug šiltų skysčių. Išaugus sergamumui peršalimo ligomis ir gripu, patariama, kad per dieną išgeriamų skysčių bent pusė būtų arbatos ir kiti šilti gėrimai. Jei mėgstate vandenį, gerkite jį šiltą, paskaninkite citrinai ir medumi. Taip pat naudingos įvairios žolelių arbatos.

5. Imtis papildomų profilaktinių priemonių. Epidemijos metu patariama reguliariai vartoti maisto papildus ir vitaminus. Taip pat rekomenduojama sveikiau maitintis ir daugiau dėmesio skirti geram poilsiui bei miegui. Judėjimas gryname ore taip pat svarbus sveikatos šaltinis gripo epidemijos metu.

www.tv3.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus