Brangakmeniai nuo Britanijos karūnos per Antrąjį pasaulinį karą buvo slepiami sausainių dėžutėje

Brangakmeniai nuo Didžiosios Britanijos karūnos per Antrąjį pasaulinį karą buvo slepiami skardinėje sausainių dėžutėje Vindzoro pilyje, atskleidė dokumentinis filmas, kurį sekmadienį planuoja parodyti televizija BBC.

Tie brangakmeniai, tarp kurių buvo ir karūną puošiantis Juodojo princo rubinas, buvo paslėpti po slaptu išėjimu iš Viduramžių laikų pilies. Tas išėjimas būdavo naudojamas tik nelaimės atveju.

Jie buvo paslėpti 91 metų Britanijos karalienės Elizabeth II (Elzbietos II) tėvo, karaliaus George’o VI (Džordžo VI) liepimu, kad vertybės nepakliūtų į nacių rankas.

Tai buvo taip akylai saugoma paslaptis, kad net Elizabeth II, 1939-1945 metais saugumo sumetimais gyvenusi Vindzoro pilyje, nežinojo, kur slepiami tie brangakmeniai.

„Buvo taip miela, kad Karalienė nieko apie tai nežinojo. Pasakyti jai (tai) atrodė keistai neįprasta“, – sakė karališkasis komentatorius Alastairas Bruce’as (Alesteras Briusas), pristatydamas dokumentinį filmą.

Šias detales išsiaiškino Karališkųjų archyvų prižiūrėtojo padėjėjas Oliveris Urquhartas Irvine’as (Oliveris Urkuhartas Irvinas).

A. Bruce’as laikraščiui „The Times“ sakė, kad paslaptį atskleidė karališkojo bibliotekininko Oweno Morsheado (Ouveno Moršedo) „neįtikėtinas laiškų rinkinys“, skirtas karalienei Mary (Meri), karaliaus George’o VI dukrai.

O. Morsheado dokumentuose pasakojama, kaip kalkžemyje buvo iškasta duobė, ir ten buvo įrengtos dvi slėptuvės plieninėmis durimis.

Liukas, per kurį būdavo patenkama į tą slaptavietę, kurioje buvo paslėpta skardinė dėžutė, tebėra išlikęs.

A. Bruce’as aptarė šiuos klausimus su karaliene Elizabeth II per itin retą pokalbį, kuris bus parodytas per televiziją. Monarchė niekada nėra davusi interviu.

Ji sakė, kad 1,28 kg sverianti Britų imperijos karūna, uždedama ant galvos per parlamento atidarymo ceremonijas, yra „labai gremėzdiška“.

„Laimei, mano tėvo ir mano galvos forma yra beveik tokia pati. Tačiau kai tik ją (karūną) užsidedi, ji taip ir lieka. Turiu omenyje, ji lieka savaime“, – sakė karalienė.

Monarchė pasakojo, kad galvą su uždėta karūna reikia laikyti tiesiai.

„Ir negali palenkti (galvos) žemyn, kad perskaitytum kalbą – turi pakelti tą kalbą (rašą) į viršų. Nes jei palenktum galvą, lūžtų kaklas arba ji (karūna) nukristų, – tęsė Elizabeth II. – Taigi, karūnos turi tam tikrų trūkumų, bet, kita vertus, jos yra gana svarbios.“

Karūna, pagaminta specialiai 1937-aisiais vykusiai karaliaus George’o karūnacijai, yra papuošta 2 868 deimantais, 17 safyrų, 11 smaragdų ir šimtais perlų; keturi iš jų buvo ant karalienės Elizabeth I auskarų.

Be kita ko, ant karūnos puikuojasi Juodojo princo rubinas, kurį, kaip tikima, ant savo šalmo turėjo karalius Henry V (Henris V) per Aženkūro mūšį 1415 metais.

„Smagu jį pamatyti“, – sakė karalienė.

„Pasakojama, kad jo plunksna buvo įkišta į tą brangakmenį… ant jo šalmo. Truputį beprotiška, bet, man atrodo, anais laikais taip darydavo“, – pridūrė ji.

www.bns.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus