„Brexit“ finansiniai reikalavimai „nėra bausmė“, sako ES derybininkas
Europos Sąjungos vyriausiasis „Brexit“ derybininkas Michelis Barnier (Mišelis Barnjė) ketvirtadienį paneigė, kad Bendrijos finansiniai reikalavimai, keliami iš bloko išstojančiai Didžiajai Britanijai, yra kokia nors „bausmė“.
Tačiau jis taip pat įspėjo Britaniją nepuoselėti iliuzijų, kad „Brexit“ bus neskausmingas.
M.Barnier, trečiadienį pristatęs savo rekomendacijas dvejus metus truksiančioms deryboms su Britanija, taip pat paragino Londoną derybas pradėti kiek įmanoma greičiau, pabrėžęs, jog „laikas eina“.
„Nėra jokios bausmės, nėra jokios „Brexit“ kvito – finansiniai sprendiniai yra susiję tik su sąskaitų apmokėjimu“, – sakė M.Barnier per spaudos konferenciją, pristatydamas savo planus dėl artėjančių derybų.
Kiek anksčiau Londonas atmetė pranešimą, kad Briuselis gali siekti išsireikalauti iš Londono apmokėti net 100 mlrd. eurų „skyrybų“ sąskaitą.
Buvęs eurokomisaras ir Prancūzijos vyriausybės ministras M.Barnier sakė, kad jokia konkreti suma dar nėra nustatyta, tačiau bus apskaičiuota naudojant tam tikrą „metodiką“.
Tarp Londono ir Briuselio aštrėjant priešpriešai, kurią dar padidino praėjusią savaitę įvykusi katastrofiškai nesėkminga britų premjerės Theresos May (Terezos Mei), Europos Komisijos pirmininko Jeano-Claude’o Junckerio (Žano Klodo Junkerio) ir M.Barnier darbo vakarienė, ES vyriausiasis derybininkas pažymėjo, kad Britanijai nederėtų tikėtis lengvo „Brexit“.
„Kai kas kursto iliuzijas, kad „Brexit“ neturės reikšmingo poveikio mūsų gyvenimui ar kad derybos gali būti greitai užbaigtos“, – sakė jis.
M.Barnier pažymėjo, kad ES jau yra numačiusi, kaip elgtųsi, jeigu „Brexit“ derybos 2019-ųjų kovą baigtųsi nepasiekus jokio susitarimo.
„Esame pasiruošę visoms galimybėms. Tačiau scenarijus, su kuriuo dirbu aš – užsitikrinti sutartį“, – sakė derybininkas.
Jokia kita šalis dar nėra mėginusi išstoti iš Europos Sąjungos, todėl nebuvo apibrėžta, kaip turėtų vykti tokių derybų procesas. Kai kurie britų politikai kėlė mintį, kad galbūt Londonui būtų geriau pasitraukti iš Bendrijos be jokios sutarties negu sutikti su bloga sutartimi.