Į Britaniją grįžo daugiau nei keturi šimtai džihado karių

Ekspertai nesutaria dėl to, kiek pavojingi visuomenei yra britų piliečiai, kurie priėmė radikalaus islamo pusę ir išvyko kovoti už Islamo valstybės kalifatą, bet vėliau sugrįžo į tėvynę.

Tūkstančiai IS kovotojų, kurie pasidavę propagandai ir išvykę kovoti į Siriją ir Iraką, jau grįžo namo, pajutę neišvengiamą galutinį kalifato pralaimėjimą. Britanijos teroristų grupę sudaro mažiausiai 425 žmonių ir ji yra didžiausia Europoje, – teigia The Soufan Centre tyrimas; didesnės nacionalinės grupės buvo tik iš kaimyninių valstybių, esančių netoli IS – Turkijos, Saudo Arabijos ir Tuniso.

Britų žvalgybos tarnybos žino apie 850 Britanijos piliečius, skirtingu laiku pabėgusius į Siriją ir Iraką dėl ideologinių priežasčių, kad dalyvautų Kalifato įsteigime; tarp jų buvo šimtas moterų ir penkiasdešimt vaikų.
Pranešimo autorius Richard Barrett rašo, kad į tėvynę grįžę britų džihado kovotojai turi diametraliai priešingą motyvaciją: kai kurie iš jų išgyvena gilią psichologinę ir moralinę krizę dėl iliuzijų netekimo bei nusivylimo Kalifatu, kiti yra apsėsti keršto idėja. “Bus labai sunku suprasti tikruosius grįžusių kovotojų motyvus ir ketinimus, ir tai yra rimtas iššūkis visuomenei daugeliui metų į priekį”.

Analitikas mano, kad didesnį ar mažesnį pavojų kelia visi 5600 į trisdešimt tris šalis grįžę džihado karių, ir nė viena vyriausybė nežino, ką su jais daryti. “Valstybinis aparatas nesupranta, kaip elgtis su grįžtančiųjų problema: dažniausiai, jų laukia kalėjimas, tačiau dauguma išnyksta iš specialiųjų tarnybų akiračio ir tampa dar pavojingesni. Mums vis dar teks parengti veiksmingas atsako į šią grėsmę strategijas”.

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus