Darželyje įvedė sveiką mitybą – vieni palaiko, kiti norėtų grįžti prie cukraus ir mėsos

Vis daugiau tėvų savo mažyliams stengiasi įdiegti įpročius sveikai maitintis ir gyventi, tačiau užtikrinti visavertę mitybą tampa sudėtinga, kai gerą dienos dalį tenka praleisti darbe, vaikus atidavus darželio globai. Tėvų ir savivaldybių rūpesčiu nuo metų pradžios visuose šalies darželiuose buvo imtasi mažinti maisto porcijas, kalorijų kiekį, o kai kurie darželiai žengė ir toliau – įvedė sveikesnį meniu. Tačiau ne visi tėvai yra patenkinti tokiais dietos pokyčiais.

Mažiau cukraus

Sostinės Naujininkų rajone esantis lopšelis-darželis „Du gaideliai“ vaikų mitybos meniu pakeitė šių metų pradžioje. Alfa.lt susisiekė su šią ugdymo įstaigą lankančio vaiko mama Simona. Moteris pasakoja, jog palaikė iniciatyvą darželyje įvesti sveikatai palankesnį mitybos planą.

„Darželis (…) mano manymu, priėmė teigiamą sprendimą. Šiaip ar taip, link to einame, nuo sausio 1-os buvo sumažintos meniu kalorijų normos, ką turėjo visi darželiai padaryti. Bet mūsų darželis žengė toliau ir įsivedė sveikatai palankią mitybą. Buvo atsisakyta cukraus, kur, sakykim, iki šiol jogurtas buvo paskatintas didžiuliu cukraus kiekiu, o nuo šiol jis yra natūralus. Jei duona būdavo paprasta, tai dabar pilno grūdo. Jei buvo sviesto, tai jo nėra. Pritaikyta labiau sveikai mitybai, kas augantiems vaikams yra labai svarbu“, – teigia Simona.

Ji nurodo, jog anksčiau darželį lankantys vaikai buvo priversti vartoti daug cukraus turinčius maisto produktus, gerti kisielių, saldintą arbatą, valgyti įvairius padažus ir keptą maistą. „Dabar yra kalbama, kad netinkama ta mityba yra vaikams, nors iš esmės atitinkanti tas kalorijas, atitinkanti angliavandenių normas, bet iš kur jie yra gaunami, ar jie derinami, nelabai yra gilinamasi“, – dėsto mama.

Pakeisti vaikų mitybos racioną ugdymo įstaigose skatina Vilniaus savivaldybė, organizuojanti įstaigų vadovų susitikimus, supažindinanti dietistus ir sveikatos priežiūros specialistus su galimybe vaikus maitinti sveikiau.

Tačiau šiuo atveju pokyčiai nebuvo nuleisti iš viršaus. Anot darželio direktorės Daivos Januškienės, tėvai jau kurį laiką domėjosi galimybėmis įvesti sveikesnį vaikų mitybos meniu. „Visada klausė, ar mes įvesime savo darželyje. Tada mes apklausėme tėvus – ar jiems svarbus jų vaikų maitinimas, ar jie norėtų, (…) kad būtų įvedamas kitas meniu“, – sako D. Januškienė.

Tėvų buvo prašoma užpildyti anketą internete. Daugumos balsų persvara laimėjo noras pereiti prie sveikesnės mitybos plano.

Norėtų grįžti

Tačiau dalis į darželį savo vaikus vedančių tėvų į šią naujovę žvelgia skeptiškai. Savo pasipiktinimą jie išsakė darželio „Du gaideliai“ administracijai.

„Jų argumentai tokie, kad kai kuriomis dienomis nėra mėsos, reikėtų galbūt daugiau mėsos vaikams. Taip pat ankštinių daržovių yra daug. Yra neįprastos daržovės, tokios kaip brokoliai, morkos, morkų košė, žodžiu, kad jų yra daug. Jiems tai neįprasta, ir jie konstatuoja, kad jų vaikai ateina kaip ir nesotūs, nepavalgę“, – teigia darželio direktorė D. Januškienė.

Tačiau tokie argumentai neįtikina šį darželį lankančio vaiko mamos. „Vaikai, aišku, pradžioje priešinasi, nes jie priprato. Galbūt pradžioje jie ne tiek daug valgo. Gal tėvams kažkiek neramu, kad tas vaikas grįžta alkanas iš darželio. O jeigu dar išgirsta iš auklėtojos, kad jūsų vaikai alkani, kaip man pačiai teko girdėti – jūsų vaikas alkanas, vežkit greičiau namo, ir visi tą girdi iš auklėtojos, tai natūralu, jie galvoja, čia kažkas negerai. Kažkaip reikėtų visiems prisipratinti, o ne grįžti į tai, kas buvo ir, tikiuosi, apskritai per kelis ateinančius metus bus išgyvendinta visuotinai“, – viliasi Simona.

Vilniaus savivaldybės atstovai teigia, jog dauguma tėvų yra patenkinti nauju vaikų mitybos racionu. „Iki šiol sulaukėme tik pavienių tėvelių nusiskundimų ir į juos nedelsiant reaguojame“, – teigiama atsiųstame paaiškinime.

Finansiniu požiūriu tėvams skųstis nėra kuo – sveikesnis meniu, kuriame daugiau ir įvairesnių daržovių, kitų sveikų produktų alternatyvų, kainuoja tiek pat.

Dėl susidariusios padėties antradienį lopšelyje-darželyje „Du gaideliai“ buvo surengtas tėvų susirinkimas. Jame dalyvauti galėjo ne visi tėvai, bet 5 kiekvienos grupės atstovai. „Vakar organizavome tėvelių susirinkimą, kuriame buvo išsakytos tėvelių nuomonės – vieni pasisakė už, kad reikėtų bandyti eiti į priekį. Mes pagalvojome, kad kiekviena grupė vėl užpildo anketą ir pasisako, ar mes einame šiuo keliu link sveikesnio maisto, ar mes grįžtame prie ankstesnio meniu“, – nurodo D. Januškienė.

Pasak jos, nors daugelis susirinkime dalyvavusių tėvų pasisakė už sveikesnę atžalų mitybą, balsavimo rezultatus bus galima sužinoti tik pirmadienį.

„Mano manymu, ir suaugusiems reikia laiko priprasti prie pokyčių ir įprotį pakeisti. Tai vaikams tuo labiau, tik jiems dar reikia palaikymo“, – svarsto Simona.

Vilniaus savivaldybės duomenimis, naujas meniu buvo įvestas dešimtyje sostinės darželių, svarstoma tai padaryti visose ugdymo įstaigose.

www.alfa.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus