ES pavyko išspręsti ginčą dėl Gibraltaro ir išgelbėti „Brexit“ viršūnių susitikimą
Europos lyderiai šeštadienį išsprendė paskutinę minutę kilusį ginčą dėl Gibraltaro ateities ir panaikino kliūtį sekmadienį surengti viršūnių susitikimą, per kurį tikimasi pasirašyti „Brexit“ susitarimą.
Likus vos kelioms valandoms iki Didžiosios Britanijos ministrės pirmininkės Theresos May (Tereza Mei) atvykimo į Briuselį, Ispanijos premjeras Pedro Sanchezas (Pedras Sančesas) atšaukė grasinimą sekmadienį boikotuoti Europos Vadovų Tarybą.
Th. May ketina susitikti su Europos Komisijos pirmininku Jeanu-Claude’u Junckeriu (Žanu Klodu Junkeriu) ir Europos Vadovų Tarybos pirmininku Donaldu Tusku, nors diplomatai sako, kad Jungtinės Karalystės išstojimo sutartis jau baigta derinti ir parengta pasirašyti.
Prieš premjerės atvykimą diplomatams netikėtai teko surengti paskutinį intensyvių pokalbių ratą, nes Ispanija pareikalavo teisės vetuoti būsimus ES santykių su Gibraltaru pokyčius.
Britams paskelbus pranešimą, kad po kitų metų kovo 29-ąją planuojamo išstojimo iš ES tęs dvišales derybas su Ispanija, P. Sanchezas nusileido.
„Ką tik pranešiau Ispanijos karaliui, kad turime susitarimą dėl Gibraltaro, – per televiziją paskelbė premjeras.
„Todėl Europos Vadovų Taryba rytoj bus surengta. Europa ir Jungtinė Karalystė pritarė Ispanijos reikalavimams. Ispanija atšaukė veto ir balsuos už „Brexit“, – sakė jis.
P. Sanchezui dar kalbant, D. Tuskas pagaliau galėjo paskelbti kvietimą ES šalių vadovams dalyvauti sekmadienio viršūnių susitikime.
„Rekomenduosiu sekmadienį pritarti derybų dėl „Brexit“ rezultatams,” – pareiškė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas ir pridūrė, kad pasiektas susitarimas mažina „rizikas ir praradimus dėl Jungtinės Karalystės pasitraukimo“.
„Ir nors niekas neturės priežasčių džiaugtis tą dieną, norėčiau pabrėžti: šiuo kritiniu metu 27 ES šalys narės išlaikė vienybės ir solidarumo testą,” – pridūrė jis.