Ginčas dėl nerūpestingos pacientės priežiūros Radviliškio ligoninėje persikėlė į teismą

Savaitraštyje „Radviliškio kraštas“ buvo išspausdintas straipsnis „Už mirusios motinos kančias sūnus reikalauja pinigų“. Straipsnis sukėlė nemažai aistrų: vieni rajono gyventojai gynė Radviliškio ligoninės Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriaus medikus, sakė, kad jie dirba puikiai, kiti, priešingai, žėrė priekaištus. Šiuo metu byla įsisuko į teismų maratoną, rašo savaitraštis „Radviliškio kraštas“.

Istorijos priminimas

Romualdas Šidlauskas kaltina Radviliškio ligoninės Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriaus darbuotojus dėl netinkamos jo mamos priežiūros.

„Pareiškėjo prašyme nurodoma, kad jo mama, gyvenusi Pakruojyje, 2015 m. gegužės mėnesį buvo paguldyta į Radviliškio ligoninės Slaugos ir palaikomojo skyrių dėl psichinių sutrikimų stebėjimui ir gydymui.

Nurodoma, kad lova, kurioje gulėjo pacientė, buvo užtiesta stora guma, ant jos viršaus užtiesta balta paklodė. Specialus čiužinio nuo pragulų, matyt, neturėjo. Apie atsiradusias pragulas nebuvo pasakyta ar parodyta.

Po 4 mėnesių mama buvo išrašyta į namus. Namuose buvo pamatyta, kad kryžkaulio srityje yra didžiulė žaizda, užtepta „Višnevskio“ tepalu ir užklijuota pleistru. Mama buvo parvežta namo penktadienį, o pirmadienį su greitąja buvo atvežta atgal į Priėmimo skyrių. Nurodoma, kad supūdytus audinius teko šalinti iki pat kaulo. 2015 m. rugsėjo 16 d. mama mirė nuo kraujo užkrėtimo“, – rašoma Sveikatos ministerijos Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisijos rašte.

Mirusios moters sūnus R. Šidlauskas prašo atlyginti neturtinę žalą – 2800 eurų.

Ieškodamas teisybės ir norėdamas įrodyti, kad mamos mirties priežastimi tapo pragulos, atsiradusios jai gulint Radviliškio ligoninės Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje, vyriškis kreipėsi Seimo Žmogaus teisių komitetą, Sveikatos ministeriją bei Sveikatos ministerijos Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisiją. 2017 m. Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisija, įvertinusi medicininę dokumentaciją, nustatė, kad Radviliškio ligoninės Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje Romualdo mamai buvo skiriama nepakankamai dėmesio.

Radviliškio ligoninė nesutiko su Sveikatos apsaugos ministerijos Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisijos sprendimu, kad Slaugos skyrius kaltas dėl R. Šidlausko motinos mirties, ir kreipėsi į Šiaulių apygardos teismą.

Apygardos teisme ligoninė gynė savo mundurą

Šiaulių apygardos teisme Radviliškio ligoninė, padedant advokatei Silvai Balčiūnienei, gynė savo mundurą ir garbę. Ieškovė, Radviliškio ligoninė, nurodė, kad, slaugant R. Šidlausko motiną A. Barzdžiūtę, buvo panaudotos visos reikalingos pragulos prevencijos ir slaugymo priemonės. Rašte pažymima, kad pati ligonė atsisakė antipragulinio čiužinio, kuris sumažina pragulų atsiradimo tikimybę.

Tačiau ligonė sirgo ir psichinėmis ligomis, todėl, panašu, negalėjo adekvačiai reaguoti, suprasti, kad jai būtinas antipragulinis čiužinys, – ko gero, šiuo atveju susiduriama su medikų nerūpestingumu. R. Šidlauskas teigė, kad Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje jo motiną prastai slaugė, neleido judėti, atėmė lazdą, liepė nuolat gulėti, dėl ko ji ir buvo tiesiog supūdyta.

Teismas palaikė Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisijos sprendimą ir pagal pateiktus nurodymus nusprendė, kad VšĮ Radviliškio ligoninė medikai pažeidė pareigą tinkamai gydyti ir slaugyti A. Barzdžiūtę, todėl jų veiksmai laikyti neteisėtais. Slaugos skyriaus medikai neužtikrino rūpestingumo ir atidumo reikalavimų.

Turbūt visi norėtume, kad mūsų artimieji būtų rūpestingai slaugomi bei gydomi, o ir mediko profesijai keliami aukštesni atidumo, rūpestingumo, atsargumo kvalifikacijos reikalavimai nei įprastos civilinės atsakomybės atveju.

Medikai kaltinami nerūpestingumu

Šiaulių apygardos teismo sprendime – lavina kaltinimų Radviliškio ligoninės Slaugos skyriui. Teigiama, kad kokybiškam slaugos procesui buvo skiriama per mažai dėmesio – jeigu ligonė būtų buvusi nuolat rūpestingai prižiūrima, būtų nedelsiant pastebėti pragulų atsiradimo požymiai.

Teismui neįtikinamas pasirodė ir gydytojos V. Kazlauskienės teiginys, kad tokie ligoniai jaučia skausmą ir atsisako vartymo, dėl to atsiranda pragulų. Bet juk medikai žino, kad vartymas būtinas gulinčiam ligoniui, ir jo atsisakyti negalima. Tad čia ir susiduriama su rūpestingos priežiūros stoka.

Dar vienas epizodas – išleisdami ligonę į namus, medikai privalėjo jos sūnų, kuris neturi specialaus medicininio išsilavinimo, informuoti, kaip prižiūrėti pragulų turinčią motiną, kokių vaistų nupirkti. Tačiau byloje nėra įrodymų, kad gydytojai siūlė R. Šidlauskui įsigyti reikiamų vaistų ar slaugos priemonių.

Neturtinė žala – už artimo žmogaus netektį

Daug kam R. Šidlausko siekis už mirusios motinos kančias, patirtas Slaugos skyriuje, prisiteisti neturtinės žalos atlyginimą – 2800 eurų – gali pasirodyti ciniškas, juk žmogaus jau neprikelsi. Tačiau teismo sprendime pažymima, kad tokia suma yra adekvati padarytiems neteisėtiems gydytojų veiksmams, kitaip tariant, nerūpestingumui kompensuoti.

Byloje pateikiama įrodymų, kad R. Šidlauskas nuolat prižiūrėjo motiną, dažnai lankė ją ligoninėje, apie jos sveikatos būklę nuolat klausinėjo gydytojų. Remdamasis šiais išvardintais faktais, teismas nusprendė, kad „artimo žmogaus netekties skausmas neabejotinai sukėlė R. Šidlauskui dvasinius išgyvenimus“, vadinasi, jis turi teisę į neturtinės žalos atlyginimą.

Byla dėl nerūpestingumo kainuoja brangiai

Radviliškio ligoninės bandymas įrodyti, kad garbaus amžiaus ligonė Slaugos skyriuje buvo slaugoma ir gydoma tinkamai, Šiaulių apygardos teisme baigėsi pralaimėjimu.

Radviliškio ligoninės direktorė Danutė Povelauskienė „Radviliškio kraštą“ informavo, kad Šiaulių apygardos teismo sprendimas yra apskųstas Lietuvos apeliaciniam teismui, tad teismo procesas gali užsitęsti labai ilgai.

Dar reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad ši byla ligoninei, kamuojamai finansinių rūpesčių, kainuoja brangiai: advokatei S. Balčiūnienei jau sumokėta 500 eurų, Šiaulių apygardos teismas R. Šidlauskui priteisė sumokėti 200 eurų, o pralaimėjus bylą iš ligoninės biudžeto teks dar pridėti 2800 eurų neturtinei žalai atlyginti.

www.alfa.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus