Ilgus metus kalėjęs talentingiausias Lietuvos sukčius grįžo su trenksmu

XXI a. pr. tokius nusikaltimus daręs, kad buvo pramintas talentingiausiu sukčiumi Lietuvoje, Alfredas Grigutis galiausiai šešeriems metams buvo pasiųstas už grotų. O kai jau grįžo į laisvę, tai grįžo su trenksmu – vėl ėmėsi senų darbų, o žmonės pinigus jam nešė, nors ir patys įtarė, kad yra mulkinami.

Į laisvę prieš kelerius metus išėjęs A. Grigutis gali vėl grįžti už grotų, mat, kaip aiškėja, pataisos namuose ne taisėsi, o greičiausiai rezgė naujas aferas – išėjęs į laisvę vyras ėmėsi „konfiskuotų automobilių prekybos“; šis verslas kabutėse rašomas neatsitiktinai – nebuvo nei automobilių, nei tuo labiau prekybos, tik patiklūs žmonės, už transporto priemones sumokėję pinigus.

Įklampino ir uošvius

Naujausius A. Grigučio „žygdarbius“ dabar nagrinėja Vilniaus miesto apylinkės teismas, kurio teisėja Giedrė Telksnienė aiškinasi, kaip į laisvę sugrįžęs aferistas neva prekiavo konfiskuotais ir muitinėje esą laikomais automobiliais.

Prie senos veiklos, kaip įtariama, A. Grigutis sugrįžo 2017 m. pavasarį – maždaug tuo metu į jo pinkles pakliuvo statybininku dirbantis Aurimas V., kurį su sukčiumi suvedė bendradarbė, A. Grigučio dėka pigiai įsigijusi automobilį. Automobilio prireikė ir Aurimui V., kuriam už 8 tūkst. eurų buvo pažadėtas neva konfiskuotas ir muitinėje laikomas „Volkswagen Sharan“. Tačiau vyras taip įklimpo, kad užsigeidė pats uošviams įsiūlyti „Volvo XC60“, kuris neva turėjo kainuoti 11,7 tūkst. eurų, tačiau kaina buvo nuleista iki 11,3 tūkst. eurų, taip pat ketino iš A. Grigučio įsigyti mini krautuvą „Bobcat“ – pastarojo jam kaip ir nereikėjo, bet tikėjosi vėliau parduosiąs brangiau ir bent šiek tiek uždirbsiantis.

Aurimui V. užsidirbti, kaip ir nusipirkti automobilių, nepavyko – įmerkęs solidžias sumas, vyras liko be pinigų ir dabar iš prieš teismą stojusio A. Grigučio, kurį pažinojo kaip Alaną, prašo priteisti daugiau nei 20 tūkst. eurų – tiek pinigų išviliojo talentingas aferistas.

Apmulkino net patyrusį darbuotoją

Kaip paaiškėjo bylos metu, A. Grigutis Aurimui V. ir pastarojo uošviams prisistatė pareigūnu Alanu, neva dirbusiu teisėsaugos struktūrose, susidūrusiu su muitinės veikla ir galinčiu patarpininkauti pigiai įsigyjant konfiskuotus automobilius.

Įdomiausia šioje istorijoje tai, kad Aurimo V. tėvai ir uošviai iš pat pradžių įtarė, kad vyras susideda su sukčiumi, tačiau vis tiek atidavė dideles pinigų sumas. Be to, A. Grigutis perėjo netgi buvusio ilgamečio muitinės darbuotojo patikrinimą. Kaip talentingam aferistui tai pavyko?

Anot teisme parodymus pirmadienį davusio Aurimo V. uošvio, A. Grigučio sėkmė slypi iškalboje ir sugebėjime įtikinėti – iš Tauragės į teismą atvykęs vyras pasakojo, kad į šią istoriją įsivėlė 2017 m. kovą, kai paskambinęs žentas ėmė tikinti, kad pažįsta žmogų, kuris aukcione gali padėti įsigyti minėtą „Volvo“. „Yra rimtas žmogus, nupirkęs automobilių, galima aukcione dalyvauti“, – taip uošviui sakė Aurimas V.

Ilgamečiam verslininkui žento istorija iškart sukėlė įtarimą dėl itin mažos automobilio kainos – jis neva kainavo tik 11,7 tūkst. eurų, tačiau dėl nuimtų detalių esą būtų nupirktas dar pigiau – tik už 11,3 tūkst. eurų. Tačiau vėliau tauragiškis su žmona savais kanalais patikrino ir įsitikino, kad pareigūnas tokiu vardu ir pavarde, kokius nurodė žentas, išties egzistuoja.

Po kurio laiko Alanu prisistatęs A. Grigutis jau atvažiavo kone vidurnaktį pas Aurimo V. uošvius paimti 2,5 tūkst. eurų užstato – tiek pinigų esą reikėjo tam, kad būtų galima dalyvauti aukcione dėl „Volvo“.

Anot teisme parodymus davusio uošvio, jis tuo metu pakalbėjęs su pažįstamais ir bendrai nutarė, kad niekas tikrai nevažiuoja vakare imti pinigų, greičiausiai tai yra sukčius, kurį reikia iškart „pakuoti“. „Paskambinau žentui, pakalbėjom, kad čia slidus reikalas, galima 2,5 tūkst. eurų duoti ir ne daugiau“, – teisme pasakojo tauragiškis.

Tačiau atvykęs „Alanas“ užliūliavo uošvius – anot tauragiškio ir jo žmonos, įspūdį padarė A. Grigučio apranga, automobilis, kuriuo „pareigūnas“ atvažiavo, tai, kaip jis atsakinėjo į klausimus.

Anot tauragiškio, kadangi pigius automobilius žadėjęs vyras atrodė nepatikimas, surengė jam išbandymą – davė pasikalbėti su pažįstamu, daugelį metų dirbusiu muitinėje.

„Jis ir jį sugebėjo įtikinti. Aiškiai buvo matyti, kad žmogus žino, kaip reikalai muitinėje yra daromi, kaip daiktai konfiskuojami, kur prekės laikomos ir sandėliuojamos“, – teisme dėstė apgautas tauragiškis.

Žinojo, kad apgaus, vis tiek atidavė pinigus

2,5 tūkst. eurų „užstatą“ paėmęs A. Grigutis vėliau išprašė ir likusius 8,8 tūkst. eurų, kurių neva reikėjo automobiliui – kadangi uošvis daugiau pinigų duoti atsisakė, Aurimui V. teko prašyti pinigų iš savo tėvų, uošvienės.

„Mes daugiau nedavėme, matėme, kad čia sukčius, afera konkreti“, – kodėl ryžosi daugiau nemokėti, teigė tauragiškis.

Atėjo 2017 m. balandžio 22 d. – diena, kai neva turėjo įvykti aukcionas. Nežinia, ar šis įvyko, tačiau nei esą iš Latvijos atplukdytas ir muitinės aikštelėje stovėjęs „Volvo XC60“, nei žadėtas „Volkswagen Sharan“ taip ir nepateko į Aurimo V. rankas.

Pradėjus aiškėti, kad nėra nei pinigų, nei žadėtų automobilių, žentas ir uošviai laukė, o kai kantrybė trūko, pabandė bent jau susigrąžinti pinigus. Tačiau A. Grigutis jau nebenorėjo bendrauti su patikliais pirkėjais – tiesiog nebekeldavo telefono.

Iki šiol pinigų kartu su žmona neatgavęs verslininkas iš Tauragės teisme tikino – jei tik teismas iš A. Grigučio priteis prarastus pinigus ir jei tik juos atgaus, viską paaukos sudegusiam Tauragės bažnyčios stogui atstatyti.

Tiesiog pagavo ir užhipnotizavo

Apie A. Grigutį teisme pirmadienį prabilo ir apgautojo Aurimo V. mama – moteris teigė, kad iš karto buvo matyti, kad sūnus papuolė ant vagies ir aferisto, tačiau vis tiek paskolino sūnui 5 tūkst. eurų. Kodėl – atsakyti sunku.

Anot liudininkės, sūnus, atveždavęs pas ją anūkus, po valandą kalbėdavosi su tariamu „Alanu“. „Sakydavau, kad reikia ne kalbėtis, o dokumentus pasirašyti, tai supykdavo ir išvažiuodavo“, – pasakojo moteris.

„Tiesiog pagavo ir užhipnotizavo“, – apie tai, kaip sūnus pakliuvo į praeityje pagarsėjusio aferisto pinkles, kalbėjo liudininkė.

Paėmė, bet ne tiek?

Teismas apklausė netgi buvusį Aurimo V. bendradarbį – šis kartą matė, kaip A. Grigutis vienoje sostinės statybvietėje, statybininkų vagonėlyje, su Aurimu V. tarėsi dėl automobilių pirkimo, paėmė pinigus.

Pats A. Grigutis parodymų dar nedavė – sakosi prabilsiąs tik tada, kai bus apklausti visi kiti liudytojai.

Po teismo posėdžio pagarsėjęs sukčius labai nenorėjo kalbėti į diktofoną, o kai šis buvo išjungtas, puolė teisintis – esą paėmė tik 2,5 tūkst. eurų kyšį, o kitų pinigų net nebuvo matęs.

Talentas – vertas knygos

Talentingiausiu Lietuvos sukčiumi A. Grigutis buvo pramintas ne be reikalo – per pastaruosius kelis dešimtmečius vyras yra padaręs tokių nusikaltimų, kurie savo išradingumu daro įspūdį.

2007 m. A. Grigutis kartu su bendru Laimučiu Baiboku įkalbėjo vieną NT bendrovę įsigyti neva privatizuojamas Lietuvos pašto patalpas sostinėje. Už šias patalpas verslininkai sumokėjo 1,55 mln. litų (448 911 eurų), tačiau patalpų taip ir neįsigijo – sukčiai toliau kabino makaronus, kad vyksta derybos, kol galiausiai paaiškėjo, kad NT bendrovė tiesiog buvo apgauta.

A. Grigutis mulkindavo ir paprastus žmones – iš dešimties aukų buvo išviliojęs arti milijono litų. Štai Vilniaus Žvėryno rajono gyventoją sukčius buvo įkalbėjęs prisidėti prie tariamo jo verslo – moteris buvo taip apgauta, kad įkeitė bankui savo nekilnojamąjį turtą, o pinigus – arti pusės milijono – prarado, atiduodama A. Grigučiui.

Kitai moteriai, banko darbuotojai, aferistas suokė, kad reikia pinigų, mat nori iš Italijos parsigabenti 230 tūkst. eurų neva kainavusią auksinę skrynią, kuria esą susidomėjęs vienas antikvaras. Moteris taip pat patikėjo dideles pinigų sumas, tačiau nupirkta skrynia esą kelionės metu buvo sugadinta ir prarado savo vertę, o su A. Grigučiu susidėjusi banko darbuotoja atgavo tik nedidelę dalį pinigų.

Panašiai nuo šio aferisto kentėjo ir kitos jo aukos – gintaro perdirbėjai, kuriems žadėta iš Kaliningrado pigiai parūpinti gintaro, automobilių pirkėjai, asmenys, kuriems A. Grigutis žadėdavo padėti išspręsti su teisėsauga iškilusias bėdas.

www.alfa.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus