Istorija, prilygstanti I. Strazdauskaitės nužudymui: automobilio savininkę pagrobė ir surengė egzekuciją

2017 m. kovą įvykęs nusikaltimas, kai dėl prabangaus automobilio buvo pagrobta ir nužudyta jauna plungiškė Ieva Strazdauskaitė, sukrėtė visą Lietuvą. Tačiau mažai kam žinoma, kad panaši istorija Lietuvoje yra nutikusi jau anksčiau: automobilį vienai bendrovei pardavusi ir pinigų negavusi Elektrėnų gyventoja, bandydama atgauti pinigus, buvo pagrobta ir žiauriai kankinama. Nežinia, kuo būtų pasibaigusi ši istorija, jei ne laimingas atsitiktinumas – auka prisiskambino pagalbai, todėl pagrobėjai nesiryžo jos nužudyti.

Vietoje pinigų – žiauri egzekucija

Ši šiurpą kelianti istorija įvyko 2015 m. pabaigoje. Nustatyta, kad keli asmenys 2015 m. gruodžio 28 d. vakare telefonu susitarė su nukentėjusiąja, jog susitiks su ja Elektrėnuose, pažadėję neva atiduoti skolą už išsimokėtinai iš jos įsigytą automobilį. Keturi asmenys automobiliu „Lincoln Navigator“ nuvyko į sutartą vietą, tačiau čia, užuot grąžinę skolą, prievarta įsisodino Elektrėnų gyventoją į automobilį, sumušė ir nusivežė į Kauno rajone, Garliavoje, esantį garažą, kuriame auką laikė iki ankstyvo ryto.

Čia nusikaltėliai, siekdami nuslėpti kitą savo nusikaltimą, kad iš moters pagrobė automobilį „Audi A6“, kankino savo auką – surišę rankas ir pakabinę ant garažo lubose pritvirtinto kablio, tyčia sudavė ne mažiau kaip 40 smūgių rankomis ir kojomis, medine lazda bei metaliniu vamzdžiu.

Moteris taip pat buvo kitaip žeminama – laistoma vandeniu, girdoma alkoholiu, mušama stikliniu indu ir badoma peiliu.

Tokiu elgesiu penki nuteistieji siekė taip įbauginti savo auką, kad ši nesikreiptų į policiją dėl iš jos paimto automobilio „Audi A6“, už kurį taip ir nebuvo atsiskaityta.

Nežinia, kuo ši istorija būtų pasibaigusi, jei pagrobtai moteriai nebūtų pavykę prisiskambinti į Bendrąjį pagalbos centrą trumpuoju numeriu 112. Grasinimais nužudyti auką gąsdinę pagrobėjai, tai pastebėję, savo grasinimų įvykdyti nesiryžo – užmovė moteriai ant galvos maišą, išvežė iš garažo ir išmetė šalia kelio tarp Vilniaus ir Kauno.

Spalvinga praeitis: budeliai – jau teisti aferistai

Gyvybę išsaugojusi automobilio savininkė kreipėsi į teisėsaugą, nusikaltimas, gaujos nelaimei, buvo išaiškintas, o prieš teismą stojo penki budeliai: Laimas Taujinskas, Skaistė Linkevičiūtė, Laimis Valinskas, Mindaugas Markulevičius ir Gitana Zavistauskienė.

L. Valinskas ir S. Linkevičiūtė šioje kompanijoje – išskirtinės asmenybės. Šie sugyventiniai buvo jau anksčiau teisti, S. Linkevičiūtė buvo išsinuomojusi namą, kurio garaže kankinta auka.

L. Valinskas, kaip paaiškėjo, prieš kurį laiką per savo bendrovę išsimokėtinai pirko iš aukos automobilį „Audi A6“, tačiau už jį sumokėjo tik kelis šimtus eurų, nors pastarasis buvo vertas dešimteriopai daugiau. Kai automobilio savininkė panoro atgauti likusius pinigus, su ja ir buvo bandoma susidoroti.

Iš Utenos kilę L. Valinskas ir S. Linkevičiūtė jau beveik prieš dešimtmetį buvo ne kartą teisti ir jau spėję pasižymėti kaip neeiliniai aferistai – pora buvo įsigijusi kelias bendroves, kurios neva gamindavo langus, baldus. Iš klientų sugyventiniai imdavo avansą, bet pinigus sumokėję klientai vėliau nesulaukdavo nei užsakytų darbų, nei sugrąžintų pinigų.

Jau 2005–2006 m. Utenos baldų magnatu vadintas L. Valinskas prieš kelerius metus aferas vykdė pasitelkdamas įmonę „Viktruna“ – šiai automobilius pardavė ne tik pagrobta ir kankinta moteris, bet ir kiti asmenys, pardavę savo automobilius, tačiau pinigų taip ir nesulaukę.

Baldų magnatas kelionės už grotų neišvengė

Šią istoriją Kauno apylinkės teismas išnagrinėjo dar 2017 m. kovą – tuomet moters pagrobėjai ir kankintojai sulaukė tokio verdikto: anksčiau jau teistam ir dar visos bausmės neatlikusiam L. Taujinskui buvo skirta pusketvirtų metų laisvės atėmimo bausmė, S. Linkevičiūtė į pataisos namus pasiųsta net šešeriems metams, L. Valinskui už šį ir anksčiau įvykdytus nusikaltimus skirta ketverių metų devynių mėnesių laisvės atėmimo bausmė, o M. Markulevičiui skirta pusketvirtų metų laisvės atėmimo bausmė. Vienintelė kelionės į pataisos namus išvengė G. Zavistauskienė – jai pusantrų metų laisvės atėmimo bausmė buvo atidėta vieneriems metams.

Tačiau toks nuosprendis įsiteisėjo tik prieš kelias dienas, mat griežtų laisvės atėmimo bausmių sulaukę užkietėję nusikaltėliai jį apskundė ir prašė Kauno apygardos teismo malonės.

Nuteistieji gaujos nariai įvairiais argumentais stengėsi sumenkinti savo indėlį į šį pagrobimą, prašydami lengvesnių bausmių ar apskritai išteisinimo – kaltino šališkumu prokurorus, tyrėjus ir teisėjus, tikino, kad pagrobtoji pati buvo agresyvi, grasino susidorojimu. S. Linkevičiūtė teigė, kad apskritai šiame nusikaltime nedalyvavo.

Tačiau skundus išnagrinėjęs Kauno apygardos teismas pastarosiomis dienomis priėmė pagrobėjams itin nepalankų nuosprendį – šiek tiek jį pakoregavo, tačiau visiškai nepakeitė nuteistiesiems paskirtų bausmių. Tai reiškia, kad nuosprendis įsiteisėja iš karto, o pagrobėjai neišvengs kelionės į pataisos namus.

Tiesa, galutinis taškas šioje istorijoje nepadėtas: Kauno apygardos teismo nutartimi buvo panaikinta ta nuosprendžio dalis, kuria iš penkių pagrobėjų nukentėjusiajai solidariai priteista daugiau nei 2 tūkst. eurų padarytai žalai atlyginti. Auka, kaip pažymima, gali iš naujo kreiptis į teismą civiline tvarka, prašydama iš nuteistųjų atlyginti jai padarytą žalą.

www.alfa.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus