JK teismas spręs dėl Assange’o arešto orderio atšaukimo
Jungtinės Karalystės teismas antradienį spręs, ar panaikinti šalies išduotą arešto orderį Julianui Assange’ui (Džulianui Asandžui); tai potencialiai gali sudaryti sąlygas valstybių paslaptis viešinančios interneto svetainės „WikiLeaks“ įkūrėjui palikti Ekvadoro ambasadą Londone, kur jis praleido pastaruosius penkerius metus.
Jei teismas priims J. Assange’ui palankų sprendimą, jis pirmą kartą nuo 2012-ųjų birželio, kai pasiprašė prieglobsčio, galės nebijodamas arešto išeiti iš ambasados Didžiosios Britanijos sostinėje teritorijos.
J. Assange’as į Ekvadoro ambasadą atėjo siekdamas išvengti Europos arešto orderio ir išdavimo Švedijai dėl 2010 metais šioje Skandinavijos šalyje pradėto tyrimo dėl įtariamo išžaginimo ir lytinės prievartos.
Švedija pernai nutraukė tyrimą, bet britų policija vis dar siekia areštuoti J. Assange’ą, nes jis nepasirodė teisme pažeidęs paleidimo už užstatą sąlygas per savo nesėkmingą priešinimąsi ekstradicijai.
J. Assange’o advokatas Markas Summersas (Markas Samersas) Londono teismui praėjusią savaitę sakė, kad arešto orderis „neteko savo tikslo ir funkcijos“.
Pasak jo, J. Assange’as gyvena „įkalinimui artimomis“ sąlygomis, o jo „psichologinė sveikata“ pablogėjo ir dabar yra „rimtame pavojuje“.
Teismui advokatas sakė, kad 46 metų J. Assange’ui sugedo dantys, skauda petys ir kad jį apėmė depresija.
Tačiau prokuroras Aaronas Watkinsas (Aaronas Vatkinsas) tokį J. Assange’o bandymą pavadino absurdišku.
„Tinkamas traktavimas yra toks: kai įvyksta … atsisakymo pasiduoti pažeidimas, šis teismas visuomet gali užtikrinti areštą“, – sakė A. Watkinsas.
J. Assange’as atsisako palikti Ekvadoro ambasados teritoriją, nes bijo, kad bus išduotas JAV ir ten stos prieš teismą už 2010-aisiais „WikiLeaks“ paviešintus nutekintus slaptus JAV dokumentus.
JAV generalinis prokuroras Jeffas Sessionsas (Džefas Sešonzas) pernai sakė, kad J. Assange’o areštas yra prioritetas.
„Stoti prieš teismą“
J. Assange’as tik labai retai pasirodo ambasados pastato balkone, nes, kaip sako, baiminasi dėl savo saugumo, tačiau dažnai per teletiltą dalyvauja žiniasklaidos konferencijose ir kampanijose.
Praėjusį mėnesį Ekvadoras paskelbė suteikęs pilietybę Australijoje gimusiam J. Assange’ui ir paprašė Britanijos pripažinti jį diplomatu. Taip buvo bandoma gauti jam neliečiamybę ir išvežti jį iš ambasados, tačiau Londonas iš karto šį bandymą atmetė.
„Ekvadoras žino, kad norint išspręsti šią problemą, Julianas Assange’as turi išeiti iš ambasados ir stoti prieš teismą“, – pareiškė Britanijos užsienio reikalų ministerija.
Nuo to laiko, kai priėmė tuometinio Ekvadoro prezidento Rafaelio Correos (Rafaelio Korėjos) pasiūlymą dėl prieglobsčio, „WikiLeaks“ įkūrėjas bandė savo šeimininkų kantrybę.
Jam buvo viešai priekaištaujama dėl kišimosi į JAV 2016 metų rinkimus, nes jis paskelbė kompiuterių įsilaužėlių pavogtus demokratės Hillary Clinton (Hilari Klinton) kampanijos elektroninius laiškus.
Neseniai socialiniame tinkle „Twitter“ jis skleidė paramos Katalonijos nepriklausomybei žinutes ir tuo supykdė R. Correą prezidento poste pakeitusį Leniną Moreno (Leniną Moreną). Pastarajam teko atsakinėti į Ispanijos vyriausybės skundus.
Nuo 2017 metų Ekvadorą valdantis L. Moreno praėjusį mėnesį sakė, kad J. Assange’as yra „paveldėta problema“, kelianti jo vyriausybei „daugiau nei nepatogumą“.
„Tikimės greito pozityvaus rezultato (šiuo klausimu)“, – interviu televizijoms sakė prezidentas.