Pediatrai įspėja: jokių sulčių iki pirmojo vaiko gimtadienio

Naujose Amerikos pediatrų akademijos gairėse skelbiama, kad vaikams iki vienerių metų amžiaus nepatariama duoti vaisių sulčių, nebent tai rekomenduoja vaiką prižiūrintis gydytojas (-a), rašo CNN.com.

Vaikai iki vienerių metų turėtų gerti motinos pieną arba pieno mišinį, o sultys ar kiti saldinti gėrimai jiems nėra būtini.

Šios rekomendacijos nebuvo atnaujintos nuo 2001 metų, tai ir paskatino jų peržiūrėjimą bei pakeitimus.

Sulčių poveikis dantims

Sultys yra ne tik kaloringos, bet ir nenaudingos vaikų dantims. Vaikas pripranta prie cukraus, todėl vėliau atsisako gerti vandenį.

Vis tik natūralios ir šviežiai spaustos sultys gali būti subalansuotos mitybos dalimi, tačiau 1–3 metų amžiaus vaikai, remiantis pediatrų akademijos rekomendacijomis, turėtų išgerti ne daugiau nei 120 ml per dieną. Be to, sultis vaikai turėtų gerti iš puodelio, o ne buteliuko ar sulčių pakelio.

4–6 metų amžiaus vaikai kasdien turėtų išgerti ne daugiau nei 120–180 ml sulčių, o 7–18 metų vaikų dienos norma neturėtų viršyti 200 ml arba vieno puodelio sulčių.

Pediatrų akademija taip pat įspėja, kad greipfrutų sulčių neturėtų būti duodama vikams, kurie vartoja ibuprofeną, flurbiprofeną, varfariną, fenitoiną, fluvastatiną ir amitriptiliną, kadangi tai gali sukelti šalutinį poveikį.

Tėveliai taip pat privalo žinoti, kad sultys nėra tinkamas gėrimas, organizmui trūkstant skysčių, todėl netinka, vaikui vemiant ar viduriuojant.

Pediatrai su šiomis rekomendacijomis sutinka, teigdami, jog vaikai turėtų dažniau valgyti vaisių, o ne gerti jų sultis, kadangi vaisiuose yra daugiau skaidulų. Svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kad vaikų mitybos įpročiai dažnai juos lydi ir esant vyresnio amžiaus, todėl tėvai privalo riboti jų cukraus vartojimą ir ugdyti sveikos mitybos įpročius.

Sultys daugelio žmonių klaidingai vertinamos kaip turinčios daug vitaminų, tačiau tiesa ta, kad tai labiau prilygsta saldžiam vandeniui, kuriame nėra baltymų ir skaidulų, suteikiančių sotumo jausmą. Geriant daug vaisių sulčių, kur kas lengviau viršyti rekomenduojamą kalorijų kiekį, o tai didina nutukimo riziką.

Kada sultys yra naudingos

Esant vidurių užkietėjimui, vaikui patariama duoti obuolių arba slyvų sulčių. Apelsinų sultyse, anot Dr. Steveno A. Abramso, yra daug vitamino C.

Pediatrai rekomenduoja rinktis ne tik šviežiai spaustas, bet ir kalciu bei vitaminu D praturtintas sultis. Tai ypač naudinga vaikams, kurie netoleruoja laktozės arba tiesiog nemėgsta pieno.

 

 

ALFA.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus