Laikrodžio rodyklių sukiojimas: kurį laiką Lietuva turėtų pasilikti – žiemos ar vasaros?

Laikrodžio rodyklių sukiojimo rudenį ir pavasarį problema vėl sukėlė diskusijų audrą. Šią savaitę susisiekimo ministrui Rokui Masiuliui Briuselyje pareiškus, kad laiko sukiojimas yra betikslis ir Lietuva norėtų nebetęsti šios tradicijos, lietuviai ėmė gyvai diskutuoti: kokį laiką šalis ateityje turėtų pasilikti – dabartinį žiemos ar visgi vasaros?

Komentuoti per anksti?

Ministras R. Masiulis šį klausimą iškėlė antradienį, dalyvaudamas ES Transporto, telekomunikacijų ir energetikos tarybos posėdyje.

Planuojama, kad oficialiai Lietuva į ES instancijas kreipsis šiek tiek vėliau. Lietuva siūlys keisti direktyvą dėl vasaros laiko susitarimo. Pagal šią direktyvą mūsų šalis, kaip ir dar 70 valstybių, dukart per metus pasuka laiką. Buvo numatyta, kad tai tęsis dar iki 2021 metų. Tačiau visuomenei vis keliant didesnį nepasitenkinimą, klausimas, kam to reikia, tampa vis aktualesnis.

Paklausta, kokį laiką visgi Lietuva turėtų pasilikti ir kas bus siūloma Briuseliui, susisiekimo ministro patarėja Vytautė Šmaižytė tikino, kad apie tai kalbėti per anksti.

reklama
„Klausimas tik pradėtas svarstyti, tad dar labai anksti kalbėti apie laiko – žieminio ar vasarinio – pasirinkimą. Lietuva sieks diskusijos ES šiuo klausimu, tačiau tai tikrai nebus lengvas procesas”, – pridūrė ministro atstovė.

Ilgus vasaros vakarus teks pamiršti?

Tuo tarpu Lietuvos gyventojai nemano, kad kalbėti apie tai anksti, ir gyvai diskutuoja portalų komentarų skiltyse.

Portalo Alfa.lt skaitytojas Šapukas Vyturėlis klausia: „Tai kokioj laisvoj Lietuvoj gyvenam? Tai Maskvos klausėm, dabar Briuselio reik laukt malones :-(, kodėl lenkai nutarė nesukint laiko ir nelaukia malonės iš Briuselio?“

15min.lt skaitytojas Skaistis Valiukonis rašo: „Reik tikėtis, kad nustos sukaliot ir bus paliktas vasaros laikas visus metus. Užknisa, kad vakare taip greit žiemą temsta.“

reklama
Tuo tarpu Linas Sutas abejoja ir atšauna: „Kaip tamsta klysti. Ruošiamasi pastoviai palikti ne vasaros, o žiemos laiką. Taigi, ruoškitės, vasarą 21.00 – tamsu.“

Dar vienas internautas, pasivadinęs Remigijumi Baltušniku, skaičiuoja: „Birželį saulė tekės antrą nakties, o rugpjūtį aštuntą vakaro jau tems. Jei laiko nesukinėjam, tai gaunam žiemos laiką.“

Giedrius Mickevičius atkerta: „Nieko baisaus ar naujo nenutiks gruodžio mėnesį. Saulę pamatysi 10.30, kaip ir prieš 25 metus … Na, paprastai saulė būna gruodį kokias 7 dienas, tai prietemoje praleisi iki 17.05 kokių ir keiksi, koks sušiktas tas mūsų laikas. Tai kad nieko naujo nebus.“

Žiemą keltis reikėtų anksčiau

Lietuvos etnokosmologijos muziejaus (nuotr.) direktorius daktaras Gunaras Kakaras abi rankas kelia už vasaros laiką ir paaiškina, kodėl.

„Jeigu paliksime žiemos laiką, vasarą reikės įsidarbinti dar viename darbe: tiesiog per vėlai keltumėmės, turėtume daug laiko atsikėlę, nebūtų ką veikti“, – juokavo muziejaus vadovas.

Beje, palikus vasaros laiką, irgi atsirastų tam tikrų nepatogumų, mat žiemos metu reikėtų labai anksti keltis ir gilioje tamsoje eiti į darbą.

„Kita vertus, ma jį bala, žiemą ar taip, ar taip prie tamsos keliesi ir tamsoje namo grįžti. Aš vis tiek esu už vasaros laiką kaip pastovų“, – konstatavo pašnekovas.

Geriausia gyventi su saule

Fizikas, gamtos mokslų daktaras, etnologas, mokslo istorikas, Lietuvos edukologijos universiteto profesorius Libertas Klimka (nuotr.) priminė, kad sovietmečiu Lietuva gyveno Maskvos laiku, kuris nuo astronominio laiko buvo nutolęs 2,5 valandos.

„Jeigu dabar turime 12 valandą dienos, tai sovietmečiu turėjome tik rytą – 9.30 val. Šis laikas labai išbalansavo mūsų biologinį laikrodį. Nebuvo geras laikas žmogui, ypatingai – vaikui, kurio biologinis laikrodis susijęs su saule. Vaikui blogai, kai jis keliasi tamsoje, tuomet miegodamas eina į mokyklą ar į darželį“, – sakė profesorius.

Jis pasakojo, kad lietuviai kaip tauta pirmą kartą laiko sukinėjimą pajuto dar Pirmojo pasaulinio karo metu. Kariaujančios šalys taupydavo elektros energiją, todėl ir sukiodavo laiką. Tarpukariu Lietuva buvo atsisakiusi šios tradicijos.

„Aišku, kad staigūs šuoliai kenkia žmogaus sveikatai. Galima palyginti: kai sėdate į lėktuvą ir skrendate į JAV. Kaip jaučiatės išlipę iš lėktuvo? Blogai, nieko nesinori, sunku. Žmogui geriausia gyventi su saule“, – tikino L. Klimka.

Jis visgi mano, kad Lietuva turi pasilikti žiemos laiką. „Jis mums natūralesnis, mūsų tikras biologinis laikas“, – agitavo pašnekovas.

www.alfa.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus