Lamanšo sąsiauryje susidūrė tanklaivis ir prekinis laivas, žmonės nenukentėjo
Tanklaivis, gabenantis 38 tūkst. tonų benzino, ir 220 metrų ilgio prekinis laivas šeštadienį susidūrė vandenyse tarp Prancūzijos ir Britanijos, bet apie nukentėjusius žmones arba išsiliejusius naftos produktus pranešimų nebuvo, nurodė pareigūnai.
„Nors abu laivai buvo apgadinti, vanduo į jų vidų neprasiveržė, taršos nėra, – nurodė Britanijos jūrų laivybos ir pakrančių apsaugos agentūra. – Niekas nebuvo sužeistas, jokie įgulų nariai nedingę.“
Po avarijos Duvro sąsiauryje, siauriausioje ir labai judrioje Lamanšo sąsiaurio dalyje, į nelaimės vietą buvo pasiųstas gelbėtojų sraigtasparnis ir laivų, bet įgulų evakuoti neprireikė.
„Padėtis valdoma, korpusas sveikas, taršos pavojaus arba pavojaus laivybai nėra“, – sakoma Prancūzijos laivybos pareigūnų „Twitter“ žinutėje.
Britanijos tarnybos informavo, kad tanklaivis „Seafrontier“, kurio įgulą sudaro 27 žmonės, plukdo 38 tūkst. tonų benzino. Su prekiniu laivu „Huayang Endeavour“, valdomu 22 žmonių įgulos, jis susidūrė maždaug už 33 km į šiaurę nuo Prancūzijos Diunkerko uosto.
Laivų įgulas sudaro Kinijos ir Indijos piliečiai.
Prancūzų laivybos pareigūnų paskelbtose nuotraukose matyti, kad „Seafrontier“ bortas buvo smarkiai sulamdytas. Tuo tarpu „Huyan Endeavour“ galėjo plaukti toliau.
„Avarijos aplinkybių nežinome, – naujienų agentūrai AFP sakė šaltinis Prancūzijos laivybos administracijoje. – Oro sąlygos nebuvo blogos, bet rajonas, kuriame įvyko susidūrimas, yra palyginti siauras, o laivyba jame intensyvi.“
„Huyan Endeavour“ plaukė į Lagosą, o „Seafrontier“ – į Puerto Barjosą Gvatemaloje, nurodė britų jūrų laivybos ir pakrančių apsaugos agentūra. Abu laivai plaukioja su Honkongo vėliava.
Duvro sąsiauris yra tarp intensyviausiai naudojamų jūrų kelių pasaulyje: kasdien juo praplaukia daugiau kaip 400 komercinių laivų. Be to, šioje zonoje plaukioja pramoginiai ir žvejybos laivai.
Prancūzų laivybos pareigūnai sakė, kad navigacija šiame rajone gali būti pavojinga dėl padėtį keičiančių seklumų, siaurumo ir dažnai tvyrančio rūko.
Tikėtina, kad „Seafrontier“ užsuks į kokį nors Prancūzijos ar Olandijos uostą, kad būtų suremontuotas, sakė šaltinis Prancūzijos laivybos administracijoje.