Lietuva pasaulyje: ką apie mus šiemet pasakojo užsienio žiniasklaida
Besibaigiantys metai Lietuvai atnešė daugybę vidaus skandalų politikos viršūnėse, sporto ir kultūros srityse. Kol detaliai narstėme įvykių detales, bandydami išsiaiškinti visas aplinkybes, kai kurie mūsų skandalai pakliuvo ir į užsienio žiniasklaidos priemonių akiratį. Todėl verta atidžiau peržvelgti, ką apie Lietuvą šiemet sužinojo Vakarų valstybių gyventojai ir kokį įvaizdį jie galėjo susidaryti apie mus.
Nacizmo šešėlis
Pro anglakalbės užsienio žiniasklaidos akis nepraslydo Lietuvos garsenybių skandalingas elgesys. Skaičiuojant dar tik pirmąsias sausio dienas, skandalą sukėlė žinoma šalies aktorė Asta Baukutė. Ji LRT laidoje „Atspėk dainą“ atpažino atlikėjo Simono Donskovo kūrinį, todėl savo džiaugsmą pademonstravo imituodama Adolfą Hitlerį ir nacistiškai saliutuodama, o kartu šaukė „Žydas, žydas…“. Dėl tokio jos elgesio buvo nutrauktas šios televizijos laidos filmavimas.
Epizodą aprašė įvairūs JAV, Didžiosios Britanijos, Kanados, Izraelio leidiniai bei propagandinis Rusijos naujienų portalas Sputnik. Tekstuose nepamirštama paminėti, jog šiais metais Adolfo Hitlerio knyga Europoje tapo bestseleriu, aptariama auganti Lietuvos baimė dėl Rusijos agresijos, o pati A. Baukutė įvardijama buvusia parlamentare.
Dar daugiau sąsajų su nacizmu pateikė nesibaigianti Rūtos Vanagaitės istorija. Po to, kai leidykla nutarė išimti iš prekybos visas autorės knygas ir jas sunaikinti, rašytoja davė krūvą interviu įvairiems užsienio leidiniams. Čia ji teigia nuolat besibaiminanti dėl savo saugumo, o žurnalistai pasakoja, kaip knygą apie Lietuvoje opią holokausto istoriją parašiusi žurnalistė yra persekiojama, jos knygas ruošiama deginti. Istorines paraleles brėžti nesunku.
Sėkmingi kvietimai
Jei Lietuvos komediantų simpatijos nacistiniams simboliams neprivertė užsieniečių atidžiau žvilgtelėti į žemėlapį, kur yra Lietuva ir kaip ji atrodo, tai padaryti padėjo Turizmo departamento reklaminė kampanija.
Vasario pradžioje Lietuvos žiniasklaidoje pasirodė informacija, jog turizmą Lietuvoje turinti skatinti reklamos kampanija „Real is beautiful“ mūsų šalį reklamuoja naudodama kitose valstybėse užfiksuotus kadrus. Tai privertė atsistatydinti Valstybinio turizmo departamento (VTD) vadovę Jurgitą Kazlauskienę.
Netrukus apie šį nuotraukų naudojimo skandalą pranešė ir tokie Didžiosios Britanijos leidiniai kaip BBC, „The Telegraph“, „Dailymail“, „The Independent“, kai kurie Kinijos portalai. Pasirodo, VTD kampanijoje buvo naudojamos nuotraukos, įsigytos iš mokamų nuotraukų prekybos platformų. Netrukus internete žmonės ėmė dalytis savo sukurtais kampaniją pašiepiančiais įrašais, kuriuose garsūs pasaulio paveldo objektai vaizduojami kaip Lietuvos lankytinos vietos.
Geruoju viešųjų ryšių atveju galima įvardyti bandymą pritraukti užsienio investicijas į Lietuvą.
Metų pradžioje vienai inovatyviausių šiandienos kompanijų „Tesla“ prabilus apie planus statyti naują gamyklą Europoje, dėl milžiniškos investicijos rungtis pasiryžo ir Lietuva. Greta kalbų ir deklaracijų grupė entuziastų pastatė „Tesla Gigafactory“ naudodamiesi „Minecraft“ žaidimo platforma.
Vaizdo filmukas, kuriame užfiksuotos gamyklos statybos, papuolė ne tik į garsių užsienio naujienų portalų akiratį, bet patraukė ir „Tesla“ įkūrėjo Elono Musko dėmesį. Oficialioje kompanijos paskyroje tviteryje filmukas buvo pasidalytas su prierašu „Lietuva žino kelią į mūsų širdį…“
Nepastebėtas pasaulyje neliko ir vieno lietuvio „verslumas“. Kovo mėnesį JAV teisme buvo nagrinėjama Evaldo Ramašausko byla, kurioje jis kaltintas iš technologijų bendrovių „Google“ ir „Facebook“ išviliojęs įspūdingą 100 mln. JAV dolerių sumą. Lietuvos teismo sprendimu E. Ramašauskas buvo išduotas JAV teisėsaugai.
Kitas su verslo galimybėmis Lietuvoje susijęs viešųjų ryšių skandalas aikštėn iškilo metų pabaigoje, kai žiniasklaidą pasiekė nutekinti dokumentai apie įvairių valstybių vadovų, verslo ir šou pasaulio atstovų neaiškius ryšius su lengvatinio apmokestinimo kompanijomis ir galimai nuslėptus mokesčius.
Netrukus žurnalistai išsiaiškino, jog pasaulyje populiarios grupės „U2“ lyderis Bono investavo į prekybos centrą Utenoje. Žinomo dainininko verslo sandorį aprašė visi didieji užsienio naujienų portalai, bulvariniai leidiniai ir verslo naujienų dienraščiai.
Dar kartą Lietuvos vardas tarptautinėje arenoje nuskambėjo šių metų pabaigoje, kai netikėtai buvo pranešta, jog skandalingi JAV krepšininkai Ballai atvyks žaisti į Birštono-Prienų krepšinio komandą „Vytautas“. Netrukus garsiausi pasaulio leidiniai ėmė aiškintis, kaip atrodo Prienai, o šį susidomėjimą paskatino vaizdo filmukai, kuriuose broliai kviečiami mėgautis Lietuvos provincijos teikiamais malonumais.
Nerimas dėl Rusijos
Daug dėmesio tarptautinė žiniasklaida Lietuvai skyrė rugsėjį. Kai Rusija Baltijos šalių ir Lenkijos pasienyje ruošėsi vykdyti tradicines karines pratybas „Zapad 2017“, įvairūs mūsų šalies pareigūnai sąjungininkams Vakaruose ir kitų valstybių gyventojams kėlė šių pratybų pavojaus klausimą, skatino nepasitikėti oficialiais Maskvos pateikiamais duomenimis dėl manevruose dalyvausiančių karių.
Įvairiuose užsienio žiniasklaidos leidiniuose pasirodė interviu su krašto apsaugos ministru Raimundu Karobliu, buvo aprašyta Lietuvos patirtis grąžinus šauktinių kariuomenę. Tačiau pagrindinė vyraujanti tema – Lietuvos baimė dėl galimos Rusijos agresijos.
Realių incidentų pratybų metu išvengti pavyko. Vis tik, kaip rodo paviešinti Vakarų žvalgybininkų duomenys, Rusija šių pratybų metu iš tiesų imitavo puolamuosius veiksmus prieš Lietuvą ir kitas regiono valstybes, o manevruose dalyvavusių karių skaičius prilygo rudenį Lietuvos pareigūnų pateiktiems duomenims.
Galime pasinaudoti?
Nors kai kurios naujienos apie Lietuvą užsienio žiniasklaidoje nėra pozityvios, tai vis tiek prisideda prie mūsų šalies žinomumo didinimo. Viešųjų ryšių specialistas Arijus Katauskas pažymi, jog šie metai Lietuvai tarptautinėje arenoje nebuvo ypatingi. Didžioji dalis skandalų vyko vidaus politikos padangėje, tačiau jie nepasirodė įdomūs užsienio šalių leidiniams.
Galbūt dėl įvairių Lietuvos atstovų „pasižymėjimų“ kilęs dėmesys galėtų būti naudingai panaudotas ir skatinti žmones domėtis mūsų šalimi? Vis tik A. Katauskas į tokią praktiką žvelgia skeptiškai.
„Mes niekada neturėjome bendros šalies įvaizdžio strategijos. Dėl to esame išskirtiniai pasaulio kontekste. Pasinaudoti progomis reikia, bet būtų dar geriau turėti vieną strategiją, ją visiškai įgyvendinti ir naudotis“, – teigia „Nova Media“ vyresnysis partneris.