Ligonių kasos pataupė mūsų sveikatos sąskaita: užpirko niekinės gripo vakcinos
Pasėjęs mirtį Didžiojoje Britanijoje, australiškas gripas keliauja ir į Lietuvą. Jungtinėje Karalystėje gyvybei pavojingas šiųmetis gripas jau nusinešė 48 gyvybes. Lietuvos infektologai neabejoja – šis gripas netrukus pasieks ir mūsų šalį. Blogiausia tai, kad Lietuva yra įsigijusi trivalentės gripo vakcinos, kuri su naujuoju gripu kovos, tačiau ne taip efektyviai, kaip norėtųsi. Keturvalentė vakcina – efektyvesnė, tačiau brangesnė. Jos Lietuva nepirko. Ligonių kasos tikina, kad lietuviams nėra ko nerimauti. Ar tikrai?
Į Lietuvą gripas atskris
Ne paslaptis, kad kasmet virusai mutuoja, juos vis sunkiau pagauti ir sukurti vakcinas. „Ateis tas gripas, tikrai ateis“, – žino daugiau kaip pusę savo gyvenimo infektologijai paskyręs profesorius, habilituotas daktaras Alvydas Laiškonis. Į Lietuvą gripas paprastai atkeliauja sausio viduryje arba vasario pradžioje.
„Gripas į mūsų šalį atskrenda iš Indijos, Indonezijos arba Vietnamo, kur stebimas glaudus žmogaus, paukščio ir gyvūno kontaktas. Sakau, kad gripas atskrenda, nes jis atkeliauja su migruojančiais paukščiais“, – pasakojo A. Laiškonis.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras tikina, kad sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis paskutinę praėjusių metų savaitę sumažėjo. Baigiantis metams visoje Lietuvoje dėl gripo į ligoninę buvo paguldyti 8 žmonės. Pirmos šių metų savaitės sergamumo duomenų dar nėra.
Turi tik privačios gydymo įstaigos
Pasak A. Laiškonio, dažniausiai pasitaiko A ir B tipo gripo virusai. Pernai B grupėje atsirado naujas potipis, kurio trivalentėje vakcinoje nebuvo. „Virusas mutavo, susikombinavo su paukščių ir kiaulių gripu. Todėl prireikė naujos keturvalentės vakcinos. Ji ir buvo sukurta. Deja, Lietuva jos nepirko“, – apgailestavo pašnekovas.
Jis pats pasiskiepijo naująja vakcina, kurią turi atsivežusios privačios gydymo įstaigos. „Kainavo 15 eurų, tačiau dabar esu ramus“, – pridūrė profesorius ir priminė, kad pasiskiepyti nuo gripo vis dar nevėlu.
Infektologas skuba paneigti nuomonę, esą neverta skiepytis nuo gripo. „Mokslo įrodyta: jeigu žmogus skiepijasi kasmet, organizmas lengviau kovoja su virusu, nes kūnas turi imunologinę atmintį. Taip, net ir pasiskiepijus galima susirgti gripu, tačiau sergama lengviau“, – pabrėžė A. Laiškonis.
Taupo sveikatos sąskaita?
Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Antanas Matulas patvirtino, kad Lietuva šiais metais kovai su gripo epidemija pasitelkė ne naujausią ir efektyviausią vakciną, o pigesnę ir mažiau efektyvią.
„Prieš porą mėnesių pradėjau domėtis, kodėl privačios ir valstybinės gydymo įstaigos siūlo skirtingas vakcinas nuo gripo. Domėjausi kokybės skirtumais, bendravau su mokslininkais. Jie visi patvirtino, kad sena vakcina mažiau efektyvi“, – pasakojo A. Matulas.
Kodėl Lietuva pirko mažiau efektyvią vakciną? „Man Sveikatos apsaugos ministerijos darbuotojai ir Ligonių kasos atsakė, kad buvo taupoma, todėl perkama senesnė, tai yra pigesnė vakcina“, – aiškino Seimo narys.
Kodėl iki šiol Lietuva neturi įsigijusi ir vakcinos nuo daugelį tėvų gąsdinančios meningokoko infekcijos? „Man buvo paaiškinta, kad ministerija turi žinių, esą po pusmečio vakcina pigs 25 proc., tada Lietuva jos ir nupirks. Mano žiniomis, vakcina nuo meningokoko bus perkama tik šių metų liepą“, – piktinosi A. Matulas.
Kovos, bet neefektyviai
Valstybinės ligonių kasos portalui Alfa.lt patvirtino pernai nupirkusios 123 470 gripo vakcinos dozių. Už jas Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis buvo sumokėta 316 330 eurų.
Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) registre yra registruotos trys sezoninės einamųjų metų (2017/2018 m.) gripo vakcinos: keturvalentė vakcina „Vaxigrip Tetra“ (gamintojas – „Sanofi Pasteur“), trivalentė vakcina „Vaxigrip“ (gamintojas – „Sanofi Pasteur“) ir trivalentė vakcina „Influvac“ (gamintojas „BGP Products B.V.“). Būtent pastarosios ir įsigijo Lietuva.
„Pirko pigiausią. Taip, ją pripažįsta Pasaulio sveikatos organizacija, tačiau joje nėra antrojo B potipio antigeno. „Influvac“ kovos su gripu, tačiau ne taip efektyviai, kaip norėtųsi“, – pabrėžė A. Laiškonis.
Jo duomenimis, net 62 proc. Danijos senjorų, kurie buvo pasiskiepyję „Influvac“ vakcina, susirgo gana sunkia gripo forma.
Ligonių kasų atsakyme teigiama, kad „gripo sezoninius sergamumo pakilimus lemia A tipo gripo virusų potipiai, B gripo virusas sukelia mažesnius epideminio sergamumo pakilimus, dažniausiai gripo sezono pabaigoje. Lietuvoje sezoninio gripo sergamumo pakilimai įprastai yra stebimi sausio vasario–mėnesiais.“
A. Laiškonis perskaitęs šį komentarą replikavo: „Su nekantrumu lauksiu vasario, kovo mėnesio, kai B potipis pasirodys visu savo gražumu. Tada ir bus aišku, ar tikrai Ligonių kasų nupirkta vakcina yra efektyvi“, – ironijos neslėpė infektologas.
Ligonių kasos pridūrė, kad Lietuvos „perkama sezoninė gripo vakcina yra kokybiška, saugi ir atitinka nustatytus tarptautinius reikalavimus, tad žmonėms nereikėtų nerimauti ir tikėti skleidžiamais mitais“.
Garsus infektologas A. Laiškonis įspėja: tikriausiai gripo virusą jums į namus parneš mokyklinio amžiaus vaikai ar anūkai.
Reikia prisiminti higieną
Ne tik vakcina svarbu, bet ir asmens higiena. Rodos, kiekvienas žino: kosėjant reikia užsidengti burną, čiaudėti ne į delną, plauti rankas ir nebūti ten, kur virusas plinta greičiausiai.
„Iščiaudėtas ar iškosėtas virusas aplinkoje gali išbūti kelias valandas. Kai žmogus čiaudo ar kosti, virusas plinta 167 km/val. greičiu. Autobuse užtenka vienam žmogui nusičiaudėti, ir visi keleiviai įkvėps tą gripo virusą. Kiek iš jų susirgs, niekas negali pasakyti“, – aiškino A. Laiškonis.
Virusams plisti palankias sąlygas sudaro ir pakitęs klimatas: kai žiemą oro temperatūra dieną pakyla iki 5–7 laipsnių šilumos, dar ir lyja, gripui tai patinka. „Jeigu lauko temperatūra svyruotų apie 5–7 laipsniai šalčio, virusas tikrai neplistų taip lengvai“, – žino infektologas.
Vaikus suranda pirmiausia
Paprastai gripo virusas pirmiausia puola darželius ir mokyklas lankančius vaikus bei nusilpusį imunitetą turinčius žmones.
„Kaip aš juokauju, mokykla – virusų perykla. Dažniausiai vaikai į namus parneša virusus. Juos padovanoja savo tėveliams ir seneliams“, – bandė juokauti A. Laiškonis.
Bet jis visai be juokų perspėja: jauno amžiaus žmonėms gripo negalima pravaikščioti. Reikia gulėti, leisti sau sirgti, o ne vaikščioti.
„Jeigu žmogus nepaiso ligos ir bando būti darbingas, aktyvus, pasekmės gali būti rimtos. Pavojingos gripo komplikacijos – smegenų dangalų, širdies raumens, inkstų uždegimai. Jie pasireiškia ne iš karto, o po 2–3 mėnesių“, – profesorius ragina būti budrius.