Mitas ar tiesa: kodėl skrendant draudžiama naudotis telefonu

Žmonėms vis daugiau skraidant, laikas lėktuvuose gali prailgti. Ypač jei pasirinkta avialinija nesiūlo nemokamų užkandžių, filmų ir kitų pramogų. Todėl dažnas žmogus prastumti laiką norėtų naršydamas mobiliuoju telefonu. Tačiau tai daryti draudžia galiojančios saugumo taisyklės.

Prieš skrydį pilotai kaskart mandagiai paprašo telefonuose įjungti „skrydžio“ režimą, o kylant bei leidžiantis primena elektroninius prietaisus iš viso išjungti. Bet ar tikrai naudodamiesi savo telefonu skrydžio metu galime pridaryti rimtos žalos?

Žala lėktuvui ar stotims?

Pagrindinis argumentas, kodėl lėktuvuose skrydžio metu draudžiama naudotis mobiliaisiais telefonais, – esą radijo bangomis perduodamas telefonų ryšys gali sutrikdyti lėktuvo elektroninę sistemą ir „išvesti iš proto“ antžeminius ryšių perdavimo bokštus.

Tačiau, kaip pažymi Lietuvos Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) Radijo spektro kontrolės departamento direktorius dr. Georgijus Leontjevas, tokia galimybė tėra teorinė.

Pasaulyje buvo atlikta daugybė mokslinių tyrimų, kuriais siekta nustatyti, ar mobiliųjų telefonų ryšys gali sąveikauti su lėktuvų siunčiamais signalais, tačiau prie vienareikšmių išvadų prieita nebuvo.

Anot G. Leontjevo, 1995 metais kompanijos „Boeing“ atlikti tyrimai parodė, kad net ir 20 vienu metu lėktuve veikiančių telefonų nesukelia pastebimos įtakos lėktuvų rodmenims. Kitais metais kompanijos „Airbus“ specialistai tyrė daugiau nei 70 tūkst. lėktuvų ekipažų ataskaitų apie technines problemas, kilusias skrydžių metu. Nebuvo nustatyta nė vieno nelaimingo atsitikimo atvejo, kurį būtų galėjęs sukelti mobiliojo telefono naudojimas.

Ilgas prietaisų kelias

Iš tiesų avialinijos naudotis elektroniniais prietaisais skrydžių metu leido gana neseniai. Tik 2014 metais populiarios pigių skrydžių aviakompanijos kaip „Ryanair“ ir „Wizzair“ nutraukė draudimus naudotis įvairiais prietaisais, kurie nepalaiko ryšio.

Tai kiek palengvino keliones, tačiau skrydžių ateitis kitur. Jau dabar lėktuvuose įrengiama bandomųjų mažos galios stočių, prie kurių prisijungia keleivių mobilieji telefonai. Pasak dr. G. Leontjevo, tokiu būdu sumažinama telefonų spinduliuojama galia, kartu sumažinant ir galimą poveikį lėktuvo sistemoms.

Alfa.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus