Mokesčių inspekcija skelbia pajamų deklaravimo pradžią
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) prie Finansų ministerijos ketvirtadienį Elektroninio deklaravimo sistemoje pateikė preliminariąsias gyventojų pajamų mokesčio deklaracijas 1,5 mln. šalies gyventojų. Deklaruoti pajamas ir turtą šiemet reikia iki gegužės 2 dienos.
Deklaracijas galima pateikti internetu, taip pat naudojantis programėle “e.VMI”, atsiųsti paštu ar deklaruoti VMI aptarnavimo skyriuje.
Programėle “e.VMI” deklaruoti gali 1,1 mln. žmonių, kuriems VMI šiemet parengė visiškai užpildytas deklaracijas.
VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė informavo, kad, prasidėjus pajamų ir turto deklaravimui, jau sulaukiama gyventojų aktyvumo.
“Kadangi deklaravimo sistema atverta per vidurnaktį, šiuo metu jau pradedame skaičiuoti dešimtimis tūkstančių (pateiktų deklaracijų – ELTA). Labai didelis kreipimasis į sistemą, prašome kantrybės, kol turime išbandomąjį laikotarpį”, – ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė S. Aliukonytė-Šnirienė, pabrėžusi, kad laiku ir sąžiningai mokesčių prievoles įvykdę gyventojai sutaupo visų mokesčių mokėtojų pinigus, kurių nebereikia leisti įvairiems laiškams siųsti, priminimams, kitoms administracinėms procedūroms.
Siekdama palengvinti deklaravimo procesą, Inspekcija atnaujino Elektroninio deklaravimo sistemą ir pateikė kitų naujovių.
“Atsižvelgdami į klientų poreikius šiemet atnaujinome Elektroninio deklaravimo sistemą: gyventojas lengvai ras susistemintą jam reikalingą informaciją, pranešimus apie taisytinas klaidas, paprasčiau bus pateikti deklaraciją, pridėti reikalingus dokumentus”, – teigė S. Aliukonytė-Šnirienė.
Pateikęs pajamų deklaraciją gyventojas gaus detalesnę informaciją apie joje deklaruotų duomenų nagrinėjimo eigą, elektroninėje deklaravimo sistemoje matys, ką su jo pateiktais duomenimis daro VMI, ar reikia ir ką būtent patikslinti deklaracijoje. Gyventojui taip pat bus pateikiama informacija apie deklaruotos pajamų mokesčio permokos grąžinimą.
Šiemet pirmą kartą VMI interneto svetainėje paskelbė Metinio neapmokestinamojo pajamų dydžio ir Metinio papildomo neapmokestinamojo pajamų dydžio skaičiuoklę 2012-2016 metams. Ji aktuali tiems gyventojams, kurie dirbo ne visus metus ir gali susigrąžinti dalį GPM dėl pritaikyto per didelio neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD). Ši skaičiuoklė ypač aktuali studentams, moksleiviams, dirbusiems keletą mėnesių, pavyzdžiui, vasaros atostogų metu. Neteikdami deklaracijos jie gali pasitikrinti, kokia suma grįžtų į jų sąskaitas. Pažymėtina, kad tam reikalingi duomenys iš darbdavio, kuris kas mėnesį privalo pateikti informaciją darbuotojui apie jam sumokėtą darbo užmokestį ir išskaičiuotus mokesčius.
VMI pažymi, kad mokesčių mokėtojams, pasinaudojusiems GPM lengvata, permoką grąžins iki liepos 31 dienos. Kaip ir ankstesniais metais, GPM permokos pirmiausia bus grąžinamos tiems mokėtojams, kurie teikia teisingas elektronines deklaracijas. Pernai VMI gyventojams grąžino 66 mln. eurų GPM permokos.
Remiantis VMI pateikta statistine informacija, pernai gyventojai deklaravo sumokėti per 90 mln. eurų gyventojų pajamų mokesčio (GPM). Iš 672 tūkst. gyventojų, kurie dėl vienų ar kitų priežasčių privalėjo pernai pateikti deklaracijas, 537 tūkst. tą padarė laiku – 8 iš 10 gyventojų laiku pasirūpino tinkamai įvykdyti mokestinę prievolę. Laiku deklaracijas pernai pateikė 94 proc. notarų, antstolių, advokatų ir advokatų padėjėjų, o pareigingiausia mokėtojų grupė, kurie pernai teikė deklaracijas laiku, – ūkininkai, PVM mokėtojai, iš kurių 98 proc. (13,6 tūkst.) laiku deklaravo pajamas.
1,8 mln. gyventojų naudojasi elektroninio deklaravimo sistema.
Praėjusiais metais 3 tūkst. gyventojų pajamas deklaravo telefonu.
Pajamų deklaracijas šiemet privalo pateikti gyventojai, vykdę individualią veiklą ar gavę pajamų, nuo kurių būtina sumokėti mokesčius, taip pat gyventojai, kurie privalo pateikti turto deklaracijas dėl einamų pareigų (politikai, tarnautojai ir kt.) ir, be abejo, gyventojai, norintys pasinaudoti mokesčių lengvatomis bei susigrąžinti dalį mokesčių. Pajamų deklaracijas taip pat reikia pateikti, jeigu gyventojui buvo pritaikytas per didelis neapmokestinamasis pajamų dydis ir dėl to privalu sumokėti dalį GPM arba susigrąžinti šį mokestį, nes buvo taikytas per mažas neapmokestinamasis pajamų dydis. VMI skaičiavimu, dėl NPD taikymo turi deklaruoti apie 150 tūkst. gyventojų. Lengvatomis gali pasinaudoti žmonės, kurie praėjusiais metais mokėjo įmokas už būsto kreditą, už sumokėtas gyvybės draudimo įmokas, III pakopos pensijų fondų įmokas ar pirmas studijas aukštojoje mokykloje.
VMI pažymi, kad politikai, valstybės tarnautojai šalia pajamų deklaracijos turi pateikti ir turto deklaracijas, kuriose teisingai nurodytų duomenis ne tik apie Lietuvoje, bet ir užsienyje turimą turtą.
S. Aliukonytė-Šnirienė taip pat pastebėjo, kad pajamas turėtų deklaruoti ir iš veiklos tarpusavio skolinimosi platformose uždirbę asmenys.
“Atsirado nauja grupė gyventojų, kuriems šiemet privalu teikti deklaracijas: kadangi veiklą vykdė keturios tarpusavio skolinimosi platformos ir apie 7 tūkst. gyventojų uždirbo apie 1 mln. eurų, jiems nuo tų uždirbtų pajamų, uždirbtų palūkanų iki gegužės 2 d. taip pat privalu sumokėti mokesčius”, – sakė S. Aliukonytė-Šnirienė.
Taip pat gyventojai turėtų su deklaracijomis pateikti ir informaciją apie užsienyje turimas sąskaitas, jeigu jose likutis metų pabaigoje buvo daugiau kaip 5 tūkst. eurų arba metinė apyvarta tose sąskaitose buvo daugiau kaip15 tūkst. eurų.
VMI atkreipė dėmesį, kad šiemet gyventojai gali skirti paramą ir meno kūrėjams.