Nepilnamečių kolonijoje – besikartojanti istorija: stalo tenisą pamėgę seksualiniai nusikaltėliai palaužia silpnesnius kalinius

Kaune įsikūrusių nepilnamečių pataisos namų auklėtiniai sugalvojo savotišką būdą, kaip psichologiškai žlugdyti ir išnaudoti silpnesnius savo likimo draugus – tam jie pasitelkia stalo tenisą. Šis žaidimas minimas mažiausiai dviejose Kaune išnagrinėtose bylose, kuriose narpliota paauglių savivalė už grotų.

Reketas – įprastas dalykas

Vos devynias klases baigęs, tačiau jau už seksualinį prievartavimą ir išžaginimą teistas Audrius Mickevičius pareiškė kitam kaliniui, kad šis jam skolingas penkis pakelius tabako, nes pralaimėjo stalo teniso partiją, ir ėmė grasinti sumušiąs, jei tabako negaus. Kai nelaimėlis pristatė tik keturis pakelius rūkalų, ėmė reikalauti iš jo 200 eurų „kompensacijos“ arba daugiau cigarečių.

Kitas, du kartus už išprievartavimą ir žmogžudystę nuteistas, kalinys Deividas Šaginas tą patį nelaimėlį terorizavo tris mėnesius, teigdamas, kad pastarasis jam skolingas 500 eurų, skolos kaupiasi, o norėdamas išsipirkti kalinys taip pat turi suveikti penkis pakelius tabako. Už sunkius nusikaltimus nuteistas nepilnametis terorizavo ir dar vieną kalinį, 2017 m. pirmą pusę nuolat reikalaudavęs, kad šis už ramų gyvenimą iš pataisos namų parduotuvės nupirktų kavos, maisto papildų.

Tokie kalinių, tarp kurių nemažai nepilnamečių, santykiai, kai už sunkius nusikaltimus nuteisti jaunuoliai terorizuodavo silpnesnius likimo draugus, išaiškėjo, kai psichologinę ir fizinę prievartą patyrę nepilnamečiai nusprendė prabilti, o skriaudikams teko aiškintis Kauno apylinkės teisme.

Nė vienas iš baudžiamojon atsakomybėn patrauktų kalinių kaltu neprisipažino ir aiškino, kad nukentėjęs kalinys pats kitus vaišindavęs cigaretėmis, mat taip tikėjosi pritapti.

Tabaką gabendavo skrandyje

Turto prievartautojus demaskavo ikiteisminio tyrimo metu prabilę nukentėjusieji, teigę, kad abu kaliniai taikėsi į prie pataisos namų dar nepripratusius naujokus, o tokių aukų yra ir daugiau, tik ne visi nori kalbėti.

Anot išnaudoto kalinio, buvo pasinaudota tuo, kad jis naujokas: vieną dieną į jo kamerą atėjęs D. Šaginas pareiškė, kad pastarasis jam skolingas 500 eurų, o skolą turės atiduoti. Nukentėjusysis gynėsi, kad niekam nėra skolingas, tačiau vėliau nusileido D. Šaginui. Kaip pats teigė, nusileido dėl to, kad buvo neseniai patekęs į pataisos namus ir dar nebuvo apsipratęs naujoje aplinkoje.

Kadangi tabakas pataisos namuose yra uždraustas, nukentėjęs kalinys jį vežėsi kontrabanda: kai būdavo nuvežamas į Lukiškių tardymo izoliatorių, iškaulydavo tabako iš suaugusių kalinių, suvyniodavo į maišelius ir prarydavo, o parvežtas atidavė tabaką. „Va, malačius, atveši dar porą pakelių, ir bus viskas“, – tokio „pagyrimo“ iš D. Šagino sulaukė „kurjeris“.

Nukentėjęs kalinys teigė buvęs priverstas taip gabenti tabaką dar kelis kartus, kartą rimtai įkliuvo – D. Šaginas liepęs jam paimti iš pataisos namų sportbačius ir Lukiškėse iškeisti juos į tabaką, tačiau konvojaus pareigūnai konfiskavo batus, o pačiam kaliniui už tai buvo skirta nuobauda.

Populiarus žaidimas – kaip spąstai

Nukentėjusysis atskleidė ir tai, kaip buvo įklampintas stalo teniso – pas jį užsukęs A. Mickevičius pasiūlė sužaisti šį žaidimą. Kalinys teigė žinojęs, kad pralošus partiją tektų atsiskaityti, todėl pareiškė, kad žais tik „iš nieko“. A. Mickevičius iš pradžių sutiko, tačiau jau pradėjus žaidimą pareiškė, kad žaidžiama iš penkių pakelių tabako. Tai išgirdęs, nukentėjusysis atsisakė toliau žaisti, tačiau A. Mickevičius po kurio laiko pasigavo kalinį, trenkė kumščiu į galvą ir prigrasino – arba šis pasirūpins, kad būtų tabako, arba bus dar blogiau.

Apie stalo teniso pinkles tyrėjams prabilo ir dar vienas nukentėjusysis, atskleidęs, kad A. Mickevičius reikalavo grąžinti neva 500 eurų, kuriuos šis pralošė žaisdamas stalo tenisą, o vėliau skola išaugo iki 1500 eurų.

Pirmasis nukentėjusysis teigė, kad A. Mickevičiui ir D. Šaginui kelionių į Lukiškes ir atgal metu atgabeno apie keturis blokus tabako, kol galiausiai apsisprendė prabilti pataisos namų administracijai. Nors abu nuteistieji savo kaltę neigė, teisėjas Virginijus Kalkauskas A. Mickevičiui skyrė 1 metų laisvės atėmimo bausmę, o D. Šaginui – 1 metų 3 mėnesių laisvės atėmimo bausmę.

Žaidimas, pamėgtas užkietėjusių nusikaltėlių

Rodos, priemone įklampinti ir palaužti silpnesnius kalinius tapęs stalo tenisas yra labai mėgstamas seksualinių nusikaltėlių: juo naudojasi asmenys, anksčiau teisti už seksualinius nusikaltimus, kaip A. Mickevičius ir D. Šaginas, arba kaliniai, grasinantys seksualiniu smurtu.

Alfa.lt jau yra aprašiusi labai panašią istoriją, Kauno apylinkės teisme išnagrinėtą praėjusiais metais: neviešai teisme išnagrinėta istorija Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriuje-pataisos namuose prasidėjo 2016 m. rugpjūtį, kai į pataisos namus atkeliavęs naujas kalinys pateko į jau keturis kartus teisto šiauliečio A. G. akiratį. Senbuvis vertė naujoką už savus pinigus pirkti įvairiausias prekes ir atiduoti jam. Skaičiuojama, kad tai tęsėsi maždaug dešimt mėnesių, ir apipirkti pataisos namų senbuvį naujokui teko nuo 7 iki 10 kartų. Pretekstu tapo naujoko pralaimėta stalo teniso partija. Nepaklusti norėjusį naujoką senbuvis gąsdino seksualine prievarta.

Istorija galiausiai iškilo į viešumą, o išprievartavimu grasinusiam kaliniui teko stoti prieš teismą dėl turto prievartavimo. Kauno apylinkės teisme A. G. prisipažino iš dalies. Jis atliko bausmę pataisos namuose, kai atvyko naujokas, vardu Rokas, su kuriuo jis iš pradžių susipažino, o vėliau paaugliai sutarė sužaisti stalo teniso partiją. Nuteistasis pripažino – naujokas užsitikrino, kad bus žaidžiama „iš nieko“, kitaip tariant, pralaimėjęs laimėtojui nieko nelieka skolingas, o jis sutiko su tokiomis sąlygomis.

Partiją laimėjęs A. G. teigė iš pradžių išties nieko nereikalavęs, tačiau esą vėliau kiti kaliniai jam paaiškino, kad „iš nieko“ iš tiesų nereiškia to, ką turėtų reikšti, o jis gali reikalauti iš naujoko pinigų. Šį padrąsinimą A. G. prisiminė po kurio laiko, kai pritrūko pinigų ir paprašė naujoko nupirkti jam šampūno. Kai pastarasis atsisakė, A. G. jam ir pareiškė – „pralošei šikną“. Tačiau teisme kalinys aiškino, kad taip pasakė tik juokaudamas.

A. G. taip pat gynėsi, kad daugiau negrasino nukentėjusiajam ir nereikalavo iš jo jokio sekso, nors ir prašė naujoko pinigų. Tačiau pats nukentėjusysis atskleidė, kad viskas buvo kiek kitaip.

Pinigus atiduoti turėjęs kalinys patvirtino, kad sutiko su A. G. sužaisti stalo teniso partiją, kai pastarasis patikino, kad pralaimėjimo atveju jam niekas negrės, tačiau, kai pralaimėjo žaidimą, A. G. labai apsidžiaugė ir pareiškė, kad nukentėjusysis „pralošė savo šikną“. Susirūpinęs kalinys kreipėsi į kitą kalinį, o šis, pakalbėjęs su A. G., patikino, jog naujokui išties nieko nebus.

Tačiau ramybė tęsėsi neilgai – po kelių mėnesių A. G. už minėtą „nieką“ ėmė reikalauti pinigų, grasindamas, kad kalinys turės atiduoti jam visus pinigus, kitaip ateisiantis ir pats išprievartausiantis jį analiniu būdu.

Nukentėjusysis tikino, jog pinigų grasintojui nedavė, tačiau šis grasinimus vėliau pakartojo mažiausiai septynis kartus, kol kaliniui trūko kantrybė ir šis kreipėsi į pataisos namų administraciją, pranešdamas apie patiriamą spaudimą.

Kalinys pripažino – jei būtų buvęs vienas kaip pirštas, greičiausiai būtų palūžęs ir pasidavęs grasinimams. „Būčiau davęs jam pinigus, jei niekas man nebūtų padėjęs, nes jo grasinimai buvo realūs“, – vėliau teisme pasakojo paauglys.

www.alfa.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus