Pabaisa iš rytų nesitraukia: šalčio banga Europoje nusinešė mažiausiai 10 gyvybių
Pabaisa iš rytų (angl. Beast from the East) žiniasklaidos pramintas meteorologinis reiškinys į didžiąją dalį Europos antradienį vėl atnešė didelius šalčius, o europiečiai ruošėsi dar vienai sumaišties dienai keliuose.
Per pastarąsias tris dienas šalčio banga Europoje jau nusinešė mažiausiai 10 gyvybių. Taip pat baiminamasi dėl pavojaus benamiams ir senyviems žmonėms.
Arktinis frontas, britų žiniasklaidos pavadintas Pabaisa iš rytų, į Senąjį žemyną atslinko iš Rusijos. Dėl žvarbių orų ir sniego daug kur sutriko eismas ir buvo uždarytos mokyklos.
Tuo tarpu Arktyje tvyro neįprastai šilti orai, nors dabar ten – gili poliarinė naktis, kai saulė niekada nepakyla virš horizonto.
Grenlandijos šiaurėje esančiame Moriso Džezupo kyšulyje nuo vasario vidurio keliskart buvo užfiksuota teigiama temperatūra, informavo Pasaulio meteorologijos organizacija. Šis reiškinys sukėlė nuostabą daugeliui mokslininkų.
„Arktį šiuo metu užplūdo neįtikėtina šilumos banga“, – socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė Europos geomokslų sąjunga.
Paprastai gana šiltoje Romoje pirmadienį dėl poliarinio sūkurio pirmąkart per šešerius metus iškrito sniego.
Italijos sostinėje antradienio paryčiais termometro stulpeliai rodė –4 laipsnius pagal Celsijų, informavo Meteorologijos tarnyba.
Jei šalčiai nesitrauks, trečiadienį gali būti atidėta ištisa virtinė svarbių futbolo varžybų, įskaitant ir rungtynes tarp „Juventus“ ir „Atalantos“ bei „AC Milan“ ir „Lazio“, perspėjo pareigūnai.
Viena žemiausių temperatūrų Europoje – –40 laipsnių pagal Celsijų – buvo užfiksuota šiaurės Italijoje esančiame Kampoluce. Vis dėlto ta meteorologijos stotis įsikūrusi 1768 metrų aukštyje.
Sniegas Viduržemio jūros regione
Lenkijoje, kur nuo šeštadienio mirtinai sušalo mažiausiai keturi žmonės, naktį iš pirmadienio į antradienį termometrai rodė –12 laipsnių.
Tuo tarpu daugelyje Lietuvos regionų temperatūra krito žemiau kaip 20 laipsnių Celsijaus; šalyje nuo šalčio mirė trys žmonės.
Prancūzijoje artimiausiomis dienomis prognozuojami –10 laipsnių Celsijaus šalčiai, o jutiminė temperatūra gali siekti ir –18 laipsnių pagal Celsijų. Ten irgi mirė trys žmonės.
Pietrytiniame Valanso mieste sekmadienį buvo aptiktas sušalusio 35 metų benamio lavonas, o penktadienį Paryžiaus priemiestyje esančioje girioje landynėje rasti 62 metų vyro palaikai.
Dar vieno mirtinai sušalusio 53 metų vyro palaikai pirmadienio popietę buvo rasti Gresi prie Ekso mieste.
Kai kuriose šalyse valdžia įpareigojo pareigūnus įkurti laikinų pastogių benamiams.
Belgijos Briuselio regiono Eterbeko komunos meras Vincentas De Wolfas nurodė pareigūnams prievarta suimti benamius, kurie nesutinka eiti į prieglaudas.
Politikas sakė, jog šaltis yra didelė rizika, ir teigė esąs atsakingas už tai, jog naktį iš antradienio į trečiadienį, oro temperatūrai nukritus iki 15 laipsnių šalčio, būtų išvengta potencialių mirčių.
Berlyno pareigūnai nurodė, kad benamių prieglaudose užpildyta jau 95 proc. vietų, o kai kuriose Vokietijos vietose termometro stulpeliai naktį iš pirmadienio į antradienį rodė –20 laipsnių Celsijaus.
Dėl šaltų orų Nyderlanduose ir Didžiojoje Britanijoje sutriko eismas.
Be to, sniego iškrito ir Viduržemio jūros regione: snigo Prancūzijos Nicos kurorte, o Kroatijos Adrijos jūros pakrantėje netgi buvo uždaryti keli keliai.
„Atrodo, ši savaitė yra šalčiausias laikotarpis, koks yra buvęs JK per kelerius metus“, – sekmadienį sakė britų meteorologijos tarnyba.
„Kai kuriose Anglijos ir Velso dalyse gali būti šalčiausi orai nuo 2013-ųjų, o gal ir 1991-ųjų“, – sakė Meteorologijos biuro vyriausiasis specialistas Frankas Saundersas.