Pasižvalgykite po Britanijos monarchų šeimos nuosavybę
Jungtinės karalystės monarchų šeimai priklauso, švelniai tariant, nemažai istorinę vertę turinčios nuosavybės. Nekilnojamojo turto objektai yra išsidėstę visoje šalyje. Visą turtą prižiūri ir valdo „Karūnos valda“ (angl. The Crown Estate).
Praėjusį birželį „Karūnos valda“ pranešė, kad Jungtinės karalystės iždui 2016 metais perdavė karališkosios šeimos turto už rekordinę 328 mln. eusų sumą. Anot institucijos, tokio žingsnio buvo imtasi po to, kai monarchams priklausančios nuosavybės vertė pakilo iki 13 mlrd. eurų.
Pagal šiuo metu egzistuojančius įstatus, karalienė Elžbieta gauna 25 proc. „Karūnos valdos“ pajamų. Ši dalis skiriama monarchės darbo (oficialių vizitų ir pan.) organizavimui ir rezidencijų išlaikymui.
Be istorinės vertės objektų, karalienė turi asmeninio turto. Pastarąjį sudaro vieni įspūdingiausių Didžiosios Britanijos nekilnojamojo turto objektai, tarp kurių ikoniškos lenktynių trasos, viešbučiai ir įspūdingos pilys.
Elžbietai II priklauso ne vienas pastatas Londono centrinėje dalyje. Prestižinis „The Savoy“ viešbutis yra vienas tų objektų. Prabangiais renginiais ir net madų šou garsėjantis viešbutis, sutraukia įžymybes iš viso pasaulio ir yra laikomas Londono prabangos etalonu.
Karalienės nekilnojamojo turto sąraše – apie tuzinas pilių, tarp kurių įspūdingoji Lankasterio pilis Lankašyre ir Pikeringo pilis Jorkšyre.
Bene daugiausiai britų monarchės ir jos vyro dėmesio sulaukiantis objektas yra Sandringhamo namai Norfolke. Šios privačios Elžbietos II nuosavybės plotas siekia 8 tūkst. hektarų. Sandringhamo namus dar 1862 metais įsigijo karalienė Viktorija. Dabartinė karališkoji pora šioje užmiesčio rezidencijoje praleidžia didžiąją laiko dalį. Šiuose namuose buvo pakrikštyta karalienės proanūkė princesė Charllotte.
Balmoro pilis Aberdynšire, Škotijoje, Britanijos karališkajai šeimai priklauso nuo 1852 metų. Karalienė šiuose namuose leidžia kiekvieną savo vasarą.
„Tai pati gražiausia vieta žemėje. Manau, kad močiutė čia būna pati laimingiausia. Neabejoju, kad ji myli Škotijos aukštikalnes“, – vienam britų leidiniui sakė monarchės anūkė princesė Eugenie.
Balmoro pilyje princas Charlesas su pirmąja savo žmona Diana praleido medaus mėnesį.
Britanijos karalienė Elžbieta II yra aistringa žirgų lenktynių gerbėja. Sklando gandai, kad kas rytą, prie pusryčių stalo spaudoje skaito lenktynių apžvalgas. Nenuostabu, kad karalienei priklauso ne vienas žirgų lenktynių stadionas. Tarp garsiausių – Askoto arena, kur kiekvienų metų birželį vyksta populiariosios „Auksinės taurės“ varžybos. Elžbieta II yra prasitarusi, kad šios lenktynės jai yra vienas mėgstamiausių renginių.
Britanijos karališkajai šeimai priklauso visi pastatai Londono Regento ir St. James Market gatvėse. Centrinėje šalies sostinės dalyje esančios gatvės garsėja prabangiomis parduotuvėmis ir populiariais prekybos centrais. Šiose gatvėse esančios parduotuvės yra dažniausiai lankomos šalyje, todėl galime tik spėti, kokias sumas siekia patalpų nuoma.
Privatus karalienės turto fondas valdo daugiau kaip 18 tūkst. hektarų žemės Anglijoje ir Velse, Škotijoje ir Šiaurės Airijoje. Ši teritorija naudojama komerciniais, žemdirbystės ir gyvenamosios paskirties tikslais.
Beje, karalienei Elžbietai taip pat priklauso energetikos kompanijų akcijų paketas, kurio vertė yra apie 1 mlrd. eurų.
Nepaisant fakto, kad praktiškai visos detalės apie karalienės pajamas yra viešos, tikslūs jos asmeninio turto mastai nėra aiškūs.
„Sunday Times“ turtingiausių pasaulio žmonių sąraše skelbiama, kad Elžbieta II turi turto už maždaug 340 mln. eurų.