Pataisos namuose – šiurpi drama: užkietėję nusikaltėliai nužudė kalinį, prieš tai pranešę Kalėjimų departamentui

Iš kalinių narkotines medžiagas pavogęs nuteistasis taip bijojo susidorojimo, kad grasinimais reikalavo būti perkeltas į kitus pataisos namus, kitaip kas nors mirsiąs. Kai jo prašymų neišgirdo nei pataisos namų administracija, nei Kalėjimų departamentas, desperacija privertė jį nužudyti kameros draugą. Skamba kaip vingiuotas kino filmo siužetas? Deja, būtent tokia istorija nutiko Marijampolės pataisos namuose.

Kalinio nužudymas – išsigelbėjimas nuo keršto

2016 m. lapkričio 21 d. Marijampolės pataisos namus sukrėtė šiurpus nusikaltimas – iš anksto susitarę du užkietėję nusikaltėliai, 13 kartų teistas Darius Eriksonas ir 11 kartų teistas Artūras Andriukaitis, nužudė kitą kalinį, Robertą Stanevičių. Kol A. Andriukaitis laikė aukos rankas ir kojas, D. Eriksonas vyrą smaugė dilbiu, vėliau užnėrė smaugvirvę, kurios abu galus nusikaltėliai laikė stipriai užveržę, kol auka užduso.

Tuo pačiu metu mažoje pataisos namų kameroje buvo dar du kaliniai, tapę kraupaus nusikaltimo liudininkais. Vėliau jie sakys, kad D. Eriksonas jiems prieš šią egzekuciją siūlė eiti imtynių, tačiau kaliniai nebuvo kvaili ir nujautė, kad gali atsidurti R. Stanevičiaus vietoje.

Kaip paaiškėjo, ši žmogžudystė toli gražu nebuvo netikėta – D. Eriksonas dar prieš kelis mėnesius Kalėjimų departamentą buvo įspėjęs, kad turi būti perkeltas į kitus pataisos namus, kitaip padarys sunkų nusikaltimą. Taip desperatiškai ištrūkti iš Marijampolės pataisos namų vyras norėjo todėl, kad bijojo kitų kalinių – kaip nurodė, buvo pavogęs iš jų narkotinių medžiagų, todėl bijojo to, kas galėjo nutikti už šią vagystę.

Apie nusikaltimą pranešė iš anksto

Praėjusių metų gruodžio pradžioje Kauno apygardos teismas abu žudikus pripažino kaltais ir nuteisė ilgiems metams už grotų – D. Eriksonui buvo skirta beveik maksimali bausmė – 14 metų. Prie šių pridėti dar dveji metai už grotų – tiek bausmės vyras dar nebuvo atlikęs už kitus nusikaltimus. A. Andriukaičiui skirta 13 metų laisvės atėmimo bausmė – kaliniui žmogžudystės metu buvo likę vos keli mėnesiai iki išėjimo į laisvę.

Abu žudikai taip pat buvo pripažinti recidyvistais, iš jų solidariai nužudyto kalinio tėvui priteista 20 tūkst. eurų.

Nors byla – jau išnagrinėta, ketvirtadienį prie jos dar kartą sugrįžo Lietuvos apeliacinis teismas, mat abu žudikai apskundė nuosprendį: D. Eriksonas prašo mažesnės bausmės ir sumažinti nužudytojo tėvui priteistą neturtinės žalos dydį, A. Andriukaitis savo ruožtu prašo jį visai išteisinti.

Pagrindinis kraupios žmogžudystės iniciatorius D. Eriksonas teisme pasirodyti atsisakė, nors ir pateikė skundą, o A. Andriukaitį atvežė konvojaus pareigūnai – kalinys teigė, kad visiškai neprisidėjo prie R. Stankevičiaus nužudymo, o draugą gynė ir D. Eriksonas, teigiantis, kad kitą kalinį nužudė vienas.

Abudu žudikai tikino, kad juos nuteisęs Kauno apygardos teismo teisėjas buvo šališkas, nes net neleido užduoti klausimų, kai buvo apklausiami žmogžudystės metu kameroje buvę kiti du kaliniai, o šie esą buvo priversti duoti jiems nepalankius parodymus, kurie neva sutampa žodis žodin.

Anot A. Andriukaičio, dėl šios priežasties buvę kameros draugai turėtų būti pakartotinai iškviesti į apklausą, kad galėtų papasakoti viską nestebimi Marijampolės pataisos namų pareigūnų. Vyras taip pat tikino, kad apskritai neturėjo nei motyvo, nei priežasties pasmaugti R. Stankevičių. „Man net nėra motyvo daryti tokį nusikaltimą, kai pora mėnesių buvo likę iki laisvės“, – tikino A. Andriukaitis.

Visą kaltę prisiėmęs D. Eriksonas, pasak A. Andriukaičio, priešingai – turėjo tikslą ištrūkti iš Marijampolės pataisos namų, todėl ir griebėsi smurto. Tačiau tuo, kad kaltę prisiėmęs D. Eriksonas vienas pats nužudė kitą kalinį, abejoja aukos dėdė – anot jo, dar Kauno apygardos teisme konstatuota, kad D. Eriksonas – fiziškai gan silpnas, todėl pats vienas greičiausiai nebūtų galėjęs pasmaugti kito vyro. Pasak dėdės, tiek prokurorai, tiek Kauno apygardos teismas bylą išnagrinėjo teisingai, todėl nėra reikalo pakeisti žudikams paskelbtą nuosprendį, tokiai jo nuomonei pritaria ir prokurorė.

Ar Lietuvos apeliacinis teismas patenkins nuteistųjų kalinių skundus, turėtų paaiškėti kovo 13 d.

www.alfa.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus