Rusijos universiteto rektoriaus dukra: mano tėvas parašė V. Putino disertaciją

1997-ųjų vasarą Olga Litvinenka praleido savo tėvo užmiesčio name šalia Sankt Peterburgo. Tačiau tai nebuvo įprasta vasara. Moteris tikino, kad grybauti ar kaisti samovarą tuomet jai teko retai. Vietoje to paauglė padėjo savo tėvui Vladimirui Litvinenkai, naujai paskirtam Nacionalinio mineralinių išteklių universiteto rektoriui, parašyti disertaciją. Kaip tikina O. Litvinenka, baigiamasis darbas buvo rašomas už tuomet sparčiai politiko karjeros laiptais lipantį Vladimirą Putiną.

„Visą darbą parašė mano tėvas“, – O. Litvinenka sakė portalui RFE/RL.

Moteris netgi apibūdino, kokiu būdu tas darbas buvo parašytas.

„Viskas vyko taip: jis vartė įvairias knygas ir nurašinėjo jam patikusius paragrafus. Tuomet pridėdavo savo pamąstymų ir pradėdavo naują skyrių“, – sakė O. Litvinenka.

Rusė tikino, kad dabartinio prezidento baigiamojo darbo plagijavimas vyko tiesiog prieš jos akis.

„Mačiau visą procesą“, – tikino moteris.

Abejonės dėl Vladimiro Putino instituto baigimo disertacijos nėra naujiena. Dar 2006 m. „The Bookings Institution“ atlikta analizė parodė, kad didžioji darbo dalis buvo „nurašyta“ iš dviejų šaltinių. Tame pačiame tyrime buvo tikinama, jog V. Putinas niekuomet nesilankė institute, o disertacijos temai pasirinkti ir apginti jis neturėjo absoliučiai jokių žinių.

Kovo 6-ąją Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas atmetė O. Litvinenkos mestus kaltinimus.

„Nėra ko komentuoti. Taip tiesiog nebuvo“, – sakė vyras.

Atsakydama į tai, O. Litvinenka paragino prabilti patį prezidentą.

„Peskovo ten nebuvo… Tegul pats Putinas pasako, kad jis rašė tą disertaciją ir kad ji nėra nuplagijuota“, – piktinosi rusė.

O. Litvinenko jau kelerius metus yra arši V. Putino ir savo tėvo kritikė, nepaisant to, kad V. Litvinenka yra senas prezidento patikėtinis.

Moteris šiuo metu gyvena Lenkijoje ir pateikė kaltinimus, kad jos tėvas neleidžia susitikti su aštuonmete dukra Ester-Maria. V. Litvinenka savo ruožtu užpildė pareiškimą, kad jo dukra Olga yra pagrobta.

Šių metų sausio mėnesį Sankt Peterburgo teismas anuliavo Olgos pasą. Moteris tikino, kad tai suorganizavo jos tėvas, tokiu būdu užkirsdamas kelią jai sugrįžti į Rusiją.

Sausio 24 d. O. Litvinenka kreipėsi į Lietuvos Seimo narius. Kovo 7 d. panašus kreipimasis įvyko Estijos parlamente.

Kriminalinis laipsnis

V. Litvinenka, dar vadinamas turtingiausiu Rusijos rektoriumi, į universiteto vadovo kėdę sėdo 1994 m. Jam priklauso beveik 15 proc. „PhosAgro“ fosfato kasyklos akcijų. Kažkada šios kompanijos dalis priklausė buvusiam oligarchui Michailui Chodorkovskiui, o jos vertė siekia mažiausiai 850 mln. dolerių.

„Mano tėvas su Putinu susipažino dar 1991 m. Juos suvedė Genadijus Belikas, užsienio žvalgybos veteranų asociacijos galva, – prisiminė Olga. – Belikas tuomet nelegaliai į Vakarus eksportavo retus metalus, o mano tėvas tame versle atliko iškasenų eksperto vaidmenį. 1994 m. Putinas ir Belikas paskyrė jį rektoriumi.“

Tais pačiais metais Sankt Peterburgo meras buvo Anatolijus Sobčiakas, V. Putinas tuomet ėjo pirmojo pavaduotojo pareigas.

„Tėvui tapus rektoriumi, jis pasinaudojo savo oficialiu postu ir organizavo disertacijų rašymo veiklą. Tuomet tai buvo itin paklausu. Visi norėjo daktaro laipsnio. Disertacijos buvo rašomos aukštas pareigas užimantiems žmonėms. Tiesa, disertacijos buvo ne rašomos, bet plagijuojamos“, – informaciją žėrė O. Litvinenka.

Valstybinės įmonės „Rosneft“ vadovas ir artimas V. Putino patikėtinis Igoris Sečinas išsilavinimą 1998 m. „įgijo“ taip pat Nacionaliniame mineralinių išteklių universitete. Buvęs Rusijos premjeras ir artimas prezidento draugas, o dabar „Gazprom“ valdybos pirmininkas Viktoras Zubkovas 2000-aisiais daktaro laipsnį „apsigynė“ ir vėl tame pačiame universitete.

O. Litvinenka tikino, kad šioje švietimo įstaigoje jos tėvas subūrė „ištisą nusikaltėlių grupuotę“. Pasak moters, buvo įtraukti dėstytojai, profesoriai ir mokslininkai. Visi jie „kepė“ disertacijas ir „stūmė“ jas gynimo metu.

„Viskas būdavo paruošta, net gynimosi kalba. Tuomet mano tėvas dirbdavo su Aukštesnės atestacijos komisijos nariais, kad ateityje nekiltų jokių abejonių dėl laipsnį įgijusių asmenų“, – detalėmis dalijosi Olga.

Įtakingo rektoriaus dukra pasakojo, jog daktaro laipsnis, kuris yra lygiavertis JAV įgyjamam doktorantūros baigimo diplomui, kainuodavo keliasdešimt tūkstančių dolerių, nelygu, kiek turtingas jį užsisakęs verslininkas.

„Buvo mokama tik grynaisiais pinigais. Tuo metu dirbau rektoriaus asistente, viską mačiau savo akimis“, – tvirtino Olga.

Putino žmogus

„Jis asmeniškai pats rašė Putino disertaciją. 1997 m. į mūsų užmiesčio namą jie atvežė rašomąją mašinėlę ir jis pasiėmė atostogų, kad galėtų atlikti tą darbą. Jis niekuomet nesikonsultavo su mano tėvu apie jam rašomą baigiamąjį darbą. Viskas iki paskutinės raidės buvo parašyta išskirtinai mano tėvo“, – tikino moteris.

Tuo metu V. Putinas jau buvo išsikraustęs į Maskvą ir ėjo prezidento administracijos pirmininko pareigas.

„Galbūt jam disertacija nekainavo, – sakė O. Litvinenka, paklausta, kiek prezidentas galėjo sumokėti už darbą. – Visų pirma, jis buvo Putino žmogus rektoriaus poste. Jie turėjo bendrų reikalų ir ne kartą. Tad nemanau, kad toje situacijoje buvo kalbama apie užmokestį. Galimas daiktas, jog tai buvo paslauga iš mano tėvo pusės už anksčiau gautą rektoriaus postą.“

Beje, užimtas akademikas ir verslininkas 2000, 2004 ir 2012 m. rado laiko eiti V. Putino rinkimų kampanijos štabo Sankt Peterburge vadovo pareigas. Šiais metais jis taip pat prisijungs prie prezidento populiarinimo – bus vienas iš keturių vietinių pirmininkų.

2006 m. leidiniui „Vlast“ duotame interviu V. Litvinenka tikino, jog V. Putinas pats rengė savo disertaciją.

„Aš pats stebėjau šį procesą. Tiesa sakant, jo, kaip ne akademiko, pirmasis juodraštis išprovokavo nepalankius komentarus ir buvo atmestas. Mes rekomendavome, kad padirbėtų daugiau. Po kelių mėnesių jis pateikė visai kitokią versiją, kurioje buvo atsižvelgta į ankstesnius komentarus ir jam buvo leista gintis darbą. Aš neturiu absoliučiai jokių abejonių, kad jis darbą rengė savarankiškai“, – sakė V. Litvinenka.

www.alfa.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus