S. Skvernelis neatmeta, kad gali būti siekiama perbalsavimo dėl M. Basčio
Premjeras Saulius Skvernelis teigia, kad beveik visi „valstiečių“ frakcijos nariai, taip pat ir jis, fotografavo savo biuletenius slapta balsuojant dėl apkaltos Mindaugui Basčiui.
O kelių tokių biuletenių paviešinimas, anot jo, gali kelti abejonių dėl balsavimo procedūrų pažeidimo, todėl Vyriausybės vadovas sako neatmetantis, kad gali būti siekiama perbalsavimo.
„Aš manau, kad galbūt tai yra vienas iš būdų – viena iš išeičių“, – BNS antradienį sakė S. Skvernelis, paklaustas, ar gali būti svarstoma perbalsavimo galimybė, jei būtų nustatyti slapto balsavimo pažeidimai.
Pareiškė turįs įrodymų
Balsavimą, kuriuo priesaką sulaužęs Seimo narys Mindaugas Bastys išlaikė mandatą, premjeras pavadino „ciniškais politiniais žaidimais, kuriuose aktyviai dalyvavo kai kurie opozicinių frakcijų nariai“.
„Apgailėtina. Tik tokiu žodžiu galėčiau apibūdinti šiandienos Seimo balsavimo dėl M. Basčio rezultatus. (…) Šiandienos balsavimą laikau niekuo kitu, tik ciniškais politiniais žaidimais, kuriuose aktyviai dalyvavo kai kurie opozicinių frakcijų nariai“, – paskelbė premjeras socialiniame tinkle „Facebook“.
„Žinau, kad visi LVŽS frakcijos nariai, balsavę už M. Basčio pašalinimą iš Seimo, turi tvirtus to įrodymus“, – pareiškė S. Skvernelis.
Paklaustas, apie kokius įrodymus kalba, jis BNS antradienį neslėpė, kad absoliuti dauguma „valstiečių“ frakcijos narių savo mobiliuose telefonuose turi savo balsavimo nuotraukas.
„Aš irgi turiu. Sau. Istorijai. Tikrai tie dalykai nebus viešinami, nes yra slaptas balsavimas, to daryti negalima“, – sakė S. Skvernelis.
Anot premjero, dalis „valstiečių“ frakcijos narių fotografavo biuletenius, nes dar prieš balsavimą sklandė kalbos ir nuotaikos, kad jis gali būti palankus M. Basčiui.
Keli Seimo nariai paviešino biuletenius
BNS kalbinti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos nariai į klausimą, ar fotografavo balsavimo biuletenius, stengėsi tiesiai neatsakyti. Tuo metu „valstietis“ Justas Džiugelis savo biuletenį su „už“ M. Basčio mandato panaikinimą įkėlė į socialinį tinklą „Facebook“. Savo biuletenio nuotrauką paviešino ir konservatorius Mantas Adomėnas.
Opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis BNS sakė kreipęsis į premjerą S. Skvernelį, kad jis paviešintų turimus įrodymus.
Tuo metu S. Skvernelis BNS teigė, kad tokių nuotraukų viešinimas gali būti traktuojamas kaip slapto balsavimo pažeidimas.
„Manau, kad tai yra netinkamas būdas, nes buvo slaptas balsavimas ir labai aiškiai Statutas pasisako dėl procedūrų. Šiuo atveju gali kilti interpretacijų ir abejonių, ar buvo išlaikytos slapto balsavimo procedūros. (…) Seimo nariai kiekvienas puikiai žino, kad yra slaptas balsavimas ir slapto balsavimo pažeidinėti negalima. Tai dėl jų motyvų, kodėl jie tai daro, reikėtų su jais kalbėti. Manau, kad absoliuti dauguma mūsų frakcijos narių savo mobiliuose telefonuose tas nuotraukas turi. Bet manau, kad viešai negali būti skelbiama, nes tai pažeidimas Statuto reikalavimų“, – teigė S. Skvernelis ir pridūrė, kad situaciją turėtų išaiškinti teisininkai.
R. Baškienė: įrodymas – sąžinė
„Sąžinė tikriausiai yra tvirtas įrodymas. Nežinau, ką turėjo omeny premjeras“, – klausiama, ką reiškia minėtas premjero pasisakymas apie įrodymus, atsakė Seimo pirmoji vicepirmininkė „valstietė“ Rima Baškienė.
„Čia kiekvieno asmeniniam prisiminimui vienas ar kitas argumentas, asmeniniam naudojimui. Slaptas balsavimas, ir mes niekas negalime to… pažeistume slapto balsavimo procesą. Gali kiekvienas Seimo narys turėti savo asmeniniam archyvui, bet ne viešinimui“, – klausiama, ar „valstiečiai“ fotografavo balsavimo biuletenius, teigė R. Baškienė.
Į klausimą, ar ji pati nufotografavo savo balsavimo biuletenį, pirmoji Seimo vicepirmininkė atsakė: „Nekomentuosiu“.
„Valstietis“ Mindaugas Puidokas BNS patvirtino, kad „tuos įrodymus tai tikrai turim“. Tačiau į klausimą, ar fotografavo savo balsavimo biuletenį, atsakė: „Nei patvirtinsiu, nei paneigsiu“.
„Aš nenorėčiau komentuoti premjero pranešimo, bet, mano žiniomis, dauguma valstiečių balsavo „už“. Seimo narių balsavimas yra slaptas ir nenorėčiau veltis į tas diskusijas“, – BNS į klausimą, ar fotografavo savo biuletenį, atsakė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas „valstietis“ Vytautas Bakas.
Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis BNS tvirtino nieko nefotografavęs per balsavimą. Būdamas „valstiečiu“ jis nepriklauso LVŽS frakcijai, nes to reikalauja Seimo statutas.
LVŽS vadovas bei frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis dėl Seimo sprendimo išsaugoti M. Basčio mandatą apkaltino opozicinius konservatorius.
Politikui įtarimų sukėlė vieši Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) pasisakymai, kad „valstiečiai“ gali nepalaikyti apkaltos M. Basčio balsuojant slapta.
„Manau, kad konservatoriai sąmoningai galvojo padaryti kokią nors provokaciją, kad dabar mus kaltintų. Nes dabar labai keistas kaltinimas: po to, kai Seimo salėje pati Rasa Juknevičienė sakė, kad mes balsuosime vieningai, man tas įtarimas kilo ir pasidalinau posėdyje komentuodamas, kad man keista, kodėl tai sakote, nes balsavimas yra slaptas. Kaip tai vertinti?“ – žurnalistams sakė R. Karbauskis.
Per slaptą balsavimą už M. Basčio mandato panaikinimą buvo 72 parlamentarai, prieš – 21 Seimo narys, 24 susilaikė. Mandatui panaikinti reikia ne mažiau kaip 85 balsų „už“.
Konstitucinis Teismas yra paskelbęs, kad M. Bastys šiurkščiai pažeidė Konstituciją ir sulaužė priesaiką, kai nuslėpė savo ryšius su buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika. M. Bastys savo kaltę neigia – jis tikina, kad sąmoningai nieko nenuslėpė. Politikas netinkamą atsakymą apie ryšius su užsienio žvalgybininkais klausimyne dėl leidimo dirbti su slapta informacija vadina klaida, kuri negali būti vertinama kaip šiurkštus pažeidimas.
Autorės: Milena Andrukaitytė, Jūratė Damulytė