Skaudžiausios povandeninių laivų katastrofos pasaulio istorijoje
Lapkričio viduryje pasaulį apskriejo tragiška žinia – prarastas ryšys su Argentinos povandeninio laivo „ARA San Juan“ 44 asmenų įgula.
Į laivo paieškas žaibiškai įsitraukė 15 šalių, tačiau kiekviena diena ir aiškėjančios nelaimės aplinkybės negailestingai žlugdė viltis išgelbėti Atlanto vandenyne dingusius argentiniečius.
Šiandien jau žinoma, kad į po vandeniu panirusio laivo vidų ėmė veržtis vanduo, o tai sukėlė trumpąjį elektros jungimą ir gaisrą. Jau anksčiau Argentinos pareigūnai tvirtino, kad maždaug tuo metu, kai buvo prarastas ryšys su „ARA San Juan“, jų buvimo vietoje užfiksuotas trenksmo / sprogimo garsas. Iš pradžių buvo svarstoma, kad pastarąjį sukėlė vandenyno gyvūnai, tačiau vėliau pareigūnai patvirtino, kad garso šaltinis – povandeniniame laive įvykęs sprogimas.
Dingusių jūreivių artimieji šį pranešimą sutiko su sielvartu ir pykčiu.
„Jaučiuosi apgauta“, – sakė Itati Leguizamon, kurios vyras Germanas Suarezas buvo „San Juan“ akustikas. – Mums nepasakė, kad jie žuvo. Tačiau mums pasakė, kad jie – trijų tūkstančių metrų gylyje!“
Jūrininkystės ekspertai tikina, jog „ARA San Juan“ įgulai deguonies užtektų 7–10 dienų, nelygu, kokios aplinkybės.
Pasaulio povandeninių laivų katastrofų istorijoje „ARA San Juan“ tragedija – aštunta daugiausiai žmonių gyvybių pareikalavusi nelaimė.
Iki šiol daugiausiai žmonių gyvybių nusinešė JAV povandenio laivo „USS Thresher“ katastrofa, įvykusi 1963 metais. Laivas, kuriame dirbo 129 įgulos nariai, nuskendo per bandymus netoli Keip Kodo įlankos. Šiandien jau aišku, jog „USS Thresher“ įvyko gedimas, kuris lėmė didžiausią katastrofą povandeninių laivų eksploatavimo istorijoje.
Vienu moderniausių laikytas Rusijos povandeninis laivas „Kursk“ 2000 metų balandžio 12 dieną nuskendo po dviejų galingų sprogimų per karo laivyno pratybas Barenco jūroje.
Visa 118 narių įgula žuvo. Kai kurie įgulos nariai žuvo ne iškart po sprogimų, tačiau jų išgelbėti nepavyko.
Rusijos kariškiai dėl delsimo veikti, slaptumo ir atsisakymo pasinaudoti užsienio pagalba buvo kritikuojami tarptautiniu mastu.
Žiniasklaida vėliau pranešė, kad tik praėjus 9 valandoms po nelaimės vienas laivyno vadų pranešė apie ją savo kolegoms, o 20-ies netoliese buvusių laivų net nebuvo prašyta padėti.
Kariniai prokurorai skelbia, kad katastrofa įvyko iš vienos sugedusios torpedos nutekėjus sprogiems degalams.
1968 metais nuskendęs JAV branduolinis povandeninis laivas „USS Scorpion“ nusinešė 99 įgulos narių gyvybes. Laivas nuskendo prie Azorų salų.
„USS Scorpion“ katastrofos priežastis iki šiol nėra tiksliai žinoma. Daroma prielaida, kad nelaimę galėjo nulemti povandeninio laivo viduje sprogusi torpeda.
Nuskendęs „USS Scorpion“ buvo aptiktas 3 kilometrų gylyje.
Didžiosios Britanijos karališkojo laivyno „T“ klasės povandeninis laivas yra unikalus pavyzdys pasaulio jūreivininkystės istorijoje. „HMS Thetis“ vardu žinomas laivas per bandymus 1938 metais nuskendo, nusinešdamas visų 99 įgulos narių gyvybes.
Vėliau „HMS Thetis“ buvo iškeltas, atnaujintas tolimesniam naudojimui ir perkrikštytas „HMS Thunderbolt“ vardu. Tačiau simboliniai ritualai neapsaugojo laivo nuo dar vienos katastrofos. 1943 metais „HMS Thunderbolt“ šalia Sicilijos krantų paskandino Italijos jūrų pajėgų korvetė „Cicogna“. Atakos metu žuvo visi „HMS Thunderbolt“ įgulos nariai.
Elektra ir dyzelinu varomas Sovietų Sąjungos flotilės povandeninis laivas „K-129“ dingo 1968 metais. Pastarasis buvo vienas iš šešių projekto „629“ strateginių, balistinėmis raketomis ginkluotų povandeninių laivų.
Po „K-129“ dingimo sovietai iniciavo plataus masto paieškas, tačiau šios pastangos buvo bevaisės. Nei laivo nuolaužos, nei 98 įgulos narių palaikai nebuvo rasti.
1968 metais dėl nežinomų priežasčių dingo net keturių valstybių povandeniniai laivai (anksčiau minėtas „USS Scorpion“ (JAV), „INS Dakar“ (Izraelis) ir „Minerve“ (Prancūzija) ir „K-129“ (Sovietų Sąjunga). Tuo metu vyravusios Šaltojo karo nuotaikos paskatino ne vienos konspiracijos teorijos atsiradimą, tačiau nei viena iš jų nebuvo patvirtinta.
1974 metais JAV slaptos misijos „Azorian“ metu ėmėsi iškelti „K-129“. Tačiau parsigabenti pavyko tik dalį į 4,8 km gylį nugrimzdusio laivo korpuso.