Teroristai naudojasi britų įstatymų spragomis: deportacija neveikia
Slaptoje Didžiosios Britanijos Vidaus reikalų ministerijos ataskaitoje, kuri buvo parengta šios šalies premjerės Theresos May prašymu, yra nurodoma, jog įstatymai, liečiantys žmogaus teises, neleidžia deportuoti įtariamuosius terorizmu arba net ir nuteistus už dalyvavimą išpuoliuose, rašoma „The Telegraph“.
Anot šios ataskaitos, daugiau nei 40 užsieniečių, nuteistų dėl terorizmo, lieka šalies teritorijoje. Jų deportavimui trukdo įstatymai, ginantys žmogaus teises, dėka kurių atlikę bausmę jie lieka šalies teritorijoje. Maža to, teismo nuosprendžiai nenumato galimybės išsiųsti iš šalies įtariamųjų terorizmu.
Anot leidinio, britų valdžia susidūrė su „neįveikiamu galvosūkiu, kaip deportuoti pavojingus ISIS įkvėptus ir paruoštus džihadistus, kurie jau surengė seriją teroro išpuolių Didžiojoje Britanijoje“. Ataskaitos autoriai aprašė šiuo metu jau galiojančios „Deportacijos su garantijomis“ veiklą. Ji leidžia deportuoti įtariamuosius terorizmu tik tuo atveju, jeigu bus užtikrinta, kad asmuo nebus kankinamas ar su juo nebus žiauriai elgiamasi jo tėvynėje.
Teismuose juos atstovaujantys advokatai, dažniausiai apmokami valstybės, išmoko padėti sėkmingai išvengti užsieniečių, įtariamų teroristine veikla, deportacijos į jų kilmės šalį.
Deportacijos įstatymo praktinį įgyvendinimą patikrinęs nepriklausomas tyrėjas Davidas Andersonas kartu su profesoriumi Clive’u Walkeriu, nustatė, kad įtariamieji dažnai piktnaudžiauja žmogaus teisių įstatymu. „Mano tyrimuose yra nurodyta, kad Didžiojoje Britanijoje šiuo metu yra nuteista daugiau nei 40 užsieniečių teroristų, kurie vengia deportacijos remiantis įstatymu dėl žmogaus teisių. Šis skaičius yra gerokai didesnis, negu buvo manoma“, – aiškina C. Walkeris.
Leidinys pažymi, kad tarp vengiančiųjų deportacijos atsidūrė ir užsieniečiai, susiję su nepavykusiu 2005-ųjų sprogdinimu. Jie buvo nuteisti ir jau spėjo išeiti iš kalėjimo atbuvę jiems skirtą bausmę.
Nuo 2017-ųjų kovo trijuose teroro išpuoliuose žuvo 35 žmonės, pažymi laikraštis.
Birželio 4-ąją šalies premjerė Theresa May išsakė poreikį sugriežtinti antiteroristinę įstatyminę bazę po teroro išpuolių Londone ir sudaryti tarptautinį susitarimą dėl kovos su ekstremizmu internete.