Tyrimas: Jungtinei Karalystei palikus ES be susitarimo, Škotijos BVP susitrauktų 8,5 proc
Škotijos ekonomika susitrauktų 8,5 proc., jeigu Jungtinė Karalystė pasitrauktų iš Europos Sąjungos be susitarimo, pirmadienį pareiškė Škotijos nacionalinės partijos (ŠNP) lyderė Nicola Sturgeon, pristačiusi ekonominio poveikio tyrimą.
Kaip rodo naujausia analizė, Škotijos bendrasis vidaus produktas (BVP) iki 2030 metų susitrauktų 8,5 proc., jeigu tarp Briuselio ir Jungtinės Karalystės nebūtų pasiektas susitarimas ir šaliai tektų vėl remtis Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) taisyklėmis. Palyginimui, jeigu su Bendrija būtų pasirašyta laisvosios prekybos susitarimas, Škotijos BVP susitrauktų 6,1 proc., o jeigu JK prisijungtų prie Europos ekonominės erdvės (EEE), šis rodiklis siektų 2,7 procento.
N. Sturgeon pažymi, kad toks tyrimas rodo, kad Jungtinė Karalystė turėtų likti bendrosios rinkos dalimi, jeigu jau neįmanoma likti ES nare, kaip to norėtų Škotijos nacionalinė partija. Jos nuomone, dauguma britų įstatymų leidėjų palaikytų bendrosios rinkos narystę.
N. Sturgeon apkaltino britų vyriausybę dėl „neapgalvoto ir neatsakingo požiūrio“ ligšiolinėse derybose, tvirtindama, kad Londonas pradėjo derybas iškeldamas „nepasiekiamus tikslus“, ir paragino vyriausybę grąžinti į derybų darbotvarkę bendrosios rinkos narsytės klausimą.
ŠNP lyderė anksčiau ragino surengti antrą referendumą dėl Škotijos nepriklausomybės, tačiau vėliau įšaldė tokius planus tol, kol atsiras aiškumo dėl susitarimo su Bendrija.