Žiema oro uoste: nepurkštaukit dėl vėlavimų, viskas dėl jūsų saugumo

Europoje jau ne pirmą dieną vyraujant atšiauriems oras, didžiųjų žemyno miestų oro uostuose verda darbas. Speigas, sniegas ir pūgos yra milžiniški iššūkiai orlaivių stotelėms ir didelį pavojų saugiam lainerių kilimui, leidimuisi keliantys veiksniai

Tinkama kilimo-leidimosi tako danga yra būtina sąlyga siekiant saugiai nutupdyti ir sustabdyti orlaivį. Sniego ar ledo danga ant tako gali dramatiškai sumažinti trintį, būtiną orlaivio stabdymo keliui. Kaip automobiliams, taip ir orlaiviams ant kelio dangos žiemą iškrintantys krituliai yra ypač pavojingi. Privažiavimo keliai prie kilimo leidimosi – kilimo tako taip pat privalo būti nuvalyti.

Pavyzdžiui Dublino oro uostas privalo rūpintis, kad saugi būtų 242 hektarų ploto danga.

„Vyraujant blogam orui, pas mus nuolatos dirba specialiai apmokyta komanda, užtikrinanti, kad ant takų nebūtų sniego ar plikledžio. Be šios komandos oro uostas negalėtų veikti. Sningant, kiekvienas aerodromo centimetras yra tolygus mažiausiai 15 tūkst. tonų sniego, kuris privalo būti pašalintas“, – apie darbą blogomis oro sąlygomis rašoma oficialiame Airijos sostinės oro uosto tinklalapyje.

Vilniaus oro uosto tarnyba dalijasi, kad čia sniegą valantys darbuotojai per pusę paros nuvažiuoja apie kelis šimtus kilometrų.

Lietuvos sostinės oro uoste 2 515 metrų ilgio tūpimo ir kilimo taką, bei privažiavimo kelius valo septynios sniego valymo mašinos. Oro uoste vairuotojų komanda pakaitomis dirba po 12 valandų per pamainą.

Gerokai didesniame Dublino oro uoste marširuoja per 100 sniego valymo transporto priemonių. Šios mašinos, viena po kitos suka ratus oro uosto teritorijoje, kol sniegas yra nuvalytas arba nustumtas į šonus, o ant kelio dangos nėra plikledžio.

Beje, dauguma oro uostų vadovaujasi nuostata, kad nepalankiomis oro sąlygomis, visų pirma turi būti nuvalytas kilimo-tūpimo takas, tuomet – privažiavimai.

Visų pirma – saugumas

Dėl atšauktų ar vėluojančių skrydžių įpykusių ar nusivylusių keleivių veidai oro uostams yra gerai pažįstami. Tačiau absoliučiai visų orlaivių stotelių nuostatos yra kategoriškos – visų pirma – saugumas. Vos pastebėjus, kad kelio danga yra nesaugi laineriui leistis ar kilti, tarnybos sustabdo orlaivių judėjimą.

„Tuomet mes dirbame kaip įmanoma operatyviau. O takai vėl atidaromi tik tada, kai įsitikinama, kad dešimtis keleivių gabenančių lainerių leidimasis ar kilimas yra saugus“, – griežta saugumo politika apibūdinama Dublino oro uosto tinklalapyje.

„Puikiai suprantame keleivių nusivylimą, kai skrydžiai atidedami dėl blogų oro sąlygų. Tačiau saugumas yra besąlygiškas mūsų prioritetas“, – priduriama informacinėje brošiūroje.

Sunerimę keleiviai dažnai teiraujasi oro uostų personalo, ar takai negalėtų būti tiesiog pabarstomi smėliu ar žvyru. Tačiau šios, įprastai ant slidžių kelių barstomos priemonės gali pažeisti orlaivio korpusą, todėl oro uostuose ant nuvalytų takų nugula kalio acetatas. Šie priemonė naudojama ne tik nuvalius sniegą, bet ir įsivyravus šaltam orui, tokiu būdu ant takų nesiformuoja plikledis.

Kiek visa tai kainuoja?

Nuo 2010-ųjų Dublino oro uostas į sniego valymo sistemą investavo per 5 mln. eurų. Pasiruošimas šaltajam sezonui, priežiūros komandų išlaikymas ir priemonės kiekvienais metais, į Dublino oro uostą panašaus dydžio oro uostams kainuoja apie 500 tūkst. eurų.

Sušildyti sparnus

Ir dar viena „smulkmenėlė“. Tikriausiai yra patyrusių situaciją, kai prieš kylant keleivinis laineris yra „nuprausiamas“. Šios priemonės imamasi tuomet, kai dėl šalto oro laineris pasidengia ledo sluoksniu. Apledijęs orlaivio korpusas gali kelti didelį pavojų ore, nes ledas ar sniegas gali pakeisti orlaivio ir sparnų formas, o pastarosios yra gyvybiškai svarbios lėktuvui kylant ir skrendant.

Šioje situacijoje savo „paukščiais“ rūpinasi pačios oro linijos. Kiekviena jų, oro uostuose turi autocisternas su kranais, kurių dėka laineris yra nupurškiamas efektyviai ir greitai.

Laineriams nuprausti naudojamas pašildytas glikolio ir vandens mišinys. Pastarasis užšąla kur kas žemesnėje temperatūroje, nei paprasčiausias vanduo. Skystis veikia apie valandą – pusantros.

Kita vertus, tai nėra vienintelė ledo nuėmimo priemonė. Dideliame aukštyje skrendantys orlaiviai susiduria su žemomis temperatūromis net vasarą. Tokiu atveju aktyvuojama orlaiviuose įmontuota šildymo sistema. Karštas oras iš variklių nukreipiamas į reikiamas korpuso dalis.

Aukščiau išvardintos oro uostuose naudojamos priemonės, iš pirmo žvilgsnio turėtų užtikrinti nekliudomą nuolatinį veikimą. Tačiau gamta dažnai pateikia nemalonių staigmenų ir net milijonus kainuojančios sistemos nespėja užtikrinti saugios aplinkos išskrendantiems ar parskrendantiems keleiviams. Taigi, kitą kartą, kai pyksite dėl atidėto skrydžio, pagalvokite apie tai, kad kažkas tuo metu darbuojasi, idant jūs saugiai nukeliautumėte iš taško A į tašką B.

www.alfa.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus