Pykit nepykę, pagal alkoholio vartojimą esate pirmi pasaulyje

Lietuva, suvartodama 16,3 litro alkoholio vyresniam nei 15 metų gyventojui, yra daugiausiai pasaulyje alkoholio suvartojanti šalis, patvirtino Priklausomybių ir psichikos sveikatos centro profesorius Jurgenas Remas (Jurgen Rehm).

„Skeptikai, mano nuomone, turėtų pažvelgti į objektyvius indikatorius, kurie yra susiję su vartojimu. (…) Mes esame PSO, nesame gėrimo policija ir nenorime rūpintis dėl gėrimo tol, kol tai nedaro įtakos sveikatai. Jei skeptikai sako, kad skaičiai, kuriuos jūs pateikiate apie Rusiją ir Lietuvą, yra neteisingi, ir rusai geria daugiau, pažiūrėkite į mirtis, prie kurių prisidėjo alkoholio vartojimas, ir pamatysite, kad rusai padarė kažką teisingai, ir lietuviai dabar bando daryti kažką teisingai“, – sakė J. Remas.

Pasak PSO atstovo, jų duomenys yra paremti 2016 metų duomenimis, ir juos dar turės patvirtinti valstybė. 2013-2014 metų duomenimis, vartojimas vienam gyventojui siekė 18,2 proc.

Iš 16,3 litro – 15 litrų yra apskaitomo alkoholio duomenys, o 7,8 proc. nuo bendro suvartojimo sudaro neapskaitytas alkoholis.

J. Remas paaiškino, kad apskaitytas alkoholio vartojimas yra paremtas iš Statistikos departamento gautais duomenimis, kurie rodo alkoholio pardavimus. Neapskaičiuotu alkoholiu laikomas namuose pagamintas, iš užsienio atvežtas alkoholis, kosmetikos produktai, kontrabandinis alkoholis.

Neapskaitytą alkoholį vertina PSO ekspertai. Iš Lietuvos PSO duomenis teikė penki ekspertai, kurių anonimiškumą organizacija saugo.

Lietuvos duomenys, pasak Priklausomybių ir psichikos sveikatos centro, buvo paremti ir vieno iš Kauno universitetų studijos apie neapskaityto alkoholio vartojimą duomenimis, kurie tyrinėjo santykį tarp alkoholio vartojimo ir kepenų cirozės ir pagal tai įvertino bendrą vartojimą.

„Pagal tai ekspertai apibendrino savo studijoje, kad 2010 metais buvo 6 proc. neapskaityto alkoholio“, – sakė J. Remas.

PSO Europos regiono biuro alkoholio programos vadovas Larsas Moleris (Lars Moller) apibendrino, kad bendrai Europos regionas suvartoja daugiausiai alkoholio. O Lietuva jame yra daugiausiai alkoholio suvartojanti šalis.

„Rusija buvo labai aukštai skalėje, ir tam tikru laiko net pirmoje vietoje, bet jie labai sugriežtino politiką nuo 2005 metų, ir jiems puikiai sekasi, mes tai matome net ir mirtingumo indikatoriuose“, – sakė L. Moleris.

Pasak PSO ekspertų, tarp daugiausiai alkoholio suvartojančių šalių nuolat patenka kuri nors iš rytinių Europos šalių. Rytų Europos regionas taip pat išsiskiria aukščiausiu mirtingumo nuo su alkoholiu susijusių priežasčių lygiu pasaulyje.

Lietuvos statistikos departamentas praėjusį mėnesį paskelbė, kad vienam 15 metų ir vyresniam gyventojui teko 13,2 litro suvartoto absoliutaus alkoholio. PSO ir Lietuvos statistikos departamento duomenys skiriasi, nes PSO, be oficialių pardavimo duomenų, dar vertina ir nelegalaus bei neapskaityto alkoholio vartojimą.

 

 

ELTA.LT

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus